WIP Polska 2013: Mobile. Era Post-PC jeszcze nie dotarła do Polski

WIP Polska 2013 Mobile

WIP Polska 2013 Mobile (Fot. WIP Polska 2013 Mobile)

Ponoć na świecie jest więcej telefonów komórkowych niż ludzi którzy korzystają ze szczoteczek do zębów. Z badania World Internet Project Mobile Polska 2013 wynika, że 85% Polaków posiada telefon komórkowy. Ale już tylko 28% osób łączy się za jego pośrednictwem z internetem. Raport pokazuje też bardzo ciekawy profil użytkowników tabletów, których w naszym kraju coraz więcej.

Najpopularniejszym urządzeniem, za pomocą którego łączymy się w Polsce z internetem jest komputer - aż 69% ankietowanych wybrało właśnie tę odpowiedź. Smartfon wykorzystuje w tym celu 28% osób. Niewielu ankietowanych przyznaje się też do posiadania więcej niż jednego urządzenia za pośrednictwem którego korzysta z internetu. 22% osób twierdzi, że łączy się z siecią przez komputer i telefon. Trzy urządzenia (komputer, telefon, tablet) wykorzystuje w tym celu zaledwie 3% Polaków.

 

Czy Polacy korzystają z kilku urządzeń do łączenia się z siecią?Fot. WIP Polska 2013 Mobile

 

 

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć całą infografikę)

Wśród osób korzystających ze smartfonów wyraźną nadwyżkę (w porównaniu z ogółem osób korzystających z sieci) widać wśród grupy 15-24 lata. W pozostałych grupach ze smartfonów korzystają głównie osoby z wykształceniem wyższym. Z tabletów korzystają natomiast głównie właściciele firm w wielu ok. 30 lat.

 

Smartfony vs teelfony komórkowe w PolsceFot. WIP Polska 2013 Mobile

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć całą infografikę)

 

Dzięki wnioskom z badania World Internet Project po raz kolejny można obalić tezę, zresztą bardzo modną w branży interaktywnej, że „żyjemy w erze post PC”. Wcześniej mocno dyskutował z nią raport Deloitte, który zwracał uwagę, że w roku 2013 ponad 70 proc. godzin spędzonych przy urządzeniach komputerowych (PC, smartfonach, tabletach) będzie należało do PC.

- podsumowuje Monika Mikowska, autorka bloga jestem.mobi. Z kolei dr Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa:

Polacy korzystają z telefonów w sposób mało wszechstronny i tylko mała grupa korzysta regularnie z bardziej zaawansowanych możliwości. Podstawowe zastosowania telefonu to cały czas tylko rozmowy i SMS-y. Inne zastosowania są zdecydowanie rzadsze i wykorzystywane jedynie przez część użytkowników. Nawet robienie przynajmniej od czasu do czasu zdjęć za pomocą telefonu i ich przesyłanie deklaruje 41% użytkowników.

 

Z jakich miejsc łączymy się z sieciąFot. WIP Polska 2013 Mobile

 

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć całą infografikę)

Jakie są pozostałe najczęściej wykonywane przez nas czynności na smartfonie? Jak często z niego korzystamy? Kim są użytkownicy smartfonów, a kim tabletów? Czy Polacy korzystają z kilku urządzeń jednocześnie? Tego wszystkiego dowiecie się z raportu World Internet Project Polska 2013 Mobile.

Aby pobrać za darmo raport w wersji PDF, najpierw podziel się nim ze znajomymi za pomocą Facebooka lub Twittera.

W przypadku udostępnienia informacji na Facebooku po jej przesłaniu należy pozostać w tym samym oknie przeglądarki i poczekać aż zakończy się odliczanie. Raport zostanie automatycznie pobrany i otwarty w oknie. Można go zapisać na dysku. Jeśli zamkniemy okno bez zapisywania, w celu ponownego otwarcia raportu konieczne będzie powtórne przejście procedury dzielenia się w serwisie społecznościowym.

Komentarze (24)
WIP Polska 2013: Mobile. Era Post-PC jeszcze nie dotarła do Polski
Zaloguj się
 • lonza_szydercow

  Oceniono 116 razy 104

  W skrócie przesłanie artykułu jest takie, że autor oraz blogerka "ekspertka" są bardzo zdziwieni faktem, iż ludzie używają telefonów komorkowych do dzwonienia :-)

 • user0001

  Oceniono 60 razy 40

  Wielu Polaków "sparzyło się" na netbookach, nie miały one rezerwy mocy obliczeniowej potrzebnej do przeglądarkom to wyświetlania flashowych reklam, a instalowane na nich Windowsy były spowalniane przez ciężkie oprogramowanie antywirusowe lub spowalniały w kontakcie wirusami jakich sieć była i jest pełna.

  Po takim doświadczeniu myśli się o tradycyjnym urządzeniu (laptop) a nie o kolejnej nowince.

  Poza tym, dla osoby która robi coś więcej niż tylko konsumuje treści tablet nie wystarcza. Mogę zajrzeć do poczty telefonem, ale odpisać na wiadomość wolę z urządzenia które ma fizyczną klawiaturę (najlepiej mechaniczną), a nie przyprawić się o ból palców stukając w ekran.
  Polska jest krajem w którym "masy" muszą liczyć się z wydawanymi pieniędzmi, dlatego wybór pomiędzy "laptop + tablet" a tylko "laptop" pozostawia tablet w sferze "jak będzie mi niezbędne".

 • truten.zenobi

  Oceniono 32 razy 24

  a co się dziwić, polscy operatorzy komórkowi nie rozpieszczają swoich klientów.
  łącze jest stosunkowo drogie i fatalnie działa więc o czym tu dywagować?

 • resident_troll

  Oceniono 18 razy 16

  "Era post-PC jeszcze nie dotarła do Polski".

  Panie Prezydencie Komorowski, każ opuścić flagi do połowy masztu i przybrać je kirem.

  Jakim cudem do Polski może dotrzeć coś, co nie istnieje? Jakiś gamoń rzucił kiedys hasło o "erze post-PC" i znudzeni blogerzy i (pożal się boże) dziennikarze posikali się ze szczęścia, bo nastaje nowa era. A teraz komentują wypowiedzi tak samo otumanionych koleżanek i kolegów po fachu, bijąc pianę o "erze post-PC", której nadejście jest najzwyklejszym w świecie "faktem medialnym", czyli czymś w rodzaju trzeciej prawdy księdza Tischnera.

 • rabbinhood

  Oceniono 17 razy 13

  Fajnie, to odpalcie makro w arkuszu kalkulacyjnym na smartfonie podczas podróży pociągiem do pracy i poprawcie kolory w wykresie słupkowym, o bazie danych nie wspomnę.

 • wajego

  Oceniono 10 razy 8

  Pytanie co to znaczy "łączyć się z internetem".
  Niedawno czytałem jakiś podobny raport, z którego wynikało mniej więcej to samo. Ale ludzie dopytywani stwierdzali, że korzystają np. z nawigacji, sprawdzania poczty czy komunikatorów, ale nie wiedzą, że to przez internet! Coś na zasadzie: dotykam tu i tu i działa. A jak to technicznie wygląda to nawet nie próbują zrozumieć.

 • giertych-only

  Oceniono 7 razy 7

  >Era Post-PC jeszcze nie dotarła do Polski

  Boże jakbym czytał to żenujące Spiders Web i Przemka Pająka. Opanujcie się.

 • giauri

  Oceniono 10 razy 4

  Nie jest dziwnym, że posiadacze smartfonów nie korzystają z połączeń sieciowych. Oni zwyczajnie nie chcą być dymani przez operatorów. Jak korzystam z Internetu poza domem? Korzystam z przenośnego połączenia wi-fi. I tylko wi-fi. Blokuję nawet łączenie w tle wykorzystujące transfer komórkowy. Operator ma z tego zero haraczu. Jak to realizuję? Mam miniaturowy ruter wi-fi z kartą sieciową aero2. Właczam go poza domem kiedy tylko potrzebuję. Jakość połączenia nie jest zachwycająca, ale przy łączeniu przez sieć komórkową też nie mamy komfortu, ale mamy satysfakcję że nie jesteśmy obiektem złodziejskich manipulacji. Kto ma w tym względzie inne zdanie, niech sobie przeanalizuje jak operatorzy sieciowi cwanie rozliczają transfery...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje