Nowe oszustwo na Facebooku - nie daj się nabrać! Nie płać SMS za dostęp do filmu opisującego fikcyjny wypadek

Scamerzy wykorzystają każdą okazję, by zdobyć twoje dane osobowe i zgarnąć parę złotych za SMS Premium. W tym celu znów wykorzystują Facebooka, dlatego ostrzegamy - nie dajcie się nabrać.

Wiadomość zatytułowana "Tragiczny wypadek w centrum, dwie osoby nie żyją.”  pojawia się na Facebooku od kilku dni. Zilustrowana jest zdjęciem z tragedii, która rozegrała się 2008 roku w Poznaniu.

Facebook

Fot. za Niebezpiecznik.pl

Link z wiadomości przekierowuje do serwisu wiadomoscl.pl (któż zauważy, że nie chodzi o wiadomosci.pl), a tam czeka na nas film ze zdarzenia. Do jego odtworzenia musimy oczywiście przeładować "przeciążony" serwer.  Okazuje się, że niezbędne do tego jest podanie numeru telefonu. Celem jest zapisanie się do płatnej subskrypcji. Ale o tym przeczytamy małym drukiem na dole strony. Na szczęście informacji tej nie przeoczył serwis Niebezpiecznik.pl:

"Serwis Badabee jest usługą subskrypcyjną prowadzoną przez Mobile Dialogue Sp. z o.o. (Warszawa, Aleja Niepodległości 18). ( ) Koszt tej usługi to 2,46 PLN/ dzień z VAT. Dezaktywacji subskrypcji można dokonać w dowolnym momencie poprzez wysłanie bezpłatnego SMS o treści STOP BD pod numer 60235. Regulamin serwisu znajduje się tutaj. Pytania prosimy kierować do obsługi technicznej na email:support@badabee.com ".

 

FacebookFot. za Niebezpiecznik.pl

 

Redakcja Niebezpiecznika poszła za ciosem i przeszukała serwer, na którym znajduje się podrobiony serwis informacyjny. Umieszczono tam również pliki serwisu info-miasta24.pl/sposoby/. Znajdziemy w nim instrukcję "darmowego doładowania telefonu", która w rzeczywistości okaże się zapewne skutecznym sposobem na udostępnienie swojego sprzętu do rozsyłania spamu.

Ta sama grupa pod adresem uri.pl/tmp umieściła złośliwe oprogramowanie podszywające się pod kodek video potrzebny do odtworzenia filmu "Drogówka".

W kwietniu pisaliśmy o podobnym "łańcuszku" infekującym Facebooka. Być może stali za nim ci sami "specjaliści". Wtedy informacja dotyczyła prośby o pomoc w schwytaniu kierowcy, który śmiertelnie potrącił przyjaciół autora wpisu.

Przestępcy nauczyli się więc jak używać największego serwisu społecznościowego świata: wystarczy budząca emocje treść. A kiedy historię umieszcza na swoim profilu znajomy podświadomie traktujemy ją jako godną zaufania. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek a przede wszystkim uważnie czytać informacje o tym, za co płacimy SMS.

Więcej o:
Komentarze (4)
Nowe oszustwo na Facebooku - nie daj się nabrać! Nie płać SMS za dostęp do filmu opisującego fikcyjny wypadek
Zaloguj się
 • ireneuszdziura

  Oceniono 21 razy 11

  Wystarczy nie mieć konta na fb lub mieć i ograniczyć jego wykorzystywanie tylko do jasno określonych celów.....mnie się przydało tylko raz w życiu przy okazji konkursu na pewną grę.....gdyby nie to, że przęglądarka zachowała hasło zapewne nie dałbym rady się tam zalogować:)

 • erhapl

  Oceniono 5 razy 5

  A mnie zastanawia ilość ZBOCZEŃCÓW, którzy zrobią wszystko, aby obejrzeć zwłoki, krew i ludzką tragedię.

 • qwww

  Oceniono 18 razy 0

  kogo obchodzą problemy idiotów z jakimś tam durnym pejsbukiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX