ACTA wróci pod postacią TTIP? Nowa umowa handlowa między Unią a Stanami

Wygląda na to, że groźba kontroli sieci w imię handlu międzynarodowego nadal daje o sobie znać.

O ACTA stało się głośno na początku zeszłego roku - dokument, który wyglądał na zwykłą umowę międzynarodową, zawierał niepokojące zapisy dotyczące praw autorskich i internetu. Jak wskazywali działacze pozarządowi, zastosowanie ich w praktyce mogło w imię walki z piractwem nadszarpnąć wolność słowa i nasze prawo do ochrony danych osobowych, wszystko to bez kontroli sądów. Nic dziwnego, że ACTA spotkała się z gwałtownym sprzeciwem. Czy jednak teraz te zapisy powrócą w innej formie?

Jak donosi Dziennik Internautów, TTIP może być nowym ACTA. Planowane porozumienie handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi może zawierać zapisy dotyczące praw autorskich.

Jako że TTIP dopiero ma być negocjowany, strony na razie dopiero planują, co powinno znaleźć się w umowie. I wychodzi na to, że Parlament Europejski chętnie ujrzałby w gotowym dokumencie zapisy o ochronie własności intelektualnej - wskazuje na to stanowisko parlamentarnej komisji INTA (Handlu Międzynarodowego). Obradująca kilka dni temu, komisja zdecydowała, iż własność intelektualna jest zbyt ważna w dzisiejszej gospodarce opartej o wiedzy i dlatego trzeba ją chronić.

Pytanie, co będzie się kryło za tymi dość ogólnymi deklaracjami. Z pewnością możemy mieć do czynienia z ACTA-bis, być może jednak w trakcie właściwych negocjacji dojdzie do złagodzenia wielu kontrowersyjnych zapisów. Niestety, negocjacje te będą zapewne tajne, poznamy więc ich rezultat dopiero wtedy, kiedy będzie już najprawdopodobniej zbyt późno, żeby cokolwiek zmienić, i będzie można jedynie przyjąć lub odrzucić gotową umowę.

Umowę, której odrzucenie może nie być wcale łatwe. Unia Europejska i Stany Zjednoczone zacieśniają współpracę - w lutym doszło do przełomowej deklaracji, że obie największe gospodarki świata chciałyby stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu i inwestycji. Strefę, która może dać ogromne korzyści ekonomiczne obu stronom. Może się więc okazać, że, szczególnie w czasach kryzysu, ludzie przełożą interesy gospodarcze nad własność intelektualną i TTIP, nawet w postaci ACTA-bis, przejdzie.

Więcej o:
Komentarze (24)
ACTA wróci pod postacią TTIP? Nowa umowa handlowa między Unią a Stanami
Zaloguj się
 • syngefco

  Oceniono 137 razy 107

  ... za chwilę mnie i miliony ludzi na świecie szlag trafi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Teraz jak wyjdziemy na ulice poleje się krew !!!!!!!!!!!!

 • waw-el

  Oceniono 103 razy 97

  politykierzy Stanow i Europy nie pozwola na wolne "opluwanie" ich rzadow. ... oni chca plebs krotko trzymac za morde, ... oni koryta nie pozwola sobie zabrac..... oni nie chca skonczyc jak Tymoszenko.

 • jkredman

  Oceniono 55 razy 53

  zadecydował Parlament Europejski - więc może poznamy europarlamentarzystów którzy opowiedzieli się za zapisami dotyczącymi silnej ochrony praw własności intelektualnej,
  w 2015 roku będziemy wybierać, więc warto wiedzieć na jaką żulię przyjdzie nam głosować - jak głosowali polscy europarlamentarzyści w Komisji INTA - handel międzynarodowy - Małgorzata Handzlik - PO, Konrad Szymański - PiS, Jarosław Leszek Wałęsa - PO,
  czekam na informacje,

 • monoekann

  Oceniono 36 razy 32

  Aby uniknac protestow, tworcy powinni dac bardzo dluga i trudna do przeliterowania nazwe.
  3/4 ludzi wymieknie na literowaniu, 1/8 nie udzwignie transparentu, a reszta sie wykruszy z wiatrem.

 • sqlap72

  Oceniono 34 razy 32

  Każda umowa tak długo jest przestrzegana przez USA, jak długo jest ona dla nich korzystna. Każda inna albo nie jest przez ich Kongres ratyfikowana, albo już na wstępie nie jest podpisywana. Ponadto każdą umowę oleją, jeśli uznają, że to dla nich korzystniejsze rozwiązanie i kto im podskoczy? Nie zrobi tego podzielona UE, bo USA mają w rządach swoich "lobbystów" vide Sikorski w naszym.

 • jankokrokodyl

  Oceniono 31 razy 29

  Spokojnie... Już niedługo nie będzie można pierdnąć w swojej własnej wannie, bez zalogowania i podania hasła.

 • acidity

  Oceniono 26 razy 22

  Właśnie na tym polega polityka - gdy coś nie wyjdzie, to szuka się innej drogi, aby zmiany jednak wprowadzić. Często bywa tak, że całościowo warunki są nie do przyjęcia, ale na zasadzie kompromisu przepycha się część rozwiązań. Gdy sprawa przyschnie wraca się do niej (najlepiej bez zbędnego larum) i wprowadza kolejne niepopularne rozwiązania. W ten sposób po kilku latach wszystkie zapisy zostają wprowadzone.

  I jeszcze jedno. Kwestia czy politycy zadbają o nasze interesy? Niestety ci z parlamentu europejskiego nie. Kiedyś słyszałem taki fajny wywiad, gdzie jeden z gości stwierdził, że to są odpady. Ludzie całkowicie zbędni, niekompetentni wypchnięci przez własne partie, aby nie bruździli w parlamencie krajowym.

 • sselrats

  Oceniono 16 razy 14

  Ciekawe czy ziobrzysci beda znow glosowac za ACTA w PE tak jak poprzednio...

 • waldek44844

  Oceniono 26 razy 10

  co USA chce od naszego internetu,Nirch sie wezma za zaltwienie wiz Polakom..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX