Nie uwierzysz jakim sposobem okradali bankomaty. Bez śladów!

Dwójka Amerykanów przez osiemnaście miesięcy dokonała trzydziestu wypłat z bankomatów defraudując blisko pół miliona dolarów. Gdyby nie nonszalancja zapewne do dziś by ich nie złapano. Nie pozostawiali w zasadzie żadnych śladów. Znali "tajny kod": 123456.

Khaled Fattah i Chris Folad to dwaj obywatele USA, którzy zostali niedawno oskarżeni o co najmniej 30 kradzieży pieniędzy z bankomatów. Nikogo nie zastraszali, nie używali łomu ani żadnych tajemniczych cyfrowych narzędzi. Znali za to specjalny kod serwisowy.

Przy jego pomocy uruchamiali bankomat w trybie serwisowym, a dzięki temu mogli podmienić programowo kasetki z pieniędzmi. Oszukana maszyna zamiast wypłacać dwadzieścia jednodolarowych banknotów wypłacała np. dwadzieścia dwudziestodolarówek.

Jak donosi the Wired podatność tych konkretnych modeli bankomatów na takie atak została ujawniona cztery lata temu, podczas konferencji Black Hat. Specjalny kod "podmieniający" kasetki z pieniędzmi można przesłać nawet zdalnie lub przez port USB. Przestępcy użyli jednak mniej wyrafinowanej metody, która  - w połączeniu z ich nonszalancją - doprowadziła w końcu do wykrycia sprawców. Okazało się, że Fattach to były pracownik firmy obsługującej bankomaty, który wiedział jak wprowadzić je w tryb serwisowy. Wystarczyło wpisać sześciocyfrowy kod, zamienić programowo kasetki i wypłacić pieniądze.

W przypadku bankomatów firmy Triton kod wprowadzający maszynę w tryb serwisowy to 123456 - czytamy w the Wired.

Przestępcy nie musieli się więc specjalnie głowić nad oszukaniem bankomatu. A że używali kart wystawionych na własne nazwiska w końcu ich ujęto. Przez 18 miesięcy swojego procederu zdążyli wypłacić z bankomatów łącznie 400 tys. dol.

W czerwcu tego roku dwóch czternastolatków użyło instrukcji znalezionej w internecie by zdalnie wprowadzić bankomat w pewnym sklepie w tryb serwisowy. Tym razem jednak chodziło jedynie o satysfakcję - bank został powiadomiony o złamaniu zabezpieczeń. Ciekawe jednak ilu przestępców zdołało w ten sposób wypłacić pieniądze.

Więcej o:
Komentarze (15)
Nie uwierzysz jakim sposobem okradali bankomaty. Bez śladów!
Zaloguj się
 • cal13

  Oceniono 112 razy 108

  W tytule twierdza ze wystarczylo PIEC cyfr, a tu jest 123456. Dla analfabetow matematycznych - to jest SZESC cyfr.

 • komix1

  Oceniono 42 razy 32

  A jaka jest różnica między kodem 123456 a każdym innych sześciocyfrowym? Ci dwaj cwaniacy nie obrabowali bankomatów, bo zgadli/złamali kod ale dlatego, ze go po prostu znali.

 • dr.hayd

  Oceniono 51 razy 17

  Coś mi tu się nie zgadza:
  "Oszukana maszyna zamiast wypłacać dwadzieścia jednodolarówek wypłacała 20 dwudziestodolarówek" czyli wypłacam 20 x 20 $ = 400 $ a z konta księgowane jest 20 x 1 $ = 20 $. Na jednej transakcji zyskali 400 - 20 = 380 $.
  "dokonali 30 wypłat" 30 x 380$ = 11400 $
  Czyli ukradli 11400 $.
  Na początku przeczytałem " zdefraudowali blisko pół miliona dolarów".
  Czyli: 11400 = blisko pół miliona ????

 • jan_mon

  Oceniono 21 razy 15

  "By brać pieniądze z bankomatów, wystarczyło pięć cyfr" - tytuł z głownej strony. 123456 To jest chyba sześć cyfr.
  Mam inny gorący temat dla dziennikarzy z Wyborczej. Można legalnie zarobić 2-3 miliony dwa razy w tygodniu. Wystarczy znać tylko 10 cyfr. Nie będę wskazywałjakie cyfry trzeba znać, bo nie chcę aby za dużo Polaków zarobiło taki majątek. Podpowiem, że gra nazywa się totalizator sportowy. Reszta niechaj będzie milczeniem.

 • tenare

  Oceniono 2 razy 2

  Login do Centralnego Skarbca to: admin

 • amur-49

  0

  Taka głupota, polegająca na pozostawieniu domyślnego kodu producenta jest niestety bardzo częsta. Np. w licznych systemach alarmowych na chronionych obiektach kod rozbrajający to albo 0000, albo 1234. To ten sam rodzaj głupoty, co zostawienie kluczyków w aucie, bo wyskoczył tylko na chwilę do kiosku po papierosy, albo noszenie grubego portfela wystającego z tylnej kieszeni, lub portmonetki w foliowej torbie z zakupami, czy pozostawienie klucza do mieszkania pod wycieraczką. A złodzieje najlepiej znają się na ludzkiej głupocie właśnie.

 • antonolov

  Oceniono 4 razy -4

  Albo ja jestem mało ogarnięty, albo redaktorzy/redaktorowie jak kto woli :-)
  Skoro cała zabawa polegała na zabawie w wymianę kasetek z pieniędzy a potem ich wypłacanie to oznacza że Gang Olsena wyjął kasetkę z 1$, włożył swoją z 20$ i potem je wypłacił jako 1$. Super!!! Tylko wypłacili swoje pieniądze a przekręt polegał na zrabowaniu kasetki z 1$. Być może na koncie im zeszło po 1$ ale co za różnica....I

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX