Komentarze (132)
Misja Rosetta - historyczne lądowanie na komecie zakończone sukcesem!
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • opyzcinr

  Oceniono 10 razy 4

  12/11/2014 17:59
  More bad news. The telemetry link with Philae, which uploads the all-important science data, is also unstable. Right now ESA is prioritising stabilising the link rather than working to secure the craft to the comet - if they lose the link, they get no data, no pictures, nothing. In a worst-case scenario, it is better to gather a few scraps of data before Philae floats away from the surface of 67P. It's important to note that we aren't at that stage yet.

  12/11/2014 17:48
  We've just had an update. Philae only penetrated 4 centimetres into the surface of the comet, much less than ESA was expecting, which could suggest a soft surface. The spacecraft may not yet be fully attached and stable on the comet's surface, as the anchors did not fire correctly. They might refire the anchors in an effort to fully take hold. We saw from their faces something wasn't right. Now we wait to see if they can fix it.

 • qrde_balans

  Oceniono 8 razy 4

  Czekam na słicifocie z komety

 • kocurxtr

  Oceniono 38 razy 4

  to nie jest żadna aneksja komety przez Rosję
  takie lądowniki można kupić w każdym sklepie

 • stefffan1

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety, nie do końca się udało.
  Sonda nie zakotwiczyła się po lądowaniu, i po dwukrotnym odbiciu wylądowała, przewracając się na bok, ok. kilometra od planowanego miejsca lądowania. Leży pod jakim klifem, więc mało efektywne są panele słoneczne i istnieje ryzyko, że zabraknie jej energii i wkrótce utracimy z nią kontakt. Jako, że się przewróciła, część urządzeń nie może być wykorzystana. Szansa na użycie polskiego MUPUSA jest minimalna.

 • konkatenator

  Oceniono 2 razy 2

  Ale i tak ch... bombki strzeli, bo zaraz jakiś pacan wymyśli sobie że potrzebą chwili jest teraz trzecia wojna światowa, wobec czego zaangażuje w swój projekt połowę świata. A tak nam dobrze szło...

 • mily_niemiec

  Oceniono 4 razy 2

  Niemiecki platnik zostal zmuszony do sinansowania JEDNEJ TRZECIEJ kosztow tego, czym sie teraz tu tak podniecacie... KU_WA!

 • stachu44

  Oceniono 4 razy 2

  A wiec, nasz przyrząd, nasza rakieta, nasz kosmodrom, i kto nam teraz podskoczy?
  Tak wygląda informacja przekazana przez GW.

 • the-only-baca

  Oceniono 6 razy 2

  właśnie w takich momentach jestem dumny z bycia Człowiekiem! W innych... już mniej :(

 • rvb

  Oceniono 2 razy 2

  To tylko próba przykrycia afery madryckiej!

 • astronombosy

  Oceniono 3 razy 1

  Mega artykuł!! Brawo!!

 • jarecki32

  Oceniono 3 razy 1

  to ogromny sukces dla ESA I wszystkich tych, ktorzy brali udzial w tej misji.
  Nie nalezy tez zapomniec o tych, ktorzy specjalnie dla Rosetty zaprojektowali i zbudowali jedna z najwiekszych na swiecie stacji naziemnych niedaleko Perth w Australli. Reflektor ma 35 m srednicy a subreflektor ( w optyce Cassagrain) ma 2.5m srednicy. Bylo to ogromne wyzwanie zarowno dla inzynierow mikrofalowcow jak I mechanikow.

 • yaicarz

  Oceniono 5 razy 1

  "PiSmani na wygnaniu", czyli Pan Samochodzik i Templariusze, mogliby samochodami tam służbowo pojechać ;-). To by dopiero była "kilometrówka" :-)

 • mozart

  Oceniono 3 razy 1

  new.livestream.com/ESA/cometlanding

 • qnqn

  Oceniono 19 razy 1

  przeczytałem z ogromną ciekawością i już chciałem pochwalić GW, że w końcu poszerzają standardy dziennikarskie, a tu bach...
  [Tekst pochodzi z serwisu Crazy Nauka]

 • farkan

  0

  może za jakieś 30 godzin misja się zakończy...

 • cebicik

  Oceniono 2 razy 0

  Fajne. Szkoda, że polskim wkładem był głównie młotek. E tam, dobre i to.

 • paastafarai

  Oceniono 2 razy 0

  Gratulacje! i to jest fajna wiadomość!
  W kosmos musimy ...

 • jarecki32

  Oceniono 2 razy 0

  no coz, Spiegel relacjonuje przebieg wydarzen z Centrali Deutsche Raumfahrt I najnowsze doniesienie jest takie ze poczatkowa euphoria minela a na twarzach kontrolerow misji jest zaniepokojenie I obawa o pomyslnosc misji. Oba harpuny nie zakotwiczyly sie prawidlowo I nie wiadomo czy sonda zacznie przesylac science data ( dane z sensorow)
  Trzymajmy kciuki

 • xp129

  Oceniono 2 razy 0

  pan Bagiński znów dał radę:
  .
  www.youtube.com/watch?v=H08tGjXNHO4

 • new.joiner

  Oceniono 4 razy 0

  Szkoda tylko, że tak rzadko zdarza się przeczytać o faktycznym olbrzymim osiągnięciu ludzkości, a tak często czyta się głównie o kolejnych dowodach na postępujące globalne zidiocenie. Czapki z głów przed naukowcami i inżynierami stojącymi za tą misją!

 • lufarudego

  Oceniono 6 razy 0

  rosyjskie nazwiska i gazeta nie brzydzila sie o tym napisac?

 • minkipinki

  Oceniono 4 razy 0

  Rozbawili mnie dziennikarze TVN, że Rosetta znajduje się ponad 6 miliardów km od Ziemi, no ale cóż, nie każdy się musi znać na astronomii. Przynajmniej zaproszeni eksperci się nie mylili.

 • s0ap

  Oceniono 8 razy 0

  Dla tych, którzy uważają, że taka misja to marnowanie kasy - wyobraźcie sobie, że ta kometa jest na kursie kolizyjnym z Ziemią i jedyną szansą na uniknięcie globalnej katastrofy jest wysłanie sondy z np. ładunkiem nuklearnym, który na niej wyląduje i ją zniszczy.

  Po tej misji, wysłanie w przyszłości podobnej sondy będzie dużo prostsze i obarczone dużo mniejszym ryzykiem.

 • astronombosy

  Oceniono 1 raz -1

  Nie dostrzeżono jeszcze jednego sukcesu tej misji. Otóż tego, że lądowanie nastąpiło około godziny 17-tej czyli praktycznie w zupełnych ciemnościach.

 • panzer-division

  Oceniono 9 razy -1

  W tym samym czasie, gdy Amerykanie wysyłali sondę Rosetta Rosjanie budowali kolejne setki rakiet Iskander z głowicami jądrowymi.
  Kacap zawsze pozostanie agresywnym prymitywem...

 • vicky1404

  Oceniono 1 raz -1

  Rosetta jest austryjackim produktem.... a wy czym sie tak podniecacie ???
  LIVE: Austro-Sonde landet auf "Tschuri"
  Stöger: "Österreich ist eine Weltraum-Nation"
  2004 startete die europäische Mission Rosetta auf ihre Reise. Mit an Bord: Hochtechnologie aus Österreich. Die Wärme-Isolation kommt aus Meidling (RUAG), auch Konzerne wie Magna und Andritz haben beigesteuert. Hinzu kommen heimische Mikroskope, Magnetometer und Sensoren. "Bezogen auf die Landesgröße sind wir eine führende Weltraum-Nation", berichtete Weltraum-Minister Alois Stöger bei einer Landesimulation im Naturhistorischen Museum.

 • pro-contra

  Oceniono 6 razy -2

  Pod względem technicznym to rzeczywiście wybitne osiągnięcie.
  Ale co Ziemianom z tego przyjdzie, skoro podstawowe dane o budowie strukturalnej komety były już znane?

  Paradoks naukowych odkryć kosmicznych, sięgających rubieży galaktyki okazuje bezsens takich działań kosztujących niewyobrażalne (nomen-omen: astronomiczne) wydatki.
  A przecież jeszcze nie poznaliśmy dogłębnie własnej Planety, łącznie z ujawnieniem jej prawdziwej historii nie tylko powstania, ale też zaludnienia.

 • info0

  Oceniono 4 razy -2

  E tam, lądowanie na komecie już było! W filmie Armageddon. CO?! TO NIE BYŁO NA FAKTACH AUTENTYCZNYCH?! Nie może być!

 • agga2008

  Oceniono 4 razy -2

  Ekhem, na ODLEGŁEJ od ziemi komecie....

 • porque

  Oceniono 20 razy -2

  Piotr Stanislawski? To ten "ekspert" od lotnictwa, ogarniety antyamerykanska fobia, winiacy o wszystko Amerykanow jak w przypadku np. zaginiecia malezyjskiego samolotu. O co tym razem w swoim artykule wini Ameryke? Pytam bo nie mam ochoty czytac tego autora.

 • pro-contra

  Oceniono 9 razy -3

  Osiągnięciem ludzkości byłoby dopuszczenie do powszechnego użytku silników z napędem wodorowym oraz ogniw elektrycznych (baterii) stosowanych w kosmonautyce tudzież niektórych armiach świata.
  Lądowanie sondy na latającym w kosmosie kawałku lodu, dla Ziemian ma znaczenie raczej niewielkie i bardziej symboliczne niż użytkowe.

 • rajcerek

  Oceniono 8 razy -4

  Nie tylko jedno zdjęcie przesłała, zrobiła też sobie selfie. Inna sprawa nie jest pewne czy próbnikowi uda się wylądować przekonamy się dzisiaj po 16.00
  paranormalzone.pl/swiat-odkrywcy/z-kraju-i-ze-swiata/item/279-ladowanie-na-komecie

 • pro-contra

  Oceniono 8 razy -6

  Zamiast publikować quasi-naukowe reportaże, z których czytelnicy niewiele rozumieją (np. celowości takich eksperymentów) sensacją byłoby ujawnienie zasobów pilnie strzeżonych tajemnic o pochodzeniu i rozwoju ludzkości.
  A takowe w głębokich sejfach przechowuje praktycznie każdy rząd na świecie.
  Przodują oczywiście Watykan, USA, Anglia, Rosja a do niedawna także Irak, których zgromadzone i ujawnione artefakty zmieniłyby w kilka dni cały świat.

 • bobby66

  Oceniono 12 razy -6

  Ciekawe jest to, że w minioną niedzielę na programie Discovery pokazano film na temat tego projektu... Na sam koniec filmu lektor przeczytał tekst... 12 listopada 2014 lądownik bezpiecznie wylądował na powierzchni komety i tym samym cały projekt został zwieńczony sukcesem (nie podaję dosłownie ale sens ) przypominam że film był emitowany 9 listopada 2014 roku... Film zapewne powstał dużo wcześniej... ot taka amerykańska propaganda sukcesu...

 • Kiko Lamino

  Oceniono 6 razy -6

  najnowszy filmowy hit za free Interstellar 2014 -- tvline pl ---

  Film oparty jest na teorii naukowej opracowanej przez fizyka z Caltech Kipa Thorne'a. Kategorie: Sci- Fi

 • yaicarz

  Oceniono 11 razy -7

  Kometa jest ponoć zbudowana z brudnego lodu !. Jak słońce przygrzeje, kometa stopnieje i sonda spadnie fPiSdu !. A szkoda byłoby, bo taka piękna, hamerykańska... ;-)

 • dziennikarz12

  Oceniono 14 razy -8

  NIESAMOWITE!!! ale zauwazylem cos co moze ktos madrzejszy wymysli-sonda jest kilkanascie milionow kilometrow od ziemi-zas sygnal idzie okolo 28 minut-czy to nie jest motyw do szukania sposobu poruszania sie w kosmosie w tak szybkim odstepie czasu? sygnal to pole magnetyczne ktore otacza caly kosmos,nas ziemie,daje nam swiatlo napedy zycie!!! wiec czegoby niewykorzystac go do poruszania sie w kosmosie-rozumie ze mysli sie nad napedem magnetycznym antygrawitacyjnym...itd..ale cos w tym jest innego-genialne wynalazki zazwyczaj sa proste-tylko trzeba na to wpasc!! ogolnie misja zapiera dech w piersiach,bez wzgledu na to czy to pomoze nam w zyciu czy nie liczy sie kolejny wielki krok w nauce!!!

 • nrozsklov

  Oceniono 19 razy -11

  miliard dolarow wyrzucony w bloto, dozywotnie etaty dla naukofcow i bandy darmozjadow z dyplomami

 • que-sera-sera

  Oceniono 15 razy -13

  Czyja teraz jest ta kometa?
  Bo jak polactwo wylądowało w 1922 roku na Górnym Śląsku, to zaraz okradli Bank Ślaski i powiedzieli, że to jest Polska, że to ich.

 • chris_yyz

  Oceniono 31 razy -15

  Kometa to nic. Malo kto wie, ale Polska wyslala wlasnie w czasoprzestrzen
  statek kosmiczny ostatniej generacji. Podrozuje od z predkoscia nieskonczona poniewaz
  zasilany jest bezposrednio z tzw. tkanki czasoprzestrzeni. Nie ogranicza go zatem
  predkosc swiatla. Moze podrozowac w dowolny punkt czasoprzestrzeni, moze zatem pojawic
  sie w przeszlosci jak i przyszlosci i to jednoczesnie. Pokonano wreszcie problem
  wszechswiatow rownoleglych. W zwiazku z tym moze on tez podrozowac po tzw.
  alternatywnych rzeczywistosciac.

 • swan_ganz

  Oceniono 107 razy -79

  "Co warto wiedzieć o tej misji?"

  ..że to wszystko dzięki b. Panu Premierowi Donaldowi Tuskowi..
  Pamiętajmy o Nim zawsze i chwalmy Go codziennie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX