Jak Polacy zarabiają duże pieniądze na małych aplikacjach

Gigantyczne kwoty na smarfonach zarabiają nie tylko giganci jak Apple czy Samsung. Na stworzonym przez nich rynku dorabiają się też producenci oprogramowania. Polacy również radzą sobie wyśmienicie. A kto najlepiej?

Magazyn Newsweek przyjrzał się polskiemu rynkowi aplikacji na telefony. Po pierwsze trzeba zauważyć, że rozwija się on coraz bardziej dynamicznie. Polacy chcą mieć "wszystko potrafiące" aparaty i coraz chętniej sięgają po rodzime aplikacje.

Nie trzeba zatem od razu tworzyć takiego hitu jak choćby "Angry Birds" by nie tyle co wyjść na swoje ale po prostu świetnie zarabiać. Przykładów jest wiele.

Gigant, o którym nie słyszałeś

Firma informatyczna Atinea niekoniecznie jest znana z głośnej i popularnej aplikacji. Jej rozwiązania za solidne pieniądze kupuje jednak cały świat. Przychody firmy osiągają milion dolarów rocznie! W największym stopniu dzięki oprogramowaniu sprzedanemu w Japonii i USA. W czym specjalizuje się Atinea? W korepetycjach przez smartfon i nauce języka.

instadb - aplikacja do zarządzania firmą przez komórkę ma szansę stać się hitem.fot. instadb

Spółka ma też w zanadrzu aplikację -  instadb - do nadzorowania firmy przez komórkę z dowolnego miejsca na świecie. I jest pewna sukcesu:

"Licencję wykupiło na razie 60 firm. - Zdobycie 500 klientów zajmie rok. Jak produkt okrzepnie, wchodzimy na rynki zagraniczne. I nie ma mowy, żeby to się nie sprzedało!"

- mówi szef firmy Andrzej Gąsienica-Samek.

Zrób to sam

Robert Celiński z zamiłowania jest biegaczem. A z wykształcenia - informatykiem. Długo szukał aplikacji, która pomogłaby pasjonatom takim jak on. W końcu doszedł do wniosku, że aplikację musi stworzyć sam. I tak powstał RunCalc. Pobrało ją pięćset osób. I choć autor nie zarobił na swym projekcie ani grosza (nie zamierza wprowadzać wersji płatnych) czuje dumę ze swojego produktu docenionego w branży.

Warto wspomnieć, że w Polsce bieganie staje się coraz bardziej modne. Więcej szczegółów tutaj.

Jak dojechać do celu?

W sensie biznesowym? Znaleźć sobie niszę i "rozpanoszyć się w niej". Właśnie tak zrobiło w 2008 roku trzech poznańskich studentów. Bartosz Burek, Mikołaj Grajek i Artur Szychta stworzyli serwis JakDojade.pl. Dla wielu dzisiaj to podstawa planowania wszelkich podróży. W smarfonie aplikację ma pół miliona Polaków. Po pięciu latach na rynku niegdysiejsi studenci mogą już o sobie mówić "biznesmeni". Przychody firmy osiągają milion złotych rocznie - w połowie dzięki reklamom w połowie dzięki sprzedaży wersji premium.

JakDojade.pl to serwis, który daje użytkownikowi niezwykle dużo cennych i aktualnych informacjiFot. http://warszawa.jakdojade.pl/

Wiem, czego chcę!

Wiedzieć czego się chce to podstawowa zasada każdego twórcy oprogramowania. Twórcy aplikacji Listonic, czyli wirtualnej listy zakupów osiągnęli jednak znaczącą pozycję w swoim segmencie. Pół miliona posiadaczy telefonów robi zakupy przy pomocy Listonica co przekłada się na.... 100 tys. zł miesięcznego przychodu.

 

ListonicFot. Listonic

 

Zrób to jeszcze lepiej

Szansą na udany biznes smarfonowy jest napisanie aplikacji dla... twórców aplikacji. W Gdańsku narodził się projekt "Use it better", który analizuje sposób korzystania z aplikacji przez użytkownika. Znajduje "słabe ogniwo", sytuacje, przez które dana aplikacja jest porzucana. A przecież każdy twórca oprogramowania chce, by jego dzieło było przede wszystkim przydatne. "Use it better" może się więc okazać bezcennym źródłem informacji.

http://useitbetter.com/Fot. http://useitbetter.com/

Polscy konsumenci zaczynają coraz odważniej korzystać z aplikacji na smarfony i tablety. A polscy przedsiębiorcy dostrzegają te potrzeby i proponują rozwiązania. Bo przecież jeśli lista zakupów to najlepiej polska, tworzona z rodzimymi sieciami sklepów, w oparciu o "nasze polskie" gusta. Jeśli aplikacja do geolokalizacji to najlepiej również "stąd". "Polskie" jest bardzo często dla konsumenta "najlepsze".

Może więc najwyższy czas, aby pomysł na aplikację wcielić w życie. Pisaliśmy już o rozwiązaniu, które daje taką możliwość nie tylko specom od oprogramowania. Liczy się przecież kreatywny pomysł!

Więcej o:
Komentarze (13)
Jak Polacy zarabiają duże pieniądze na małych aplikacjach
Zaloguj się
 • glos_z_przyszlosci

  Oceniono 54 razy 24

  "Robert Celiński z zamiłowania jest biegaczem. A z wykształcenia - informatykiem. Długo szukał aplikacji, która pomogłaby pasjonatom takim jak on. W końcu doszedł do wniosku, że aplikację musi stworzyć sam. I tak powstał RunCalc. Pobrało ją pięćset osób. I choć autor nie zarobił na swym projekcie ani grosza"
  - hahaha, śmiech na sali.
  Darmowa aplikacja którą pobrało 500 osób? Przecież to każdy idiota potrafi zrobić. Moją płatną aplikację (bez reklam tutaj) pobrało ponad 1000 osób i jakoś się tym nie chwalę na prawo i lewo. 500 osób przy darmowej appce to jakiś żart. Zapomniany, zakurzony zakątek appstore.

 • pilot.tv

  Oceniono 19 razy 11

  Autor chyba nie bardzo wie o czym pisze. Darmowa aplikacja, ktora pobrało 500 osob i zero zysku. Jak to sie ma do tytułu artykułu: "...Polacy zarabiaja duze pieniadze na małych aplikacjach".
  I czytajac dalej: "Po pięciu latach na rynku niegdysiejsi studenci mogą już o sobie mówić "biznesmeni". Przychody firmy osiągają milion złotych rocznie - w połowie dzięki reklamom w połowie dzięki sprzedaży wersji premium." - przychod a zysk netto to dwie różne sprawy. Moga miec przychody 1mln a wydatki na poziomie 2mln. I gdzie tu zarobek?
  I o czym ten artykuł???

 • bambers

  Oceniono 8 razy 8

  OK czyli jeden nic nie zarobił. A Ci trzej z jakdojade mają 100tys (20 netto na głowę), które szybko im podeżre konkurencja z transportdroid i będą mieli fige. To już cały polski rynek? ŁAŁ

 • nella4nella

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo fajny tekst; dużo o tym jak zarabiać na aplikacjach tu jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.de

 • Jarosław Dziubek

  0

  Whaff jest to aplikacja na smartfony, którą pobieramy z sklepu Play. Po zalogowaniu robimy różne zadania (głównie pobieranie gier z marketu,oglądanie filmów i zdjęć) za które dostajemy pieniądze. Po uzbieraniu odpowiedniej kwoty możemy za te pieniądze doładować steama, paypala itp.

  INSTRUKACJA :
  1.Pobiermay whaff rewards na telefon .
  2.Logujemy sie przez fb.
  3.W prostokątne okienko po kliknięciu zaloguj przez fb wpisujemy kod : ET51427 dostaniemy na start 0.30 $
  4.Robimy zadania i zbieramy $.
  5.Po uzbieraniu odpowiedniej kwoty doladowywujemy stama,payapala ipt. (payout)
  6.Powodzenia!Sa wypłacalni na 100% oto dowód wypłaty.

 • Jarosław Dziubek

  0

  Masz androida oraz chciałbyś zarobić? Masz już inne aplikacje do zarabiania i szukasz dodatkowych alternatyw na zwiększenie swych zarobków? Aplikacja CashPirate powinna być do tego idealna! Swoje pieniądze możesz zyskiwać za pomocą pobierania i uruchamiania aplikacji. Dodatkowa znajomość angielskiego jest również przydatna. Wystarczy tylko zwykłe i zweryfikowane (potwierdzone mailem) konto PayPal (Sam mam takowe, nawet bez dodanego konta bankowego lub karty kredytowej.) oraz funkcjonujący telefon z systemem Android. Samą aplikacje bez problemu znajdziecie na Google Play. Wypłaty już od 2.5$ i w ciągu kilku minut. Jeżeli jesteś chętny na pobranie apki, to pozostawiam ci kod (kod: YCOQAM) na 500 coins w ramach 50% bonusu za wykonanie oferty.

 • 0

  Bardzo ciekawe zestawienie, interesujące jest jednak to, że nie trzeba budować bardzo skomplikowanych aplikacji i całych systemów, żeby zarabiać na rynku mobilnym. Mobincube przygotowało raport na temat tego ile zarabiają twórcy aplikacji gdy weźmie się pod uwagę głównie zyski z reklam.

 • ermail.com.pl

  Oceniono 5 razy -5

  www.eRmail.com.pl = Chciany e-mail reklamowy
  ODBIERZ 20 PLN ZA REJESTRACJĘ
  www.eRmail.com.pl jest rewolucyjną bezpłatną usługą, która umożliwi Ci zarabianie pieniędzy na tym, co do tej pory robiłeś za darmo - na czytaniu reklam.

  Dzięki www.eRmail.com.pl już firmy nie muszą płacić ogromnych sum za reklamę agencjom reklamowym, ale płacą bezpośrednio Wam, zarejestrowanym użytkownikom za to, że pozwoliliśmy im na adresy e-mail wysyłać informacje (www.eRmail.com.pl) o nowościach, zniżkach, produktach lub interesujących usługach pojawiających się na polskim rynku, które mogą Państwa kiedykolwiek zainteresować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX