Pierwsze wolne wybory w Polsce - Google nie zapomniał o naszym święcie

Dziś niezwykle ważna rocznica. 25 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory w Polsce. Ważne dla nas święto postanowił uczcić Google prezentując doodle, z którego każdy Polak może być dumny.

Google zmienia swoje logo na stronie głównej wyszukiwarki z okazji ważnych rocznic. Stara się przy tym nie angażować w bieżące kwestie polityczne. Trudno byłoby jednak nie zauważyć faktu, że dziś przypada jedna z najważniejszych rocznic w najnowszej historii - 25 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory w Polsce.

Zazwyczaj Google zmienia swoje logo na doodle dokładnie o północy, tym razem jednak nastąpiło to ok. 14.30.

Moment był więc przełomowy, ale zgodnie z prawdą historyczną wypada napisać, że wybory były wolne jedynie w części. Były bowiem następstwem porozumień zawartych podczas obrad Okrągłego Stołu.

Mimo wszystko to co wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku można określić jako pierwsze wolne wybory w Polsce, bo po raz pierwszy w powojennej historii Polski obywatele naszego kraju mogli pójść do urn i wybierać swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu.

Google postanowił uczcić tak bardzo istotną dla nas rocznicę specjalnym doodle. Grafika jest wyraźnie inspirowana logiem Solidarności. Twórcą logotypu tego związku jest Jerzy Janiszewski.

SOLIDARNOŚĆFot. Jerzy Janiszewski.

 

 

Dzięki tej grafice Solidarność oraz idea, którą niosła, stała się obok postaci Lecha Wałęsy jednym z najlepiej rozpoznawalnym symboli Polski. Jest też przykładem doskonałego logotypu, który w graficznej formie świetnie wyraża nazwę oraz polskość.

Pierwsze wolne wybory w Polsce zapoczątkowały transformację ustrojową w Polsce, która doprowadziła do naszej integracji z NATO i Unią Europejską. Bez tego dnia w naszej historii nigdy nie bylibyśmy w miejscu, w którym dziś jesteśmy. Warto o tym pamiętać.

Więcej o:
Komentarze (34)
Pierwsze wolne wybory w Polsce - Google nie zapomniał o naszym święcie
Zaloguj się
 • Kuba Wisowski

  Oceniono 93 razy 81

  Szkoda, że tylko nasze polskie google tak ma a nie np niemieckie.

 • wpgda

  Oceniono 82 razy 22

  Pierwsze wolne wybory w Polsce to naprawdę "skrót myślowy". Ani wybory '89 nie były wolne, ani nie były to pierwsze wolne wybory w Polsce, przecież polska demokracja ma więcej niź 25 lat! Wyjątkowa lipa.

 • 12-digit

  Oceniono 12 razy 8

  Solidarność jako zryw narodowy była czymś wyjątkowym.. Czymś, co łączyło praktycznie każdego. Polacy mieli już dość "komuny", a Solidarność (nie partia czy związek zawodowy, ale w znaczeniu wspólnoty) ich zjednoczyła. .
  Niestety, nie minęło "wiele latek", a ideały Solidarności zostały zbrukane, bo ci, co ją reprezentowali, dorwali się do władzy i się zaczęło rozkradanie majątku narodowego, łapówkarstwo itp itd.. Prawdziwa idea TKM (teraz k.. my)
  Możecie się śmiać, tylko dlaczego niespełna pięć lat później prezydentem został postkomunista???

 • crystal_method

  Oceniono 19 razy 5

  Widziano na mieście kobietę ciężarną. Dziecko przewraca się w wyrku. / Dzień dzisiaj jest kreatywny bardzo. Słoń zrobił kupę w cyrku. / Widziano na mieście kobietę ciężarną. Dziecko przewraca się w wyrku. / Wszystkiemu winna jest SOLIDARNOŚĆ. Słoń zrobił kupę w cyrku.

 • bezportek

  Oceniono 5 razy -3

  Tym śmieszniejsze, że świętujący "wolność" bawili się bez udziału Solidarności.
  A demonstrantów z Solidarności 2010 - pogoniła policja. Nikt nie ma prawa zakłócać zabawy towarzyszom z lewej nogawki. Sorry, zapomniałem dodać "oraz towarzyszkom i pozostałym genderom", ale przysięgam, to chwilowe zapomnienie, a nie żadne uprzedzenie do zboczonego chamstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX