Powinieneś to wiedzieć o bankomatach. Szczególnie przed świętami

Bankomaty nie są skomplikowanymi maszynami, mogą nam jednak skomplikować życie. Wystarczy moment nieuwagi i brak znajomości prawa, by popaść w kłopoty.

O tym jak łatwo wpaść w problemy związane z bankomatem przekonuje historia opisana przez Dziennik Wschodni (przytoczona przez użytkownika serwisu Wykop). Okazuje się, że wypłacając pieniądze z bankomatu musimy zachować zdwojoną ostrożność. Szczególnie w okresie przedświątecznym.

Dziennik przytacza historię pewnego mężczyzny, który wypłacając pieniądze z bankomatu nie podjął ich - musiał zająć się dziećmi. Z tego powodu zapomniał o transakcji na całe trzydzieści minut. Kiedy wrócił do bankomatu pieniędzy oczywiście już w nim nie było.

Mężczyzna odnotował jednak, że z konta faktycznie zniknęła kwota 800 zł, którą wypłacał. Przestraszył się więc, że ktoś pieniądze ukradł i zgłosił sprawę Policji. Ta zainteresowała się kobietą, która korzystała z bankomatu jako następna.

Co stało się z pieniędzmi? "Utknęły" w systemie bankowym.

Ostatecznie okazało się, że pieniądze znajdowały się w podajniku przez 38 sekund, a następnie zostały pobrane z powrotem do bankomatu. - czytamy w Dzienniku.

W czym więc problem? Otóż pieniądze "nie wróciły" na konto mężczyzny. Jedynym sposobem, aby je odzyskać było złożenie pisemnej reklamacji.

To w zasadzie jedyny, przewidziany przepisami bankowymi, sposób na odzyskanie pieniędzy, który w tak przedziwny sposób "znikną" z naszego konta.

Warto też pamiętać o tym, że zabierając nie swoje pieniądze z bankomatu narażamy się na odpowiedzialność karną. Dowodzi tego przypadek opisany przez Gazetę Pomorską:

Do komisariatu policji w Złocieńcu zgłosiła się 27-letnia kobieta. Wyjaśniła, że korzystała z bankomatu i przez roztargnienie zapomniała wyjąć pieniądze z podajnika. Gdy po chwili wróciła do bankomatu pieniędzy już nie było. Postanowiła więc powiadomić policję.Dzięki monitoringowi policjanci ustalili kto zabrał pieniądze. Był to 56-letni mieszkaniec Złocieńca. Po zatrzymaniu mężczyzny stróże prawa odzyskali 300zł i oddali kobiecie. Za przywłaszczenie mienia mężczyźnie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Bankomat nie wypłacił pieniędzy, a potrącił środki - co robić?

Eksperci sieci Euronet, przytoczeni w materiale Rzeczpospolitej, wyjaśniają jakie są najczęstsze przyczyny problemów z bankomatami, które nie wypłacają gotówki:

Sytuacja błędnego przebiegu transakcji może dotyczyć awarii samego urządzenia lub problemów z łącznością z innymi instytucjami finansowymi. Zdarza się też, że za nieprawidłowościami stoi uszkodzone bądź zabrudzone karty klientów. Zagapienie się, czy pośpiech oraz nieuwaga podczas całego procesu bywają również powodem nieodebrania wypłaconej przez maszynę gotówki"

Jeśli zdarzy się nam, że bankomat "zje pieniądze", a te i tak znikną konta, wtedy musimy złożyć pisemną reklamację. W zasadzie niemożliwe jest, by bank takiej reklamacji nie uznał

Bankomat zjadł kartę - co robić?

Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, że bank może nam kartę odebrać - na przykład gdy nie spłacamy karty kredytowej. To samo stanie się, jeśli użyjemy karty zastrzeżonej.

W innych sytuacjach kartę powinniśmy odzyskać bez problemu. Kiedy naszą kartę wciągnie maszyna znajdująca się w banku trzeba po prostu stanąć w kolejce i zgłosić ten fakt. Obsługa banku może otworzyć bankomat od razu, lub np. po zamknięciu lokalu - wtedy naszą kartę odzyskamy następnego dnia. Jeśli kartę pochłonie bankomat na ulicy lub w centrum handlowym odpowiednie zgłoszenie przekazujemy do swojego banku lub operatora bankomatu. W ciągu kilku dni karta powinna wrócić albo na nasz adres domowy, albo do oddziału naszego banku.

Gdy padniesz ofiarą oszustwa

Wciąż zdarza się, że niektóre bankomaty są celem ataków skimmerów. Przestępcy instalują specjalne nakładki, które przechwytują informacje zawarte w pasku magnetycznym, miniaturowe kamery, które sczytują PIN. W ten sposób można stworzyć klon naszej karty i użyć go do wypłaty pieniędzy.

Jeśli zostaniemy ofiarą takiego przestępstwa sprawę należy zgłosić zarówno Policji jak i bankowi. Warto też ustalić zerowy limit wypłat z naszej karty za granicą.

Więcej o:
Komentarze (13)
Powinieneś to wiedzieć o bankomatach. Szczególnie przed świętami
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 119 razy 83

  To, że pan z dzieckiem nie wiedział co się dzieje z gotówką niepodjętą w wyznaczonym czasie z bankomatu, można mu wybaczyć. Ale że policja nie ma pojęcia jak działają bankomaty i zamiast od razu sprawdzić w banku, "interesuje się" przypadkową kobietą - to się po prostu w głowie nie mieści! Za takie bezpodstawne interesowanie się (już sobie wyobrażam z jaką delikatnością pytali ja o te osiem stówek) powinna otrzymać od policji 8000 odszkodowania i rekompensaty za straty moralne.

 • zemkaz

  Oceniono 29 razy 21

  Amerykę odkryliście, czy co? mnie kiedyś bankomat nie wypłacił, ale bank pobrał pieniądze z konta. jeden tel na infolinię + wysłana faksem reklamacja z opisem sytuacji. następnego dnia dzwoni ktoś z banku i informuje, że reklamację rozpatrują do 14 ale warunkowo zwrócili mi całą kasę na konto, z zastrzeżeniem, że jak reklamacja się nie potwierdzi to zabiorą je z powrotem. i tyle. sytuacja stresująca ale postawa banku była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, bo spodziewałem się korowodu problemów...

 • czarny_kwadrat

  Oceniono 50 razy 20

  Karta, która utknęła w bankomacie jest zastrzegana i nigdy nie powinna wrócić do posiadacza. Jakieś bzdury autor pisze.

 • Marek Francik

  Oceniono 24 razy 14

  "[policja] zainteresowała się kobietą, która korzystała z bankomatu jako następna".
  Czyli w naszym "przyjaznym" państwie lepiej nie korzystać też z bankomatów...

 • gnago

  Oceniono 9 razy 9

  Brać wydruk
  Warto wiedzieć że oprócz wysyłki danych do serwera mamy jakby co rolkę papieru w bankomacie i drukowane te same dane o transakcji.

 • pstrozyk

  Oceniono 9 razy 7

  No to ja jestem bardzo rzadki przypadek kiedy bank ukradł mi pieniądze nie uznając reklamacji. Bankomat zamiast 120 wydał 20 złotych. Pieniądze oddali po tygodniu potem po miesiącu zabrali.
  Jaki bank: mBank.

 • matt4x

  0

  Taaa, nie ma szans, żeby bank reklamacji nie uznał.. Dwa lata temu chciałem wypłacić z banomatu 2 tys. zł, wyszła karta, wyszło potwierdzenie, piniądze nie. Z konta zniknęły. Po złożeniu reklamacji bank ją odrzucił bo stwierdzili po rzekomym przeliczeniu w warunkach mi nieznanych, że stan gotówki w bankomacie się zgadza z logami transakcji. I tym sposobem 2 tys. zł zarobił chyba ten kto liczył stan gotówki w bankomacie.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 32 razy -4

  I taki jełop, który nie ma pojęcia o działaniu podstawowych urządzeń cywilizacyjnych prokreuje dieci! Na każdym bankomacie jest podany nr telefonu do właścicela maszyny - za daleko do łba było, by po rozum sięgnąc!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX