Komentarze (139)
Atomowa Kwatera Dowodzenia pod Warszawą. Szczyt techniki, miała chronić przed atakiem nuklearnym z zachodu, a teraz porzucona niszczeje
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • jakis_gosc01

  Oceniono 7 razy 5

  Ale tępe ch..je, inaczej nie można nazwać tych kretynów z KPN-u. Dostali takie cudo, które mogli odbudować, zrobić z tego atrakcję turystyczną i na którym mogli zbijać kokosy, a Ci kretyni to zapuścili, zostawili na pastwę złodziejskich cebulaków, a teraz chcą to zrównać z ziemią i posadzić na tym trawnik. Po prostu ręce opadają. Jak można być aż tak głupim? Brak pieniędzy? Jakby opracowali jakieś plany jak przywrócić to do ładu i przerobić na atrakcję turystyczną, to zapewne mogliby się starać o jakieś dofinansowanie z gminy, województwa, a może nawet z UE. No ale pewnie, lepiej zostawić to na pastwę losu, niech cebulaki to rozkradną, a potem się zrówna z ziemią i już, bo tak jest najprościej. Szlag człowieka trafia jak patrzy na takie coś. :/

 • leo1899

  Oceniono 7 razy 5

  byłem tu w Wojsku w 1986r...zostałem odesłany z jednostki do pomiarów geodezyjnych...
  jest to stanowisko dowdzenia Wojsk OPK na Państwa Układu Warszawkiego...mozliwe tylko w Polsce,,żeby tak to rozpieprzyć...za moich czasów ..budynek był wylizany i funkcjonował na najwyższym poziomie technicznym tamtych czasów..to z podatków naszych rodziców ..budowano te obiekty..brak szacunku do tego co zwykli...ludzie budowali..po wyjściu z wojska nie mogłem dostać paszportu przez lat i nigdzie wyjechać ...nie wybierałem sobie tego miejsca znalazłem sie tu całkowicie przypsadkiem...porazka i żal ..wiecie ,,ile potu i czasu poswiecaliśmy na sprzatanie i utrzymanie w sprawnosci ..ten obiekt..ile jobów człek ,zebrał..
  ale jak widać wszystko na marne...bez komentarza...

 • majk64

  Oceniono 9 razy 5

  Mnie to nie dziwi. To co można było sprzedać PO już sprzedała, a reszta niszczeje.

 • kochamrydzyka

  Oceniono 8 razy 4

  Gdyby ten obiekt przekazano ojcu dyrektorowi z Torunia, napewno wiedzial by jak go zagospodarowac i nie dopuscilby do takiej dewastacji.
  Kosciol przeciw atomowy to byloby cos.:)

 • misfire01

  Oceniono 12 razy 4

  chłopaki mieli rozkminę w tym PRL. Zachód walnie głowicami, oni się schowają. A potem wyjdą cali i zdrowi, żeby rządzić pustynią.
  Bo cóż by pustynia bez nich zrobiła.

 • kotecka1

  Oceniono 12 razy 4

  Kolejny raz polska dzicz pokazała co potrafi, jak nie jest trzymana za pysk i pokazała, że w końcu jest we własnym domu, wolna i szczęśliwa. Udowodniła wszystkim, że prawo w tym Państwie razem z gospodarką, przemysłem i innymi dziedzinami życia społecznego przestało całkowicie funkcjonować. Tak trzymać kato-taliby styropianowe dokąd można, bo niedługo nie będzie już co ukraść i zniszczyć a jest też iskierka nadziei, że ktoś was z tego rozliczy, nawet na uchodźctwie.

 • jozef.ok

  Oceniono 7 razy 3

  Pułkownik Kukliński przewidział możliwość atomowego ataku na teren Polski i zniszczenia naszych i sowieckich wojsk. No ale Jaruzel z Kiszczakiem tym się nie przejmowali-oni mieli SCHRON a w dupie naród

 • paruwkowy_skrytobujca

  Oceniono 3 razy 3

  keszowałem tam. już po pożarze zaprószonym dla jaj przez jakichś kretynów w sali generatorów. fajne miejsce, ale naprawdę uważać trzeba, bo żulia wszędzie rozstawiła pułapki (gówna, szczyny, potłuczone szkło, powyrywane elementy budynku). mocna latarka i solidne buty i ubranie, którego nie będzie szkoda zniszczyć polecane.

 • charlie11

  Oceniono 5 razy 3

  Zachod w tym kontekscie pisze sie z duzej litery. Autokorektor nie wylapal?

 • lord_viadro

  Oceniono 2 razy 2

  gdzie atomówka nie da rady , tam naszych gospodarnych złomiarzy posłać.. ;)

 • travert

  Oceniono 2 razy 2

  Jak na "atomowy Bunkier Dowodzenia" to ... kupy sie to nie tzyma !
  Bardzo niskiej jakosci beton - chyba mieszany rekami przy swietle ksiezyca dla konspiracji ;)
  Cieniutkie rachityczne scianki !
  i ... wszysedz wszytkie krzywe deski szalunowe odbite jak w afryce :)

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 2 razy 2

  Ile za to mogli ci PRL-owscy dygnitarze nabudować domów mieszkalnych, oczyszczalni ścieków, autostrad...

 • kapitan_popczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Dokładnie to samo stało się z jednostką OPK na Bemowie w Warszawie przy WATcie. Po jej opuszczeniu w 2 miesiące rozkradziono i zniszczono wszystko co się dało. Wnętrza wyglądały identycznie + olbrzymie garaże dla ciągników z rakietami. Nie wiem jak złomiarze wywieźli kilkanaście sztuk stalowych drzwi 4x5m.
  Po tym wszystkim narobili przekrętów:
  www.rp.pl/artykul/94873.html

 • lechutek69

  Oceniono 2 razy 2

  Polska jest bardzo bogata. U nas wszystko się marnuje, bo zmieniły się rządy. Największy absurd, jaki może być. Inne kraje mają takie coś na stałe. Wymieniają tylko urządzenia na nowocześniejsze. Ale co tam miliony, jesteśmy bogaci.

 • Oceniono 6 razy 2

  1) Słowo satelita jest rodzaju męskiego a więc w dopełniaczu liczby mnogiej brzmi " satelitów a nie satelit "Propozycja : zapisać się do WSP (Wieczorowa Szkoła Podstawowa )
  2)Tego typu obiekty budowano w porozumieniu i za aprobatą władz Układu Warszawskiego więc nie może być mowy o jakiejś tajemnicy. Za zniszczenie i brak pomysłu na wykorzystanie ( choćby na produkcję pieczarek ) odpowiadają obecni władcy Polski.

 • sselrats

  Oceniono 12 razy 2

  To jednak obok Warszawy a nie pod...

 • tomesio

  Oceniono 1 raz 1

  W sumie dobrze, bo przed remontem trzeba i tak skuć do zera. A remont potrzebny.

 • madam_ichnik

  Oceniono 1 raz 1

  Podobny obiekt znajduje się przy Szosie Lubelskiej. To był jeden z najtajniejszych obiektów w Polsce. Mowa o bazie kontrwywiadu w Radiówku. To prawdziwe podziemne miasto: bunkry i tunele. Niestety w większości zdemolowane i rozkradzione, z pajęczyną anten włącznie. Polecam odwiedziny.

 • czupakabralbn

  Oceniono 1 raz 1

  a juz myślałem że to screeny z kolejnej części S.T.A.L.K.E.R.-a
  :)

 • Andrzej Derlatka

  Oceniono 1 raz 1

  Narodowy Bank Polski planował wybudowanie nowego dużego skarbca poza Warszawą. Plany zarzucił z uwagi na koszty. Czy nie warto wykorzystać te instalacje podziemne na ten cel?

 • fidelio77

  Oceniono 5 razy 1

  Budowali w czasach jak jeszcze było czego bronić w tym kraju, teraz jesteśmy już częścią "wolnego świata" i nie ma czego bronić, poza korytami dla świń z rządu.

 • Oceniono 1 raz 1

  Tu zdjęcia z roku 2007
  plus.google.com/u/0/photos/106335854310980950987/albums/5520008920696662977

 • wielkigatsby33

  Oceniono 3 razy 1

  Marzy i się, żeby na internetowe portale zostały nałożone limity sekundowe reklam w wyświetlanych matriałach filmowych. Dajmy na to w filmie do 5 min reklama max5 sekund. A póki co pie...ie się, nie oglądam żadnych materiałów filmowych na waszej stronie.

 • p.ozim

  Oceniono 3 razy 1

  Panie, zaraz, a gdzie slajdy?! Coś mi się wydaje, że redaktor straci pracę... :D

 • losowynik

  Oceniono 5 razy 1

  "Budynek koszar raczej długo jeszcze nie postoi"
  A po jakiemu to, bo po polsku było by "...długo JUŻ raczej nie postoi"? Chyba, że budynek teraz nie stoi (tylko np. leży) i jeszcze długo nie postoi (nie stanie).
  Co do samego obiektu, to dużą szkodę wyrządziło mu to, że pojawił się w gmaps i teraz byle łajza może się o nim dowiedzieć. Prawdziwi miłośnicy i tak go znali, a oni takich obiektów nie niszczą i nie okradają.

 • XWY-15-J-697 B

  Oceniono 15 razy 1

  Nie wiem czy wiecie, ale podobno...
  ...Kampinowska się puszcza !

 • haande

  Oceniono 15 razy 1

  "Kampinoskiemu Parku"!!!!A temu misiu oko odpadło.Czy dziennikarz nie powinien znać biegle mowy polskiej w mowie i piśmie?

 • leszkus18

  0

  A może by dać mały szkic rozmieszczenia obiektów? Właściwa nazwa budowli: Tandetna Kwatera Dowodzenia.

 • Kuba Ko

  0

  Mieszkam niedaleko tego schronu i zawsze kiedy je odwiedzam widzę narkomanów, meneli, bezdomnych lub dzieciaki ,które przyszły na piwo. Ostatnio nawet grupka osób grała tam w paintballa. Miejsce jest doszczętnie zniszczone, kiedy byłem w środku zastanawiałem się czy nie spadnie mi strop na głowę. Wielka szkoda dla kraju ,że takich miejsc jak to nie można przekształcić w muzeum.

 • hiszpan25

  0

  obiekt mial oprzec sie atakowi nuklearnemu a nie oparl sie atakowi choloty... nieuzbrojonych cywili :)
  jak dla mnie nie zdal egzaminu :)

 • roman_kruk

  0

  Miał wytrzymac wojnę atomową a kilku szbrowników rozebrało go gołymi rękoma.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 0

  Może "patriotom" oddać na siedzibę, zrobiliby jakieś centrum modlitewne pod wezwaniem MB Atomowej, tata "derchtor" daliby radę zbiórkę uczynić:)))

 • jerzy.kubiszewski

  0

  Uogólnienia sa pochopne i wykazują na brak wiedzy kim byla i jest ludnosc Kampinosu, Puszcza ma historyczne zbójeckie tradycje a przedwojenna nędza i puszczańskich wsi może być tylko porównana z Polesiem, Nowe powojenne osadnictwo nie szybko zmieni mentalnośći mieszkanców, trzeba na to pokoleń.

 • kralik111

  Oceniono 2 razy 0

  To zdjecie z puszka to niby co ma przedstawiac?

 • manipulacja_malp

  Oceniono 2 razy 0

  Ale Cocomo mogło mieć miejscówę ...
  Taka strata!

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 4 razy 0

  A czy najwyższe władze trzeciorzepowe mają jakiś schron przed atomowym atakiem Putina?

 • paka48

  Oceniono 6 razy 0

  To święta prawda, Solidarność potrafiła tylko niszczyć. Niczego nie zbudowała.

 • balcerek_jozef

  Oceniono 4 razy 0

  A już myślałem, że ta podstawówka to schron naziemny przeciw atomowy ;-) Polecam dobry dokument polski chyba TVP pt: "Tajemnice Ukladu Warszawskiego - Broń atomowa w PRL-u", gdzie była mowa o pomysłach bodajże Gierka budowy broni atomowej na warszawskim Bemowie, czy coś w ten deseń. Niezły hard core.

 • mistermadmat

  Oceniono 2 razy 0

  ,,2-51,, ale ujęcie !!!

 • puch-atek

  Oceniono 6 razy 0

  no i ze schronu przeciwatomowego zrobił się postnuklearny krajobraz a la Czernobyl. Życie lubi paradoksy. Przynajmnie robotnicy w tym czasie jak to robili pewnie mieli niezłe pensyjki, bo nie sądzę żeby te wszystkie instalacje robili szeregowcy za miskę soczewicy.

 • Oceniono 14 razy 0

  Gratuluję Redaktorowi sprzedania czytelnikom "towaru" o żadnej (zerowej) wartości merytorycznej. Najpierw jest jest nieprawda (schron dla władz PRL), co głupi to kopią, a na końcu alibi dla autora "tak naprawdę, to nie wiadomo komu schron miał służyć?".

 • miroo

  Oceniono 1 raz -1

  600 metrów kwadratowych i 2000 metrów kwadratowych... niewiele..
  a tyle sensacji..

 • ad2009

  Oceniono 1 raz -1

  No dobrze - ale czy ktoś ma jakis rozsądny pomysl co z tym zrobić? Żadna wartość historyczna, mala wartość uzytkowa... Wojsko czy ktoś inny olal sprawę, przynajmniej mogl to wszystko oczyścic ze sprzętu.. No i ma przynosić zysk, jak to w kapitaliźmie a nie same straty (jak w Polsce). No to co z tym zrobić ? A jest niewielkie w porownaniu z takimi twierdzami jak Dęblin czy Modlin (tez obiekty wojskowe i też po Rosjanach - w środku Polski) i tez nie wiadomo co z tym zrobić...Niszczeja rowno...

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz -1

  Moce generatorów podaje się w kW lub MW, tyle to miały szpitale, obecnie serwery i ich chłodzenie dla większych instytucji to ponad 500 kW.
  Takich schronów i baz dowodzenia było wokół W-wy kilka, niektóre nadal czynne a w PRL budowano schrony na każdym osiedlu dla mieszkańców, były maski, kombinezony OP, koce, suchy prowiant i różne przedmioty powszechnego uzytku, opiekowało sie tym dowództwo OC i LOK chyba tez miał udział, na zajeciach z PO bylismy tam kilka razy teraz nie wiem co tam jest ale pomieszczenia są.
  Warto się zastanowić i wykorzystaniem dla celów przeszkalania cywili oraz ponownie stworzenie obrony cywilnej, może i śmieszne ale jak pokazuje sytuacja może być potrzebne, tylko nie dawać tego w ręce wojskowości bo pójdzie w koszty a nie dla ogólnego pożytku, wiele osób poświęci swój czas i będzie to bardziej efektywne niż trzymanie gaciowych na etacie.
  Takich ruin z lat 80-ych jest w Polsce mnóstwo, sporo cywilnych, bo w ten sposób wykorzystywano limity funduszy, które niewykorzystane przepadały i na drugi rok się zmniejszały, dzisiejszy rząd momentalnie by to tak samo wykorzystał, to są wady centralnego zarządzania i wspólnego budżetu zamiast samorządności, sporo tez rozebrano i zbudowano co innego ale tylko tam gdzie był gospodarz i inwestor.
  Możemy się tylko zastanawiać czy zezłomowali to amatorzy czy związani z tym obiektem ludzie, w większości likwidowanych fabryk czy działów momentalnie ginęły urządzenia elektryczne i armatura, taki mamy już charakter, nie dopuszczamy do "marnacji" i sami prywatyzujemy wycofując część akcji:)))

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 3 razy -1

  Należy ten schron odbudować i zmodernizować!!!
  Ponieważ Putin walnie w Warszawę atomówką w akcie desperacji!!
  A nas jak zawsze zachód wystawi doopą do lustra!!!!
  Potem będą negocjacje bardzo ostre i stanowcze i tak aż do końca świata!!

 • marcin5050

  Oceniono 1 raz -1

  powod braku ochrony moim zdaniem jest prostszy niż brak pieniędzy, a mianowicie brak sensu, potrzeby pilnowania ruiny

 • jerry.uk

  Oceniono 3 razy -1

  W Gazecie się chyba slajdy zepsuły. ;-)

  Może znów będę was czytać.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 4 razy -2

  Wojna zawsze towarzyszyla czlowiekowi.Po 1945 roku Europa nie byla wolna od wojen, lub sama uczestniczyla w wojnach na innych kontynentach.Pomino tego Europa nie jest przygotowana do Europy.Miasto w ktorym mieszkam,we Francji, bylo by totalnie wraz z ludnoscia stracone w wypadku wybuchu bomby jadrowej nawet kilkadziesiat kilometrow dalej.Domy w wiekszosci bez piwnic, brak schronow.Pozostaja miejskie garaze z oknami jak film panoramiczny.Co do tego doprowadzilo?.Pewnosc ze stanowi sie sile,ktorej nikt nie zaatakuje?.Totalna bezmyslnosc-moim zdaniem.
  litera.fr/biala-klatka-czyli-upadek-bialej-rasy/

 • giuseppe53

  Oceniono 2 razy -2

  Ogromny silnik 160KM?
  Autor chyba silnika okrętowego nie widział a nawet o nim nie słyszał...
  Byle generator zasilania awaryjnego ma więcej.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 3 razy -3

  I jeszcze cos.PRL budowal schrony,byly one w wiekszosci nowych blokow.Byly broszurki gdzie sie chowac w wypadku wojny jadrowej.III RP niestety o tym zapomniala
  litera.fr/biala-klatka-czyli-upadek-bialej-rasy/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX