Tak wygląda jedyny słuszny system operacyjny. Prawie jak OS X

Władze Korei Północnej zaktualizowały jedyny dostępny w kraju system operacyjny. Prócz kolejnej porcji propagandy użytkownicy zyskają coś jeszcze ciekawszego: nowy interfejs. Bardzo trudno odróżnić go od OS X.

Niewielu spośród 25 milionów mieszkańców Korei Północnej ma szczęście posiadać komputer. Jeśli już ktoś go posiada nie może korzystać z zachodnich systemów operacyjnych.

Władze Korei poleciły kilka lat temu stworzenie własnego systemu o nazwie Red Star (choć bardziej adekwatna byłaby chyba nazwa "Keylogger"). System, stworzony w Koreańskim Centrum Komputerowym w Pjongjang na podstawie Linuxa, zyskał ostatnio nowy interfejs. Jest niezwykle podobny do tego, który znamy z OSX. To olbrzymia zmiana, bo do tej pory Red Star wyglądał "prawie" jak Windows.

Internet

Fot. Internet

 

Obecnie u dołu ekranu znajdziemy charakterystyczny na Maków pasek nawigacyjny, zmienia się kolorystyka okien, detale takie jak ikonki służące do ich minimalizacji czy zamykania. U Góry ekranu użytkownik zamiast loga Apple widzi czerwoną gwiazdę - zasada nawigacji jest podobna do tej znanej z OS X - aplikacjami zarządzamy jednym uniwersalnym menu przypiętym do góry ekranu.

 

northkoreatech.orgFot. northkoreatech.org

 

System to oczywiście nie tylko interfejs. Red Star jako system oficjalny musi być pełen propagandy. Np. datę można ustawić na "rok 103" - właśnie tyle upłynęło od urodzin ukochanego przywódcy narodu koreańskiego Kim Il-sunga.

Pierwsza wersja Red Star wyciekła do sieci dzięki rosyjskiemu studentowi przebywającemu w Korei, kolejną wypuścił do sieci amerykański naukowiec.

A view of

Fot. KCNA REUTERS

Własny system operacyjny nie jest jedynym wytworem koreańskiej propagandy. W zeszłym roku usłyszeliśmy też o "jedynym słusznym" smartfonie. Jak donosił portal Wyborcza.biz:

Korea Północna należy do najbardziej izolowanych państwa świata, nie jest całkowicie pozbawiona technologii informatycznych. Wewnętrzna sieć internetowa istnieje od 2002 roku, umożliwia użytkownikom dostęp przez internet do państwowych mediów, ale nie do zasobów światowego internetu. Prawdziwy internet jest zarezerwowany dla ścisłej elity, najwyżej około tysiąca osób. 90 proc. ludności kraju nie ma ani telefonu komórkowego, ani nie korzysta z krajowego systemu intranetu. Telefony komórkowe zostały wprowadzone w 2008 roku, gdy egipska firma Orascom zbudowała w Korei Płn. sieć operującą w technologii 3G. W kraju jest 2 mln użytkowników telefonów komórkowych (na 24 mln ludności), którzy jednak nie mogą dzwonić za granicę. Nazwa nowego smartfona - Arirang - pochodzi z koreańskiej piosenki ludowej.
Więcej o:
Komentarze (43)
Tak wygląda jedyny słuszny system operacyjny. Prawie jak OS X
Zaloguj się
 • megamaciej

  Oceniono 186 razy 176

  Ciekawe jak wysoko trzeba siedzieć by dostać roota na własnym kompie :)

 • bratjolki

  Oceniono 152 razy 62

  My za to mamy swiatowy keylogger o wdziecznej nazwie NSA.
  Nie ma lepszych niewolnikow, niz ci co sa przekonani o swojej wolnosci (do czynienia wszystkiego na co dostana pozwolenie :)
  Kore Pn jest bardzo potrzebna zeby udowodnic nam jacy jestesmy wolni i swobodni.
  Ze my nie jestesmy na listach podrozujacych, ze nasze aplikacje nas nie inwigiluja, kamery nie rejestruja a data mining jest dla ozdoby...

 • papa_kilo

  Oceniono 73 razy 51

  W języku polskim Kim il Sung funkcjonuje (i jest bardziej znany) jako Kim Ir Sen. No ale jeżeli tłumaczy się artykuł translatorem z angielskiego ( i się potem nie czyta tłumaczenia) to takie błędy są dopuszczalne

 • alionold1975

  Oceniono 42 razy 38

  Tylko oryginalne napisy. Zamiast "Opróżnić kosz" - "Zniszczyć pliki-szkodniki zajmujące się zbędnym zachowaniem samych siebie!", zamiast "Restart" - "Rozpocząć nową erę dokonań!".

 • 1p.3.15

  Oceniono 35 razy 29

  Nie przesadzajcie z tym podobieństwem do OS X. W OS X przyciski wielkości okien (czerwony, źółty, zielony w lewym górnym rogu okna) są okrągłe, u Koreańczyków zaś kwadratowe. Inaczej wygląda ikona kosza i niektóre inne ikony w docku. To wielkie zmiany :)
  A tak na poważnie - wygląda na to, że ten system postawiony na Linuxie powinien całkiem sprawnie działać.

 • wildernessking

  Oceniono 25 razy 13

  już od razu ios, ubuntu ma podobny interfejs, tak samo można sobie włączyć cairo dock i pewno jeszcze ew. tzw launcher z którejś strony ekranu

 • komercyjny02

  Oceniono 5 razy 5

  No to Północniki, nie zapłaciwszy Microsoftowi, zaoszczędziły trochę twardej waluty! Koreańczycy z Południa nie umieją żyć aż tak oszczędnie...

  Ale pomimo (może dzięki?) tej mniejszej skłonności do oszczędzania - Republika Korei wypracowuje PKB aż 40 razy wyższy, niż KRL-D. Zaś eksportuje - za prawie 120 razy więcej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX