Polacy budują niewidzialny czołg przyszłości - to wcale nie jest żart!

Polska firma stworzyła futurystyczny koncept czołgu nowej generacji - niewidzialnego i naszpikowanego elektroniką. Zagraniczne media się zachwycają, a my podziwiamy. To NIE jest primaaprilisowy żart!

O rodzimym czołgu PL-01 pisaliśmy już nieco w zeszłym roku, przy okazji naszej relacji z targów MSPO 2013, ale teraz postanowiliśmy uzupełnić nasze sprawozdanie o materiały wideo, prezentujące możliwości polskiej myśli technicznej.

Zaprojektowana w Polsce maszyna ma być wyposażona w inteligentny system chłodzenia, a także pokryta specjalną warstwą pozwalającą manipulować ilością oddawanego przez pancerz ciepła. Poszycie czołgu składa się bowiem z wielu heksagonalnych płytek (zwanych "pikselami"), z których każda ma możliwość zmiany swojej temperatury. Dzięki temu pojazd może stać się niewidzialny dla czujników podczerwieni i systemów samonaprowadzania rakiet. Pomagają w tym zamontowane w czołgu czujniki podczerwieni, które skanują otoczenie i umożliwiają pikselom dostosować się do temperatury otoczenia.

 

Co więcej, PL-01 ma mieć możliwość zakamuflowania się jako zupełnie inny obiekt, gdyż każda z heksagonalnych płytek może oddawać różną ilość ciepła. Dzięki temu czołg, dla czujników podczerwonych, może, na przykład, wyglądać jak zwykły samochód osobowy. Podczas nocnych starć może się to okazać nieocenioną pomocą.

Dodatkowo Polski czołg ma niski profil i jest pokryty specjalnym materiałem, który pochłania fale radiowe. Zmniejsza to znacznie ilość odbitych fal, przez co wykrycie go na radarze może być bardzo trudne.

Główne działo wyposażone jest w system automatycznego przeładowywania z zapasem na 16 pocisków. Dodatkowe 24 mogą być przechowywane wewnątrz czołgu i załadowane w miarę potrzeby.

Wisienką na torcie ma być zdalnie sterowana wieżyczka, dzięki której cała załoga może kryć się bezpiecznie wewnątrz opancerzonej skorupy.

Podobne rozwiązania istnieją już od jakiegoś czasu. Na przykład w tym wariancie szwedzkiego czołgu CV90, również powstałym przy współpracy z firmą BAE Systems. Na filmiku poniżej zobaczycie także kamuflaż termiczny w akcji.

PL-01 ma ważyć niecałe 40 ton, a w 2016 roku ma powstać już w pełni działający prototyp. Na razie trudno stwierdzić, czy wszystkie z tych fantastycznych obietnic zostaną spełnione, czy też OBRUM I BAE Systems będą musiały zgodzić się na pewne kompromisy w produkcji. Najważniejsze w tej historii jest jednak to, że Polacy też potrafią - trzymamy kciuki!

Na koniec możecie sobie także przypomnieć jak prezentował się czołg po targach MSPO 2013 w Kielcach.

Więcej o:
Komentarze (262)
Polacy budują niewidzialny czołg przyszłości - to wcale nie jest żart!
Zaloguj się
 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 821 razy 723

  23 komentarze, a większość tak głupia, że na mdłości zbiera. Niech zgadnę - zlot miłośników kurdupla, więc trzeba opluć pomysł, który z PO ma tyle wspólnego co onanizm organisty z orgazmem onanisty.
  Porównywanie czołgu średniego PL-01 concept do czołgu ciężkiego Leopard 2A4 jest jak porównywanie nowego fiata 500 do dwudziestoletniego mercedesa s-klase. Poza tym w rankingach nawet stary 2A4 jest oceniany wyżej niż będący podstawą armii czerwonej T-92.
  Która część wyrażenia "termicznie niewidzialny" jest dla gimbusów za trudna? "Termicznie"? Chodzi o niewidzialność w podczerwieni używanej do wypatrywania wroga w nocy. Pokrycie pochłaniające promieniowanie mikrofalowe utrudnia wykrycie radarem.
  Nie, to nie jest informacja primaaprilisowa. Mówi się o tym czołgu od jakiegoś czasu, a ponieważ zaangażowane są również firmy zagraniczne jest nadzieja, że powstanie.
  Kasa z polskich podatków ma szansę być wydawana na produkowany w Polsce czołg, więc ogarnijcie się.

 • pancerna_pchla

  Oceniono 298 razy 212

  E tam czołg. Korweta gawron kosztowała już pół miliarda i dotąd jest niewidzialna.

 • artur701

  Oceniono 137 razy 103

  Życzę aby im się udało zrobić wszystko o czym mówią, czas najwyższy odesłać T-72 na złom. Tylko nie wiem czy warto udawać samochód w lesie :)

 • fctheduck

  Oceniono 111 razy 51

  Też mi wyczyn, ja ze szwagrem już dawno taki zbudowałem. Do dzisiaj nie możemy go znaleźć.

 • jowisz53

  Oceniono 88 razy 50

  Podejrzewam że na fakturach jest już widoczny.

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 87 razy 15

  Wystarczy tego czołgu nie zbudować i tym samym spełni podstawowe kryterium niewidzialności. To nie będzie trudne.

 • jogibaboo

  Oceniono 6 razy 4

  Tak samo zbudują ten czołg, jak zbudowali korwetę Gawron. Ludzi mamy w Polsce niegłupich, ale z owoców naszej myśli korzysta ktoś inny, niestety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX