Google przejął firmę Boston Dynamics. Czas na "prawdziwe roboty przyszłości"

Po przejęciu Boston Dynamics Google rozpoczyna realizację ogłoszonego na początku miesiąca planu "budowy prawdziwych robotów". Na czele projektu zajmującego się tą kwestią stanie Andry Rubin, twórca i długoletni szef projektu Android.

Boston Dynamics, firma przejęta właśnie przez Google, zasłynęła w 2008 roku robotem BigDog. Realizm jego ruchów i dziwaczna forma wielu przyprawiało o ciarki na plecach, zachwycała jednak skutecznością.

Roboty opracowywano m.in. na zlecenie wojskowej agencji DARPA, miały być wykorzystywane w działaniach bojowych i nie tylko - głównie ze względu na ich niebywałą zdolność to utrzymywania równowagi.

 

Atlas | fot. Boston DynamicsAtlas | fot. Boston Dynamics

 

Andy Rubin, założyciel i długoletni szef projektu Anroid, na początku miesiąca zdradził, że Google ma plan stworzenia "prawdziwych robotów". I że projektem, który zajmie się ich rozwojem zajmie się właśnie on. Roboty to jego życiowa pasja.

Marc Raibert, szef Boston Dynamic w wywiadzie udzielonemu rok temu portalowi Endgadet mówił, że jego spółka ma w planach stworzenie konsumenckiej wersji "robota przyszłości".

Żadna ze spółek nie podała jednak oficjalnie w jaki sposób Google zamierza wykorzystać doświadczenia nad tworzeniem robotów potrafiących chodzić na dwóch i czterech nogach, wspinać się i skakać. Prace na robotem są częścią większego planu Google. Firma zatrudnia też kilku futurologów chcąc przewidzieć jaką drogą może przebiec rozwój naszej cywilizacji.

Boston Dynamics to ósma firma zajmująca się robotyką przejęta przez Google. Spółka ma w swoim portfolio coraz więcej innowacyjnych projektów - zajmuje się już budową lekkich turbin wiatrowych i balonów umożliwiających dostęp do internetu.

Więcej o:
Komentarze (13)
Google przejął firmę Boston Dynamics. Czas na "prawdziwe roboty przyszłości"
Zaloguj się
 • dodgethis

  Oceniono 96 razy 88

  To jest własnie to.

  Na codzień myślimy, że skoro nie kolonizujemy marsa, nie podróżujemy w czasie i nie strzelamy z laserów to znaczy, postęp stoi w miejscu.

  Polecam obejrzeć ponownie Raport Mniejszości Spielberga, sprzed 10 lat - telewizory sterowane gestami - są, targetowane spersonalizowane reklamy - są. Każdy w kieszeni nosi komputer o mocy obliczeniowej niespotykanej pod strzechami dekadę temu. Teraz czas na roboty wykonujące ciężkie zadania w niedostępnych dla ludzi środowiskach.

  Żyjemy w ciekawych, niezwykle dynamicznych czasach.

 • grzesbart

  Oceniono 33 razy 27

  jeszcze tylko Skynetu brak i będzie cudownie :)

 • dezydery_wczorajszy

  Oceniono 29 razy 13

  U nas Google mogłoby jeno przejąć firmę PSL, która wyprodukowała cyborga (pono z księżyca się nim steruje).

  ____________________________________________________
  www.facebook.com/pages/Emiwew-dziennik-ze-świata-równoległego/608975852471355

 • prawdziwy_malkontent

  Oceniono 15 razy 9

  Przyznam szczerze, że BigDog trochę przeraża ;)
  Gdybym takiego spotkał na swojej drodze to nie wiem jakbym sie zachował ;)

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 20 razy 4

  GOOGLE = SKYNET

  Firma, która wie o was wszystko......
  Nie wiem jaki będzie mój następny smartfon, ale na pewno bez androida

 • artus

  Oceniono 8 razy 2

  To trochę dziwne. Roboty Bostona są opracowywane dla celów militarnych, a Googiel chyba ma zapisane w misji, żeby nie czynić zła. Nie wiem jak inaczej nazwać powieszenie karabinu maszynowego na plecach Big Doga. Z tego co pamiętam, to taka wersja jest w opracowaniu.

 • bogucjusz

  Oceniono 28 razy -18

  Na ile starczy tej maszynie akumulatorów na jej "zachwycającą skuteczność"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX