Google I/O 2013: nowe mapy Google są znakomite!

Google wprowadza całkiem nowy wygląd map

Google wprowadza całkiem nowy wygląd map (Fot. Google)

Wszyscy uczestnicy konferencji Google I/O 2013, na której ogłoszono całkiem nowy wygląd map, otrzymali już do nich dostęp. Po sprawdzeniu, jak nowe mapy sprawdzają się w praktyce stwierdzam, że nigdy już z własnej woli nie wrócę do starego wyglądu.

Bardzo często jest tak, że produkt zapowiadany przez producenta jako "bardziej czytelny" albo po prostu "lepszy" wcale nie spełnia oczekiwań użytkownika. Mapy Google i tak były dobrym produktem, a przecież wiadomo, że "lepsze jest wrogiem dobrego". Ale nie tym razem.

Nowe mapy Google nie sprawiają wrażenia bardziej czytelnych. A przynajmniej - niewiele bardziej. Za to wokół samych map rozrasta się sieć dodatkowych, znakomitych usług. Jeśli więc teraz będziecie szukać informacji o restauracji albo kawiarni znajdującej się w pobliżu danego miejsca, to na mapie pojawią się ikonki, oznaczające położenie tych lokali. Nic nowego, powiecie? Po kliknięciu na wybraną kawiarnię zostaną nam wyświetlone informacje o niej - będzie można od razu dowiedzieć się, w jakich godzinach jest dzisiaj czynny dany lokal, jak tam dojechać, jak wygląda wnętrze i jak kawiarnia jest oceniana przez ludzi.

 

Nowe mapy GoogleFot. Google

 

Ale tu już tkwi haczyk. Jeśli będziemy chcieli dowiedzieć się więcej o recenzjach danego miejsca i klikniemy na link, zostaniemy przeniesieni na stronę tego lokalu w Google+. Stronę pięknie przygotowaną, zawierającą także zdjęcia, często menu, a także podobne lokale. Wyszukiwanie miejsc na mapach Google będzie więc zarazem korzyścią dla serwisu Google+. W Polsce funkcja ta również działa, ale u nas wciąż wiele lokali nie jest opisanych, a jeśli są, to w bardzo lakoniczny sposób.

 

Profil firmy w Google PlusFot. Google

 

Największe wrażenie robi teraz jednak sposób, w jaki przechodzimy z poziomu map na poziom Street View. Klik, szybki zjazd "kamery" w dół i już można przechadzać się wokół danego miejsca. W tym trybie na dole strony umieszczony jest przycisk powrotu do ekranu map, a także zdjęcia otoczenia.

 

Nowe mapy GoogleFot. Google

 

A jeśli wejdziemy w tryb Google Earth (bez konieczności instalowania żadnych dodatków) i zaczniemy się oddalać od naszej planety, to w końcu gdy przekroczymy barierę atmosfery, znajdziemy się w kosmosie. A tam można zarówno zobaczyć część sąsiadującej z nami Drogi Mlecznej, jak i samo oświetlające nas Słońce.

 

Nowe mapy GoogleFot. Google

 

Wydaje się, że Google uwzględnił nawet ruch obrotowy Ziemi i Słońce oświetla faktycznie tę półkulę, na której jest teraz dzień. Niestety, nie można cofać się w nieskończoność. Choć niewykluczone, że i taką opcję Google kiedyś wprowadzi.

Przeczytaj też, co Google pokazał (a czego nie) na wczorajszej konferencji

oraz

jak się sprawdzają Google Glass - mieliśmy okazję je testować!

 

LG logo

Partnerem technologicznym wyjazdu do Krzemowej Doliny jest LG Electronics - producent smartfona Nexus 4.

Ultrabook

Tekst przygotowaliśmy na Ultrabooku, komputerze mobilnym
nowej generacji zainspirowanym przez Intela

LG logo

Partnerem technologicznym wyjazdu do Krzemowej Doliny jest LG Electronics - producent smartfona Nexus 4.

Ultrabook

Tekst przygotowaliśmy na Ultrabooku, komputerze mobilnym
nowej generacji zainspirowanym przez Intela

Zdjęcie Google Earth Pro
Google Earth Pro
w okazje.info
Komentarze (40)
Google I/O 2013: nowe mapy Google są znakomite!
Zaloguj się
 • Gość: Uli

  Oceniono 94 razy 60

  Może redakcja GW korzystała wcześniej z innych map - "Wyborczych" a nie z Googla, bo funkcje, którymi zachwyca się autor są już od przynajmniej kilku miesięcy ("zjazd" z pozycji mapy do StreetView, szczegóły miejsca przenoszą do G+, szczegóły miejsca, godziny).

 • Gość: wert

  Oceniono 49 razy 41

  Mapy są ok, nawet ostatnio w Polsce zaczęli dbać o aktualizacje.
  wkurzaja te zdjęcia na dole (można to wyłaczyć?) i nachalne zmuszanie do google +
  Poza tym ja nie potrzebuję tych wszystkich "społecznosci"
  Chcę MAP!

 • Gość: zachar_pl

  Oceniono 37 razy 33

  "Niestety, nie można cofać się w nieskończoność. Choć niewykluczone, że i taką opcję Google kiedyś wprowadzi"

  Google Almighty! :)

 • Gość: juzer

  Oceniono 49 razy 27

  fap, fap, fap,

 • Gość: yup

  Oceniono 26 razy 24

  Mam wrazenie, że twórcy tych wszystkich zabawek zatracili kontakt z rzeczywistością.
  Proponują najbliższy bar sushi (oceniony przez społecznosć-cokolwiek to znaczy) a nie radzą sobie z prawidłowym skategoryzowaniem drogi i puszczają pod prąd na buspasie.
  W Czechach nadal google nie wie, gdzie obowiązuje poplatek, a gdzie nie. Pokazują most drogowy, w miejscu gdzie można przejść na piechote itd.

 • Gość: pytajniczek

  Oceniono 31 razy 23

  No dobra, ale co jest nowego w tych mapach?
  Bo te wszystkie opcje są od dawna.

 • Gość: m.

  Oceniono 15 razy 13

  Jeśli ktoś lubi edytować mapy i nanosić na nie różne obiekty, powinien się zainteresować projektem OpenStreetMap, a nie edytować mapy Google.

 • Gość: none

  Oceniono 30 razy 10

  Co za bzdury. Zmieniła się aplikacja, a nie same mapy. Te ostatnie nadal są 100 lat za Murzynami...

 • chakal85

  Oceniono 6 razy 6

  Marzą mi się zdjęcia satelitarne z lat np. 80. Pewnie i to się pojawi, skoro już się pojawił np Timelapse. Pytanie tylko kiedy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje