IBM inwestuje trzy miliardy dolarów w sztuczny mózg i komputery kwantowe. Koniec ery krzemu?

IBM ogłosił kilka dni temu rozpoczęcie prac na rozwojem komputerów kwantowych i tworzeniem "syntetycznego mózgu". Czy to najlepszy dowód na to, że kończy się "era krzemu"?

W ciągu najbliższych pięciu lat IBM zamierza wydać pięć miliardów dolarów na badania związane z tworzeniem "syntetycznego umysłu" oraz komputerów kwantowych. Obie te kwestie związane ze sztuczną inteligencją od lat frapują naukowców, mogą być bowiem źródłem kolejnego gigantycznego skoku technologicznego. Dzięki sztucznej inteligencji czy też syntetycznemu mózgowi moglibyśmy podejmować bardziej racjonalne i szybkie decyzje. Komputery kwantowe miałyby moc obliczeniową nieporównywalnie wyższą z mocą tradycyjnych komputerów.

IBM, według Fast Company, próbuje wkroczyć w erę "post-krzemową". Stąd zainteresowanie sztuczną inteligencją, komputerami kwantowymi, nanotechnologią, grafenem.

Inicjatywa IBM zaskoczyła niektórych obserwatorów. Przypomnieli oni, że gigant branży rozważał niegdyś rezygnację z produkcji mikroprocesorów. I choć sprzedaż tego działu wciąż jest możliwa, to IBM być może planuje skupić się nad opracowaniem nowych technologii, ktore pozwoliłyby mu osiągnąć ponownie status lidera i innowatora.

"Era krzemu" z pewnością się nie kończy, ale tę technologię trudno już rozwijać i trudno w niej konkurować. Znakiem czasu jest też to, że w dziedzinie sztucznej inteligencji IBM ściga się o bycie liderem z firmami takimi jak Google czy nawet Facebook. Być może to właśnie prace IBM sprawią, że w niedalekiej przyszłości czeka nas prawdziwy przełom, dzięki któremu będziemy mogli otoczyć się prawdziwie inteligentnymi i wydajnymi urządzeniami połączonymi ze sobą siecią.

Więcej o:
Komentarze (3)
IBM inwestuje trzy miliardy dolarów w sztuczny mózg i komputery kwantowe. Koniec ery krzemu?
Zaloguj się
 • gosky

  Oceniono 10 razy 4

  a co to znaczy??
  "miałyby moc obliczeniową nieporównywalnie wyższą z mocą tradycyjnych komputerów"

 • aghrra

  Oceniono 8 razy 2

  Europejskie koncerny inwestują w wiatraki BUUUUHAHAHA !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX