Ile wpisów powstaje "dla beki", Czy Maria Skłodowska-Curie była Polką? Administrator Wikipedii odpowiada na pytania internautów

Użytkownicy serwisu Wykop mieli szansę spytać jednego z polskich administratorów Wikipedii o wszelkie tajniki jego pracy. Niektóre pytania i odpowiedzi okazały się więcej niż zaskakujące.

Serwis Wykop.pl, wzorem amerykańskiego Reddit, zorganizował sesję w stylu Ask Me Anything (z ang. "Spytaj mnie o cokolwiek). Zaproszonym gościem był Lajsikonik, jeden z administratorów Wikipedii.

Jestem administratorem Wikipedii. A właściwie to nawet dwóch: polskiej i śląskiej. Wspomniałem o tym na mikroblogu i od razu dostałem sporo pytań. Napisałem więc, że jeśli w 2 godziny zbiorę 40 plusów to zrobię AMA. Dostałem prawie dwieście, więc raczej nie mam wyjścia. :) Proszę zatem o pytania...

Przepytywanie Lajsikonika zaczęło się od pytań wprost.

kamilprh: Jakie masz wykształcenie? Ile zarabiasz i dlaczego tak mało?

LAJSIKONIK: Mam średnie ogólne. Na studia trochę późno, ale mimo to jeszcze rozważam taką opcję. Mniej więcej średnią krajową, ale nie na Wikipedii

Powyższe pytanie uzyskało najwyższą ilość plusów, ale Internautów interesowały też inne kwestie. Najczęściej byli po prostu ciekawi jak Wikipedia wygląda od kuchni i jak prezentują się jej ogólne statystki.

mcfreak: A ilu jest administratorów polskiej Wikipedii?

192 z czego aktywnych kilkudziesięciu

davcioo: Czy jest w Polsce jakieś biuro Wikipedii, gdzie admini się zbierają i dyskutują?

"Biura Wikipedii" nie ma. Admini mają swoją listę dyskusyjną, ale nie jest ona obowiązkowa - ja na przykład nie należę. Jeśli chodzi o Stowarzyszenie Wikimedia Polska, spotkania Zarządu odbywają się online w sieci IRC raz w tygodniu. Ważniejsze sprawy wikipedyści omawiają także na zlotach, raz do roku.

ghoot: Jak duża liczba osób tworzy artykuły? Jest kilka osób, które piszą po 20 rocznie, czy raczej dużo osób tworzy po 1 artykule na rok?

Są trzy "ośmiotysięczniki" (osoby, które utworzyły > 8000 haseł), kilkuset aktywnych użytkowników (kilka- kilkanaście haseł miesięcznie), bliżej nieokreślona liczba użytkowników mniej aktywnych. Na moje oko najwięcej stworzyła ta środkowa grupa.

sgluszczynski: jaki jest najgłupszy a jaki najwartościowszy artykuł zredagowany przez ciebie?

Najgłupszy to chyba https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82umaczenie_kontekstowe a najlepszy https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilk_w_kulturze

Wikipedia musi sobie też radzić z aktami wandalizmu (WIĘCEJ NA TEN TEMAT ZNAJDZIECIE TUTAJ) i sporami o to, czy dane hasło warte jest publikacji. Internautów bardzo ten temat zainteresował.

ghoot: Jak dużo wpisów to wpisy "dla beki"? Czy często informacje nieprawdziwe pozostają widoczne na dłuższy czas?

"Dla beki" powstaje kilkanaście na godzinę, czyli 1-2%. 99% z nich jest natychmiast usuwana lub cofana. Jeśli chodzi o  nieprawdziwe informacje to prostackie wandalizmy raczej nie mają szans być długo widoczne. Wyrafinowane, typu podmiana daty urodzenia, czasami wiszą dłużej. Tym dłużej, im bardziej podstępny wandal i im bardziej specjalistyczna wiedza.

Gokiburi: Często trollują zmieniając komuś biografię?

szczególnie narażone są biogramy polityków, wyższego duchowieństwa (lub bardziej znanego). pamiętam też serię wandalizmów w biogramie sędziego Webba. :) Generalnie dajemy sobie z tym radę.

Tassadar: Czy zdarza się, że ktoś w słowo słowo przepisze jakieś pojęcie z książki i oczywiście poda ją w źródłach?

Zdarzało się. Za pierwszym razem jest upomnienie, potem - blokada konta na jakiś czas. Jest to sprawdzane wyrywkowo, niekiedy dostajemy zgłoszenia na kontakt z Wikipedią, część sami wyłapujemy, jest też specjalna strona do tego typu zgłoszeń. Swego czasu mieliśmy bota, który wyłapywał "wklejki" z Internetu. Treści naruszające prawa autorskie są usuwane po odkryciu tego faktu.

Wilier: Jak wygląda akceptacja poważnego tekstu poruszającego trudne zagadnienia. Załóżmy, że w polskiej Wikipedii nie ma tekstu o równaniach różniczkowych bądź o geometrii.

Najprawdopodobniej trafiłby do kogoś z wikiprojektu do oceny merytorycznej.

dudel02: dlaczego przez dlugi czas w wikipedii napisane ze Maria Skłodowska-Curie była francuską uczona?

podobny problem jest z Kopernikiem. Mickiewicz też w pl.wiki jest Polakiem, na litewskiej Litwinem, a na białoruskiej Białorusinem. Pytanie pomocnicze: jakie Maria miała obywatelstwo i w jakim języku publikowała prace? Czy mogła mieć obywatelstwo polskie? Czy domagasz się, by o Józefie Piłsudskim pisać, że był Żmudzinem (a z urodzenia był)? W takich przypadkach jak Maria Skłodowska-Curie trzeba by podać co piszą źródła polskie a co inne, i tyle.

PanSutek: Dlaczego kasujesz wpisy o "nieznanych" zespołach, ludziach, którzy pojawiają się w różnych programach telewizyjnych?

Ponieważ encyklopedia z definicji służy do opisywania znanych, a nie do promowania nieznanych, niezależnie od tego, jak bardzo są obiecujący. :)

Fichtner: Chciałbym dodać wpis do Wikipedii o moim wujku, który miał osiągnięcia na arenie krajowej w lekkoatletyce Jak mam go dodać do Wikipedii?

Źródła muszą być wtórne, nie pierwotne. Tzn. nie wystarczy, że masz medale, dyplomy i świadectwa pracy. Ktoś o uznanej reputacji musi jeszcze o tym napisać, dopiero wtedy można zacząć tworzyć biogram na Wikipedii.

W jaki sposób decyduje się które informacje dotyczące polityki zostają w Wikipedii?

decydują zasady i źródła. Na przykład, partie mające posłów/senatorów są encyklopedyczne, burmistrz 40-tysięcznego miasta jest, a 8-tysięcznego już nie (chyba, że ma inne osiągnięcia). Ważny jest też tzw. uzus, czyli przebieg dyskusji nad przypadkami granicznymi. jeśli powiesz co Ci usunięto, dam szersze uzasadnienie (mogę podglądać usunięte).

kamil_snk: Co robisz w przypadku wojen edycyjnych, gdy dwójka użytkowników bez przerwy zmienia hasło według własnego światopoglądu?

blokuje się edycję cofając hasło do wersji sprzed wojny, a użytkownikom daje się parę dni na dogadanie się. Jeśli dojdzie do ataków osobistych, dodatkowo można zablokować użytkownika. Na krótko, "na uspokojenie". Następnie o ile nie jest to moja działka zwracam się do kogoś neutralnego a obeznanego w temacie o mediację, wspólne opracowanie nowej wersji artykułu.

***

Jaki jest największy problem Wikipedii? Wandalizm, który jest ceną za otwartość na użytkowników. Na szczęście Wikipedia ma bardzo specjalistyczne narzędzia, które pozwalają bardzo szybko "namierzyć" próby wandalizmu. Najskuteczniejszym sposobem walki z tym problemem jest połączenie sił ludzi i robotów. Specjalistyczne boty skanują zawartość Wikipedii i albo same blokują szkodliwe zmiany albo alarmują administratorów.

AntiVandalBot pozwala w automatyczny i szybki sposób monitorować ostatnio edytowane wpisy. W ten sposób mniej subtelne ingerencje w hasła mogą być wyłapywane błyskawicznie. Wandale bardzo często kasują całe wpisy, usuwają znaczące części informacji, zastępują je zupełnie bezsensownymi. Automaty świetnie sobie z tym radzą. Tym bardziej, że sieć przeszukują też inne narzędzia takie jak Cluebot. Ten bot korzysta z bazy edycji dokonywanych przez administratorów, można więc powiedzieć, że uczy się jak treściami Wikipedii zarządzają ludzie.

Portal The Verge publikuje raport dotyczący tej kwestii, czytamy w nim m.in.:

Roboty Wikipedii działają bez przerwy, są w stanie poprawiać 9000 wpisów na minutę. W 2013 roku edytowały dwa miliony wpisów.

Jeśli chodzi o polską wersję Wikipedii to często zarzuca się jej, że hasła w niej są o wiele bardziej powierzchowne. Twórcy encyklopedii zwracają uwagę na to, nierzetelne informacje nie mają szans "utrzymać" się na stronach.

Jeżeli ktoś zastanawia się, czy Wikipedia jest rzetelna, czy nie, to według wikipedystów popełnia błąd na wstępie. Jeżeli uważa daną informację za nierzetelną i wie, jaka byłaby rzetelna, to nie znajdzie "bardziej predestynowanej" osoby do poprawienia danej informacji. Sam ją może poprawić i sprawić, żeby Wikipedia była bardziej rzetelna.

- tłumaczył nam Szymon "Tar Lócesilion" Grabarczuk.

Na koniec warto wyróżnić jeszcze jedno pytanie.

BumpyGrams: Uważasz że Wikipedia jako całość zmierza w dobrym kierunku?

Uważam że zmierza w kierunku równowagi między przyrostem liczby użytkowników dodających treści a merytoryczną jakością haseł. To chyba dobrze, choć miło wspominam jej "romantyczną" erę, czyli lata 2006-2008, gdy wzrost był lawinowy.... niestety, kosztem jakości, co teraz naprawiamy.

Więcej o:
Komentarze (1)
Ile wpisów powstaje "dla beki", Czy Maria Skłodowska-Curie była Polką? Administrator Wikipedii odpowiada na pytania internautów
Zaloguj się
  • gm0711

    Oceniono 8 razy 0

    Kilka miesięcy temu pomagałem komuś pisać pracę z historii o 1 i 2 wojnie światowej. Wszedłem na wikipedię i aż mi szczęka opadła jak mocno fałszuje się historię.

    Administratorzy wikipedii akceptują fałszowane materiały świadomie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX