Komentarze (123)
Nieznane i ambitne projekty polskiego przemysłu zbrojeniowego
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • zaiebatsu

  Oceniono 6 razy 2

  ładne cacko, jeździłbym sobie takim do roboty, nikt by mi na drodze nie podskoczył

 • con.dominium

  Oceniono 2 razy 2

  Nie gadać tylko robić! To maksyma jednego z najlepszych konstruktorów lotniczych I wojny. Przed II wojną Polska miała wiele innowacyjnych projektów sprzętu wojskowego. Niestety spóźnionych. Historia lubi się powtarzać.

 • 1_nocotam

  Oceniono 2 razy 2

  Leopardów ponoć 247 a nie 128

 • aghrra

  Oceniono 12 razy 2

  W ostatnich latach kompletnie zmieniło się pole walki i ciężkie czołgi stały się przeżytkiem

  Ciekawe że główne armie świata jak amerykańska rosyjska chińska czy izraelska nie podzielają tej europejskiej optymistycznej oceny sytuacji Główną przyczyną dla której nastąpiła gwałtowna redukcja czołgów i wogle sił zbrojnych w krajach Europy Zachodniej nie jest wcale ich przeżytek (co dobitnie pokazała wojna w Iraku) a kompletne zidiocenie srocjalistów ekomarksistów i całej reszty pożytecznych idiotów z pokolenia 68 którzy rządzą dzisiaj w Europie i postawili sobie za główny cel rozbrojenie kontynentu Po co nam duże armie skoro nie ma zagrożenia a forse można dać na rozbuchany socjal na utrzymanie emigrantów nierobów oraz na ekooszołomów i dopłaty do wiatraków Właśnie przez takie myślenie lewacka Europa zginie marnie

 • myszyng

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe uzasadnienie dla lekkich czołgów. Raczej, wbrew temu co sądzi autor, nie są nam potrzebne do działań ekspedycyjnych, na obcym terenie zurbanizowanym, do walki z rebeliantami wyposażonymi w IEDki, ale do powstrzymania uzbrojonego w ciężki sprzęt wroga, na naszych równinach i wyżynach...

 • armagedon888

  Oceniono 1 raz 1

  mamy wiele sukcesow,,,,,8 krabow,1 loara,3 mosty daglezja,i zwodowany gawron 1 anders niewiadomo dla kogo i po co....Boze chron Ojczyzne

 • merkury-3

  Oceniono 1 raz 1

  Tokabaret skonczy sie jak z Gawronem , nasza armia jest totalnie skorumpowana i pieniadze podatnikow sa marnowane na niewyobrazana skale , nie wiem czy nie taniej byloby wynajac do obrony nanemnikow amerykanskich , ktorzy walczyli w Iraku (to sa prywatne firmy armie)

 • marian szarf

  Oceniono 5 razy 1

  Mam wrażenie,że polska armia jest w posiadaniu większej ilości niewidzialnego sprzętu,już od dawien dawna.Marynarka nie dostała ŻADNEGO okrętu,od 20 lat ! 100 tysięcy wojskowych,służy w skansenie.Pozostaną gry ,a w WP - game over!

 • JagdWehrwolf

  Oceniono 1 raz 1

  Może należałoby rozwinąć temat dlaczego anulowano Andersa. Zainteresowanym polecam: www.altair.com.pl/magazines/article?article_id=4647

 • apas13

  Oceniono 3 razy 1

  'Stwarza to miejsce dla nowego pojazdu i tutaj na scenę wchodzi polski przemysł zbrojny.'

  A co to jest przemysl zbrojny? W słownikach dla wyrażenia "przemysl zbrojeniowy" znaleźć mozna następujace synonimy: przemysł obronny, sektor obronny, sektor zbrojeniowy, zbrojeniówka. Przemysłu zbrojnego tam nie ma...

 • pascvale

  Oceniono 5 razy 1

  Co z tego że skonstruują, skoro styropian wszystko rozpieprzy.

 • leveller

  Oceniono 5 razy 1

  Brawo dla naszych firm i naukowców!!! niestety idiota nr 2 położył służby wojskowe, tak więc czerwona zaraza dobrze wie co się u nas dzieje i działa sabotując niestety,

 • tece92a

  Oceniono 5 razy 1

  Phi ! Chińczycy już mają czołgi,które rodzą małe.

 • cinsson

  Oceniono 3 razy 1

  Tisze jediesz, dalsze budiesz

 • gonebosco

  Oceniono 5 razy 1

  stare czolgi niekoniecznie zostana przerobione na zyletki ..... nawt izrael posiada w obwodize stare czolgi ktore moga wspomoc nowoczesne sily pancerne i londowe ....

 • pancerna_pchla

  Oceniono 5 razy 1

  Zayeboszka, tylko niech to robia za swoją kasę.

 • gorillaglu

  Oceniono 5 razy 1

  Ten tekst o "zmieniającej się wojnie" i tym, że MBT przeszły do historii to takie zaklinanie rzeczywistości, na zasadzie "nie stać nas, to udajmy, że nie potrzebujemy". Natomiast generalnie łatwiej zbudować pojazd wsparcia niż czołg, więc decyzja ma sens ekonomiczny i technologiczny- przy budowie zdobędzie się know-how jak zaprojektować i zbudować prawdziwy czołg główny, a przy okazji nawet lekkie czołgi wystarczą by przetrzebić to czym w najbliższej przyszłości będzie dysponowała Rosja- zatrzymać neosowieckich zagonów nie zatrzymamy tak czy inaczej, więc budowanie ciężkiego sprzętu którego będzie i tak za mało mija się z celem (niemcy próbowali tak robić 70 lat temu, wszyscy wiemy jak wyszło)- lekkie siły powinny opóźnić wroga tak, by dało się sciągnąć od niemców ich "prawdziwe" panzery.

 • owrynut

  Oceniono 7 razy 1

  Ja bym stawiał jednak na pancerz i saperkę, każda technologia elektroniczna albo nawali, albo zostanie zdeaktywowana jakimś EMP albo innym goovnem.

 • parasema

  Oceniono 3 razy 1

  No topsz.....ale na tym ostatnim filmiku widoczki gór i skał są na żywca wzięte z Uningine Benchmark - unigine.com/products/valley/ - wypadało by to przyznać.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 7 razy 1

  A czemu w ramach zmasowanego ataku bronią masowego rażenia samoczynnie nie odtwarzają się wszystkie filmiki jednocześnie?

  Autonomia poszczególnych działów jest urocza - przez sport.pl te wątki chyba nie przebiegły, bo zdążyły już przelecieć przez Wybiz, Wiadomości, Polygamię, Technologie... Ale to świadczy też o redaktorze wydania portalu gazeta.pl, który po omacku wrzuca to, co mu w panelu wyskoczy.

  Koniec, bo Łukasz, jako osobnik nerwowy, wyskoczy mi tu z jakąś tyradą na temat użyszkodników, ufff :)

 • tlusty.grubas

  0

  Licencja na produkcję Rosomaków w Polsce przedłużona o 10 lat
  2013-07-12 14:51

  www.pb.pl/3229023,4787,licencja-na-produkcje-rosomakow-w-polsce-przedluzona-o-10-lat

 • roziu_to_moj_nick

  0

  Ciekawostką jest także to (media telewizyjne milczą), że Polska domaga się przeznaczenia na obronność 2% PKB, gdy tymczasem od kilku lat mamy przewidziane na ten cel 1,95% PKB i nigdy nie udało się wykorzystać tych środków do końca. Realne wydatki to przedział 1,61 - 1,75% PKB i co roku MON zwraca do budżetu od kilkuset milionów do kilku miliardów złotych.

  Oczywiście problem tkwi w procedurach, ich złożoności, opieszałości w realizacji zamówień. Mimo tak wielkich pieniędzy nasz rodzimy przemysł zbrojeniowy głoduje. Od początku roku żadne duże polskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe nie dostało żadnego zamówienia, o których tak chętnie w mediach mówią politycy.

  Nasz przemysł (konkretnie WB Electronics) produkuje jeden z najlepszych na świecie, a może i najlepszy, bezzałogowiec małego zasięgu. Są to systemu, które kupiło już kilka krajów. Nie musimy kupować zagrancznych dronów!! jak chcą to nasi politycy. Jesteśmy w stanie w Polsce zbudować całą rodzinę nowoczesnych bezzałogowców atakujących.

 • hummer_my_vehicle

  0

  PZL 230 Skorpion

 • 0

  Stek bzdur. Przeżytkiem jest właśnie "lekki czołg". Przeżytkiem I wojny światowej, bo tylko wtedy się sprawdził. A to nawet nie jest lekki czołg, to jest tankietka. Większość krajów, idzie w stronę coraz cięższych czołgów, widać to nawet na przykładzie dwóch wersji Leoparda, jakie sprawiła sobie polska, A5 jest wyraźnie cięższy od A4. Tylko Japonia wprowadziło ostatnio lżejszy czołg, ale jako uzupełnienie podstawowego, cięższego i z racji na łatwiejsze przerzucanie pomiędzy wyspami archipelagu (a nieoficjalnie i poza niego). Kłamstwem jest 200 czołgów Wlk Brytanii. Armia brytyjska ma w tej chwili na stanie 407 Challengerów, które są notabene jeszcze cięższe od Leo A5. Nie mówiąc już o tym, że armia lądowa ma dla obrony Wlk. Brytanii znaczenie drugorzędne. Takim samym kłamstwem jest 200 czołgów Francji. Francja ma 406 Lecleców. Jednym słowem ordynarne promowanie bezużytecznego sprzętu. I to w czasie gdy najpilniejsza potrzeba dla Polski powinny być fregaty przeciwlotnicze zdolne powstrzymać atak rakietowy z Królewca.

 • kalinowski42

  Oceniono 4 razy 0

  Jeśli chcą "HARCERZYKI" zakupic parę hukających pukawek, to niech kupią z rodzimej produkcji. Znaczenie tych pukawek produkcji polskiej, czy amerykańskiej w wojnie jako takiej i tak nie mają znaczenia, ale dla zabawy "Harcerzykom" sprawią wielką przyjemnośc.

 • dain92

  Oceniono 2 razy 0

  Polskie tereny- i palmy w tle :D

 • Remo Drake

  Oceniono 4 razy 0

  Sporo błędów w tym artykule, ale szczerze nie wiem czy chce mi się po raz kolejny pisać.

 • konus33

  Oceniono 12 razy 0

  sytuacja polskiej armii jak żywo przypomina tą z okresu międzywojennego jak przeczytałem ciekawy artykuł . Otóż wszedzie afery państwo powołało spółkę na budowę fabryki amunicji ale nigdy nie powstała a duża kasa gdzieś zniknęła . Armia chciała kupić armatę przeciwlotniczą ale sikorski upierał się żeby była francuzka ( w okresie miedzywojennym polacy mieli bzika na punkcie francji jak dziś USA) ostatecznie postawiono na polską armatę ponieważ francuzi nie zgodzili się na sprzedaż nowego modelu jednak było za późno we wrześniu polska armia miała ich na stanie zaledwie 40 . Francuzi sprzedawali nam za duzą kasę przestarzałe technologie itp. Jak widać przed i po szkodzie glupi i łapczywy na afery i geszefty .

 • stach_79

  Oceniono 4 razy 0

  Ten czołg ma za płaskie boki, powinny schodzić pod kątek aby utrunić pociskowi penetrację

 • pimpek7777

  Oceniono 1 raz -1

  Nasza armia jest jak nasza piłka ligowa i reprezentacyjna w starciu na boisku z cywilizowanymi krajami wtedy widać ile jeszcze brakuje naszym kopaczom do cywilizacji ;) w TV Borki.kolonie kowale wmawiaja nam ze super trzeba wyciągnąć wnioski itd.tak samo nasza armia tylko w piłkę wstyd i nie smak zostaje ale po klęsce armii co zostanie;( ;( zgadza światło i the end

 • stefan4

  Oceniono 7 razy -1

  ,,Dlaczego jednak Polska potrzebuje lekkiego czołgu zamiast mocnego pancerza czołgów podstawowych, takich jak T-72? [...] Będzie on musiał poradzić sobie w terenie zabudowanym, do czego potrzebna jest duża zwrotność i mobilność.''

  Chodzi oczywiście o ten teren zabudowany, a nie o mityczne ,,pole walki''. Lekkie czołgi potrzebne są polskim rządzącym do pacyfikowania zbyt groźnych demonstracji własnych cywilów, lub do pacyfikowania obcych miast na polecenie Amerykanów.

 • krzysiek2608

  Oceniono 1 raz -1

  I co dalej jakoś niewierzę w ten optymizm obym się mylił przypomina mi to optymizm o jakim słyszłem od dziadka jaki panował przed wojną a jak się to zakończyło...

 • stefan4

  Oceniono 5 razy -1

  ,,Modernizacja Polskich Sił Zbrojnych''

  Modernizatorzy zaczną dzień od mszy, w czasie której będą pobożnie powtarzać ,,Niech nikt nie przeżyje ataku naszych wynalazków, Ciebie prosimy -- wysłuchaj nas, Panie''. Potem przekażą sobie znak pokoju i udadzą się na pole bitwy.

  A po południu jeszcze tylko msza dziękczynna za skutecznie wymordowanie nieprzyjaciół i można już wieczór spędzić przy dziwkach i wódce. Ot, życie trepa.

 • konsrtvdvd

  Oceniono 3 razy -1

  ... o tym nie widziałeś...

  Jo, o tym rzem nie widzioł.

 • mgz

  Oceniono 5 razy -1

  a gdzie na Star Treku bylo takie pole walki?
  moze wam sie pomylilo ze Star Wars?

  no ale "star to" czy "star tamto" jest wam wsio rawno

 • lukaszx

  Oceniono 4 razy -2

  Przecież ten PL-01 CONCEPT to nic innego jak T-72 oklejony ładnymi futurystycznymi odlewami nawet nie wiadomo czy nie z tworzywa sztucznego A STAR TREK TO BĘDZIECIĘ MIEĆ JAK PUTIN WJEDZIE DO PL :-)

 • lg74

  Oceniono 6 razy -2

  Z taką armią to trzeba będzie pomóc majdanowi w realizacji postanowień genewskich w sprawie walki z faszyzmem i przeprowadzić "operację antyterrorystyczną" na Wołyniu i Lwowie :>

 • satjez

  Oceniono 2 razy -2

  Chyba ktos nie oglądał Star Treka. Gdyby ogladał, wiedziałby, że nie było tam pola walk...

 • meczykowski

  Oceniono 8 razy -2

  A czemu ten tekst nie jest w dziale "Reklamy"?

 • zapora01

  Oceniono 12 razy -2

  Słoninożercy - stachanowcy w walonkach.. do ataku..

 • aone

  Oceniono 11 razy -3

  banda debili bawi sie za pieniadze podatnikow i jeszcze scierwa maja przywileje, emerytury i nie potracaja im zadnego ubezpieczenia. mundurowa banda.

 • nieudocznik

  Oceniono 11 razy -3

  czekam na pierwszy polski teleport - bedziemy mogli wysylac na eksport wiklinowe koszyki i kiszone ogorki w zawrotnie niskich cenach

 • nieudocznik

  Oceniono 9 razy -3

  wojna przyszlosci podobnie jak gornictwo to chlopcy przy joystickach - kazdy to wie tylko nie Polska 'armia' ktora musi wydac zeby nie rodzily sie dzieci a narod zyl w biedzie

 • aprox99

  Oceniono 25 razy -3

  że pracują nad grą komputerową to jasne ale z tym czołgiem to lekka przesada.nie umiemy wyprodukować porządnego samochodu bez licencji a tu bomba,niewidzialny czołg deklasujący przeciwnika!!A potem matka zawołała:wstawaj doi szkoły!!

 • bartekgryko

  Oceniono 4 razy -4

  "Wielka Brytania mają jedynie około 200 czołgów podstawowych, to jest niemal pięć razy mniej niż Polska. " Drogi Panie Łukaszu, jeżeli miał Pan wczoraj 100 zł a dziś ma Pan 2x mniej, to znaczy, ze ma pan -100 zł, czyli 100 zł długu (100 - 2x100). Zapewne Wielka Brytania ma jedną piątą stanu naszych czołgów. Znajomość matematyki na poziomie szkoły podstawowej pomaga w życiu:)

 • a.jurcan

  Oceniono 6 razy -4

  tylko sie osmieszacie

 • judaszowy

  Oceniono 8 razy -4

  projekty ............ che che
  na papierze to kolega pożyczył mi miliard dolarów

 • pingwinxzy

  Oceniono 9 razy -5

  My i tak bedziemy zmuszani do kupna złomów z usa.

 • volkszorn

  Oceniono 15 razy -5

  w sam raz propaganda do nalapania debilow gotowych dac sie wytresowac jak psy przez polskich ssmanow i dac sie rozerwac na kawalki w imieniu interesow kapitalistycznego imperializmu za garsc zoldu

  oficerzy jegomosci pija zra do upadlosci, krzycza rycza rozkazuja, smierc nalezy sie tym h...om

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX