Dziennik telewizyjny sprzed 25 lat zdumiewająco trafnie przewidział rozwój komputerów

Pod koniec lat 80. komputery w Polsce nie były jeszcze specjalnie rozpowszechnione. O internecie mogliśmy zaledwie słyszeć. Ale ten materiał z 1988 roku zdumiewająco precyzyjnie przedstawił przebieg rozwoju komputerów.

 

21 listopada 1988 roku Dziennik Telewizyjny opublikował następujący materiał:

Właściwie wszystkie futurystyczne przewidywania mają to do siebie, że ich autorzy dają się ponieść wyobraźni i po kilku- kilkudziesięciu latach czytamy je z uśmiechem na ustach. Taka reakcja pojawia się często np. po lekturze przedwojennych artykułów z "Ilustrowanego Kuryera Codziennego". Jednak powyższy materiał TVP nie należy do tej kategorii. Właściwie dokładnie przewidziano w nim, jak będą rozwijać się komputery. A przypomnijmy, że od emisji minęło 25 lat! Co dokładnie się sprawdziło?

- komputery jak notatniki - to tablety albo phablety

- obsługa gestem, pismem, głosem - nowoczesne urządzenia rozpoznają pismo ręczne oraz precyzyjne polecenia głosowe

- wciąż problemem pozostaje komunikacja z komputerami za pośrednictwem mowy potocznej, ale np. wyszukiwanie głosowe w Google już uwzględnia niektóre jej aspekty

- komputery będą rozpoznawać obrazy i przedmioty - rozpoznawanie twarzy, obrazu, kodów kreskowych czy poszczególnych przedmiotów to już norma. Co więcej - nasze komputery uczą się już myśleć, np. wydedukowały pojęcie kota

- komputery będą dokonywały obliczeń z prędkością 4 tysięcy miliardów na sekundę - no, prawie. Znajdujący się w Polsce superkomputer Zeus dokonuje obliczeń z prędkością 360 bilionów na sekundę. A najlepszy obecnie na liście chiński MilkyWay-2 33 biliardy obliczeń na sekundę

- za pośrednictwem komputera można będzie "oblatać" samolot - to twierdzenie też w większości się potwierdziło. W końcu symulatory lotu są w powszechnym użyciu

- superkomputery będą niezastąpione w przemyśle - tak się też stało. Co więcej - komputery zaczynają wykonywać mniej skomplikowane prace człowieka

Jak podsumował na swoim blogu Piotr Gnyp:

Coś co brzmiało i śmiesznie i fantastycznie, a co więcej - "budziło mrożące krew w żyłach pytania" - jak mówił w 1988 roku dziennikarz - stało się naszą szarą codziennością.

To co - czas zacząć przewidywać, jak będą wyglądać komputery za kolejnych 25 lat?

Film znaleźliśmy na stronie Duchologia na Facebooku.

Więcej o:
Komentarze (153)
Dziennik telewizyjny sprzed 25 lat zdumiewająco trafnie przewidział rozwój komputerów
Zaloguj się
 • shunpike

  Oceniono 596 razy 570

  Co mnie uderzyło - to staranniejsza w porównaniu ze współczesnym dziennikarstwem "newsowym" polszczyzna, zarówno pod względem składni, jak i, chyba przede wszystkim, akcentowania :). No i brak tego "sensacyjnego" tonu... Nawet przyjemnie się słuchało.

 • sarna

  Oceniono 458 razy 416

  Niesamowite. Nie wiem, kto przygotowywał tekst do tego materiału, ale to nie mógł być dziennikarz. To musiał być ktoś klasy Stanisława Lema czy WM Turskiego. To bardzo smutne, ale jakoś nie przypominam sobie abym w jakimkolwiek programie informacyjnym dziś usłyszał coś co mogłoby być aktualne po 25 latach, a co dopiero z taką precyzją przewidzieć rozwój wypadków w takim horyzoncie. Dziś programy informacyjne mają perspektywę 24 godziny w przód i 12 godzin wstecz.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 387 razy 359

  Najciekawszy jest fragment o totalnej inwigilacji i zniewoleniu. To akurat spełniło sie w 200%

 • kola

  Oceniono 355 razy 243

  Peerelowski Dziennik Telewizyjny był dużo bardziej rzetelny i wiarygodny, niż dzisiejsze popłuczyny informacyjne czy to telewizyjne czy to prasowe, wystarczy porównać sobie czasami na kanale TVP Historia.

 • gosc-km

  Oceniono 264 razy 222

  Myślę, że komputery za 25 lat będą biodegradowalne. Zbiodegradują się dzień po tym jak upłynie gwarancja... co ja gadam, przecież to już się dzieje ;-)

 • anty_globalista

  Oceniono 203 razy 171

  DT sprzed ćwierć wieku to jak ferrari przy szrocie dzisiejszej propagandy.

 • chrumak

  Oceniono 130 razy 122

  wow - poziom tych informacji jest absolutnie nieporównywalny z ówczesnymi. Może gdyby TV prezentowała dziś taki poziom, to może warto byłoby pochylić się nad kupnem telewizora..

 • komunikat.4

  Oceniono 165 razy 121

  @ sarna]
  a coż w tym niesamowitego? Myslisz że za komuny w Polsce po ulicach wędrowały niedźwiedzie? W tamtych czasach mieliśmy modrzejsze kadry (każdego rodzaju ) niż obecnie. Już w latach 70 produkowaliśmy komputery stąd i przewidywania specjalistów co do kierunków rozwoju tej dziedziny.Tylko obecnie rządzą nami same przygłupy , a na uczelniach rońdują profesory.

 • 2pyralginy

  Oceniono 87 razy 83

  Też żałuję, że nie podano autora tego naukowego felietonu. Małe uzupełnienie - spełniło się również przypuszczenie, że dzięki komputerom naukowcy będą projektować nieistniejące materiały. Obecnie - oczywiście w krajach w których przykłada się duże znaczenie do nauki - robią to na zlecenie koncernów, projektując wspomniane materiały tak, by odpowiadały szczegółowym wymaganiom zamawiającego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX