Strims.pl nowym Wykopem?

Raczej Redditem. Czy serwis ma szansę wyróżnić się czymś więcej, niż tylko tym, że nie jest Wykopem?

Po aferze zbożowej na Wykopie coraz głośniej zaczęło się wśród użytkowników mówić o alternatywach dla tego serwisu. Na fali niezadowolenia zdaje się wypływać jeden z nich: Strims.pl

Twórcy pochwalili się statystykami z ostatnich dwóch dni działalności serwisu, które błyskawicznie trafiły na  Wykop, gdzie aktualnie wielu użytkowników promuje i wspiera Strims.pl, jako wolną od cenzury stronę. Jak widać nawoływanie w komentarzach działa:

Statystyki dotyczą tylko ostatnich dwóch dni (niedziela i poniedziałek):
Odsłony: 704 794
UU: 89 733
Nowe konta użytkowników: 1109 (532 niedziela i 577 poniedziałek)
Nowe treści: 1304 (596 niedziela i 708 poniedziałek)
Dane o odwiedzinach pochodzą z Google Analytics.

Statystyki Strims.pl

fot. strims.pl

Na pierwszy rzut oka Strims.pl przypomina Wykop.pl Niebieska belka na górze, szersza kolumna po lewej, węższa po prawej. W tej szerszej lista niebieskich linków ze zdjęciem i aktualną punktacją przy każdej propozycji:

Wykop.plWykop.pl

Strims.plStrims.pl

Czyli klon Wykopu? Nie - jeśli przyjrzeć się bliżej Strims.pl, można zauważyć, że strona ma więcej zapożyczeń z olbrzymiego amerykańskiego forum Reddit.com. Zaczynając od nazwy - Reddit pochodzi od fonetycznego niedbałego zapisu "read it" (ang. "przeczytałem to"). Strims to fonetyczny zapis "streams" - nazwa ma sugerować płynące strumienie informacji. Podobieństwo układu graficznego też jest widoczne na pierwszy rzut oka - belka na górze, zakładki, możliwość głosowania "za" i "przeciw".

reddit.comreddit.com

Dalsze podobieństwa to np. organizacja treści w serwisie. Na Wykopie wszystko ląduje na wykopalisku, a segregowanie jest możliwe poprzez tagi (#). Strims.pl oraz Reddit podzielone są na podfora - strimy lub subreddity, które w adresie strony poprzedzone są charakterystyczną literką - "s" lub "r". Dla przykładu, podforum o technologiach wygląda tak:

na Reddicie: http://www.reddit.com/r/technology

na Strims: http://strims.pl/s/Technologie

Na wzór Reddita można łączyć strimy ze sobą, w celu wygodniejszego przeglądania - wystarczy wpisywać ich nazwy a adresie ze znakiem "+". Tak można połączyć strimy Nauka i Technologie: http://strims.pl/s/Technologie+Nauka

Strimy mogą dotyczyć wszystkiego i stworzyć taki może każdy. Na tej zasadzie powstały np. strimy wprost kopiujące najciekawsze treści z Wykopu oraz Reddita. Jak deklaruje administracja w FAQ:

1. Strona tworzona jest przez użytkowników dla użytkowników. Tworzenie strimów, dodawanie treści, ocenianie itp. zależą wyłącznie od społeczności.
2. Strimy zamiast kategorii i tagów. Strimy tworzą użytkownicy, nie ma ograniczeń tematycznych. Strimy są wolne, administratorzy nie ingerują w zasady i moderację strimów.

Strona główna Strims.pl to po prostu zbiór najciekawszych (najwyżej ocenionych) treści ze wszystkich strimów. Jednak nie każdy tam trafia - jeśli przyjrzeć się opisowi strimu s/wykop, można zauważyć, że został "wyłączony ze strimu głównego".

Poza tym strona sugeruje trochę ciekawych strimów i daje dostęp do nich z belki na górze. Zmienia się to po założeniu konta - można wtedy subskrybować konkretne strimy i to one pojawią się na belce na górze albo w zakładce "Subskrybowane".

Także system ocen bardziej kojarzy się z Redditem - głosuje się "za" lub "przeciw". Strzałka w dół, czy też "downvote" nie sprawi, że jakaś treść zniknie:

To nie jest wykop. Tutaj nie ma zakopywania, nic nigdy nie zniknie przez to, że daliście danej treśći DV. Służą one do oznaczania treści, które nie nadają sie do danego strimu, lub są po prostu spamem. Nie interesuje was dany strim? Nie subskrybujcie go, lub go zablokujcie, ale nie dawajcie DV za to, że treść wam sie nie podoba.

Każdy strim to w sumie samodzielna całostka - z własną moderacją złożoną z założyciela i wybranych użytkowników. Dodatkowo oprawę graficzną strimów da się modyfikować - dokładnie jak subredditów. Dlatego s/Wykop wygląda jak Wykop.pl Tylko logo wypok.pl pokazuje, że jesteśmy gdzie indziej.

strims.pl/s/wykopstrims.pl/s/wykop

Zaletą Reddita jest jego duża różnorodność tematyczna i bardzo niewielka kontrola administracji nad treścią poszczególnych subredditów. Wiele z nich odeszło od funkcji agregowania linków i działa po prostu jako fora dyskusyjne. Zaletą jest także ogrom użytkowników, w związku z czym można tam spotkać ludzi wielu profesji, specjalistów i prawdziwe oryginały. Linki to tylko część zawartości reddita.

Strims także chwali się dużą niezależnością strimów...

3. Brak odgórnej moderacji. Nie ma globalnych moderatorów wyznaczonych przez twórców strony! Każdy strim ma swoje grono moderatorów. Pierwszym moderatorem strimu zostaje założyciel strimu. Załóż swój strim i moderuj go według własnych wizji.
4. Administratorzy dbają o funkcjonalność serwisu i jego rozwój. Administratorzy nie ingerują w treści użytkowników. (...)
6. Brak cenzury. Dozwolone są wszystkie treści zgodne z dobrym prawem. Strims to prawdopodobnie jedyne miejsce gdzie możliwa jest wymiana informacji bez obawy o manipulację (twórcy serwisu nie ingerują nawet na prośby autorów o zmianę literówek w tytułach treści).

...choć nikt nie wyjaśnia, czym jest "dobre prawo", jakim mają kierować się użytkownicy.

Na razie Strims.pl bazuje głownie na niechęci użytkowników do Wykopu i szczyci się, że jest czymś innym, niż rzeczony serwis. Jednak już i tam wybuchają kłótnie - na s/Wykop można trafić np. na jednego  z programistów Wykopu (lub kogoś podającego się za niego), który od dawna walczy z krytykami i zarzuca Strims.pl podjudzanie użytkowników przeciwko sobie:

Programista wykop.pl

Póki co udaje się utrzymać famę "serwisu innego niż Wykop" - cytat z komentarzy:

"Wykop to dno, dzieciarnia z mikrobloga i kretyńska administracja banująca za nic. Nie podoba mi się jedynie to, że można tutaj spotkać niektóre popularne osoby z wykopu, które mnie irytują, ale jakoś to będzie."

Na razie Strims to hybryda możliwości Wykopu i Reddita. Prawdziwe możliwości zobaczymy, gdy afera zbożowo-betonowo-wykopowa się zakończy. Wtedy będzie można realnie sprawdzić, na ile zmniejszy się populacja Wykopu, a na ile urośnie ich konkurencji. Na razie mamy do czynienia ze wzrostem wywołanym niechęcią do Wykopu.

Jednak wzrost populacji serwisu, to podobnie jak na Wykopie, wzrost wymagań, tworzenie się grupek, wojenki i kłótnie. Czy Strims sobie z tym poradzi? Na razie miewają jeszcze problemy z nagłą popularnością - serwery nie wytrzymują i serwis ładuje się powoli.

Więcej o:
Komentarze (23)
Strims.pl nowym Wykopem?
Zaloguj się
 • Gość: Marcin

  Oceniono 61 razy 53

  Mogles jeszcze dopisac o tym jak reddit zabil digga - wykop jest klonem digga, ktory juz nie istnieje.

 • Gość: J1

  Oceniono 35 razy 29

  Dane nie aktualne.
  - serwery nie wytrzymują i serwis ładuje się powoli. Administrator wprowadził poprawki serwis śmiga aż miło.

 • Gość: lth

  Oceniono 25 razy 21

  Logo wypok jest zrobione tylko dlatego, żeby Kiner się nie przyczepił o prawa autorskie. Otco.

 • pantalonik666

  Oceniono 20 razy 18

  Strims jest znacznie bardziej przyjazne, wspiera pluralizm poglądów i dobrą rozrywkę;) Na wykopie zabawa polegała głównie na wzajemnym zakopywaniu swoich znalezisk przez gimnazjalistów z lewa i prawa. Administracja nie była może nawet taka zła, ale sam program był słaby i wymagał ręcznego sterowania, co prowadziło do kontrowersji.

 • Gość: pawlik morozow

  Oceniono 26 razy 16

  droga redakcjo, musicie częściej zaglądać na wykop i strims, użytkownicy tych serwisów wprost za wami przepadają ;D

 • Gość: qwe

  Oceniono 13 razy 9

  '"red it" (ang. "przeczytałem to")'

  ręce opadają

 • Gość: mzb

  Oceniono 10 razy 8

  gimnazjaliści gimnazjalistom wilkiem

 • anonymous56

  0

  Skoro jesteśmy przy grupach tematycznych to kilka tygodni temu wystartował serwis slog (slog.pl) który gromadzi społeczność wokół grup tematycznych/dyskusyjnych. Trochę takie połączenie Twittera i Reddita.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX