Polak finalistą światowego konkursu Google Code-in

Sukces - Polak w trudnym i ważnym konkursie Google'a. Przemysław Buczkowski, uczeń z Nowego Sącza znalazł się wśród 20 finalistów prestiżowego Google Code-in.

Z czego się cieszymy?

Google Code-in to uniwersytecki konkurs Google Summer of Code w wersji dla uczniów w wieku 13-17 lat. Oficjalnie, ma zachęcić młodzież do programowania open source. W praktyce sprawdza jednak umiejętność logicznego myślenia, oraz zdolności programistyczne uczestników.

Każdy zawodnik miał 7 tygodni (od 21 listopada 2012 do 14 stycznia 2013 roku) na rozwiązanie licznych zadań ujmujących różne strony programowania, takie jak samo pisanie kodu, ale i jego optymalizacja, projektowanie przystępnego interfejsu użytkownika, rozwiązywanie problemów, oraz praca grupowa przy tworzeniu aplikacji.

Jak oświadczył sam Google:

Finaliści rozwiązali łącznie 576 imponujących zadań, od tak ambitnych, jak system adnotacji do rozpoznawania twarzy podczas akcji ratunkowych w czasie katastrof, przez przygotowanie kursów wideo dotyczących oprogramowania open source, nad którym pracują dane organizacje, po pisanie skryptów do budowania tabeli MySQL.

Co prawda Buczkowski jest jedynym finalistą z Polski, ale to i tak nie lada sukces. W konkursie udział wzięło bowiem 334 uczestników z 36 krajów. Rozdzielono ich między 10 organizacji zajmujących się oprogramowaniem open source. W ich gestii leżał nadzór nad rozwiązywaniem zadań, oraz wyłonienie dwóch najlepszych uczestników zmagań. Przemek Buczkowski jest więc de facto jednym z dwóch zwycięzców swojej grupy.

Pod patronatem organizacji Haiku, oprócz niego, znalazło się jeszcze 36 innych uczniów. Tylko dziesięciorgu z całej grupy udało się jednak rozwiązać więcej niż 5 zadań. To że konkurs przeznaczony jest dla uczniów nie oznacza, że jest łatwy.

Czego gratulujemy?

W nagrodę 20 laureatów wybierze się na 4 dni do Mountain View, nieopodal San Francisco, do siedziby Google. Będą mieli okazję na własne oczy zobaczyć jak funkcjonuje amerykański gigant, a także osobiście poznać i porozmawiać z inżynierami zatrudnionymi w Google.

Lekcja programowania po polsku

Stając na podium Google Code-In młody Przemek Buczkowski trafił do ekskluzywnej grupy polskich laureatów międzynarodowych konkursów, których tematyka ściśle związana jest z nowoczesnymi technologiami.

Nadal ekskluzywnej, ale na szczęście stale rosnącej. Polscy programiści niemal regularnie odnoszą sukcesy w ramach corocznego konkursu Imagine Cup, sponsorowanego przez Microsoft. Wielkim osiągnięciem było też zwycięstwo studentów z Politechniki Białostockiej w prestiżowych zawodach marsjańskich robotów w 2011. Łazik Magma-2 pokonał dużo lepiej finansowane projekty, w tym także uczelni wspieranej przez NASA.

Łazik Magma 2 zbiera próbki ziemifot. Wojciech Głażewski

Reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyła też w tym samym roku brązowy medal na International Collegiate Programming Competition IBMa. Polscy studenci mają też już zresztą odrobinę doświadczenia w konkursach organizowanych przez Google. Pięcioosobowy zespół z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej zdobył w 2012 roku pierwsze miejsce w światowym konkursie Online Marketing Challenge organizowanym przez Google. Zresztą, polscy akademicy już w 2008 roku zawędrowali do Mountain View właśnie, w roli laureatów konkursu Google Highly Open Participation, ówczesnej edycji Code-In dla uczniów uczelni wyższych.

Sukcesów nie jest jednak tak mało. To tylko kilka z tych najgłośniejszych. W ujęciu ilościowym zdecydowanie jednak przegrywamy z takimi potęgami jak USA, Chiny, Korea Południowa, czy Indie. Każda kolejna inicjatywa, która pobudzi kreatywność i da szansę polskim studentom na wybicie się i zaprezentowanie swych talentów jest więc mile widziana... a Przemkowi gratulujemy raz jeszcze.

Więcej o:
Komentarze (20)
Polak finalistą światowego konkursu Google Code-in
Zaloguj się
 • Gość: ehh

  Oceniono 97 razy 81

  Będzie stanowił doskonały nabytek dla amerykańskiej gospodarki, w naszej nie ma na niego miejsca.. jego miejsce zajął synek kolegi ministra.

 • Gość: ???

  Oceniono 5 razy 5

  Nie z Nowej Soli... http://googlepolska.blogspot.com/2013/02/polski-uczen-jednym-z-finalistow_22.html

 • Gość: lol76

  Oceniono 12 razy 2

  Brawo.

  Szkoda tyko ze tego typu newsy pompuja swego rodzaju balonik i kaza przecietnemu Polakowi myslec ze mamy w kraju najlepszych informatykow na swiecie.
  Otoz nie mamy.
  Polacy praktyczniw nie licza sie jezeli chodzi o innowacje czy 'mysl' w tej branzy.
  Sa jakies tam jednostki, ktore pracuja w zespolach na uniwerkach za granica ale gdzie nie siegnac po jakiekolwiek zrodlo - tam Polakow nie ma.

  Co innego olimpiady i konkursy, a co innego branza..

  Tak czy inaczej - gratulacje dla tego goscia.

 • Gość: wlasnie czytalem

  Oceniono 9 razy 1

  Ciakawe. Google oficjalnie przyznal, ze zwyciezcy CodeJam nie sa dobrymi pracownikami.

 • zlappande

  Oceniono 5 razy 1

  > Łazik Magma-2 pokonał dużo lepiej finansowane projekty, w tym także uczelni wspieranej przez NASA.

  moze warto wspomniec, ze NASA akurat nie ma zbyt dobrej opinii w Ameryce - owszem, to jest moloch, ktory ma wiele forsy, duzo projektow, ale wspomina sie, ze "kultura" tej kompanii powoduje tez duzo brakow i bubli, jakie wypuszcza

  zapominaja tez o wielu waznych sprawach, katastrofa Columbii i Challengera jednak obciaza ich konto, bo przy wyzszych standartach - uwaza sie - mozna bylo tych katastrof uniknac

  @ehh
  niestety, polscy programisci odnosza najwiecej sukcesow w kategorii Junior
  masz pewnie duzo racji w swojej ironii
  choc trzeba rowniez dodac, ze Polska nie jest nasycona technologia - to, co daje nam kopa w Junior kategorii (czyli uzywanie tanich technologii i opieranie sie na sile wlasnej wyobrazni), zaczyna gryzc nas w d... jak tylko zaczynaja sie powazniejsze rzeczy

  nie wszystko (a wlasciwie malo) da sie rozwiazac stosujac MySQL i produkty Microsoftu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX