Ulice i chodniki z paneli słonecznych? Dowiedz się, czy to możliwe

Czy możliwe, aby chodniki, ulice, podjazdy, place zabaw generowały prąd? Tak, należy tylko użyć do ich budowy nowatorskiego materiału, nad którym pracuje pewna amerykańska firma.

Solar Radways to specjalna modułowa nawierzchnia, którą można instalować zarówno na chodnikach, jezdniach jak i placach zabaw etc. Są połączeniem materiału budowlanego i panelu słonecznego dzięki czemu spełniają obie te funkcje.

Według pracujących nad nią specjalistów "spłacają się same", bo można podłączyć je do sieci przesyłowej i "doładować" domowy budżet.

Moduły mają jeszcze kilka innych bardzo istotnych cech. Część energii można zużyć na ich podgrzewanie - dzięki temu nie będą pokrywać się lodem i śniegiem. Solar Roadways mogą też pełnić funkcję poziomego oznakowania drogi - w module można bowiem wbudować diody LED.

Projekt uzyskał wsparcie ze strony amerykańskiego rządu. Google uznał natomiast Solar Roadways za jedną z najistotniejszych innowacji roku 2013. Jeśli tylko koszty instalacji systemu nie są zbyt duże, a zysk z wytworzonej energii pozwoli w miarę szybko spłacić inwestycję, Solar System mają szansę stać się materiałem budowlanym przyszłości.

Więcej o:
Komentarze (3)
Ulice i chodniki z paneli słonecznych? Dowiedz się, czy to możliwe
Zaloguj się
 • ligand17

  Oceniono 12 razy 2

  "Jeśli tylko koszty instalacji systemu nie są zbyt duże, a zysk z wytworzonej energii pozwoli w miarę szybko spłacić inwestycję" - jeżeli babcia ma wąsy to jest dziadkiem.
  Jeszcze przez długi czas ogniwa fotowoltaiczne nie będą perpetum mobile. Fajnie, że ludzie mają różne pomysły na wykorzystanie energii słonecznej - bardzo to doceniam. Ale póki co koszty przewyższają zyski, więc technologia jest nieopłacalna.

 • Maciej Puchara

  Oceniono 4 razy 0

  "Solar Roadways są mogą też pełnić funkcję poziomego oznakowania drogi - w modułu można bowiem wbudować diody LED."
  polska język - trudna język

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX