Panasonic 2015 - więcej AGD, bezpieczny dom i Firefox OS w telewizorach

Pralka zadba, by ubrania się nie pofarbowały, okno zapiszczy, gdy otworzy je ktoś nieproszony, a w telewizorze znajdziemy system operacyjny Firefox. Oto tylko część nowości Panasonica na ten rok.

Podczas konferencji Panasonic Convention 2015 we Frankfurcie japoński producent przedstawił swoje najważniejsze produkty na nowy sezon. Firma szuka nowych możliwości radzenia sobie na bardzo konkurencyjnym rynku, więc obok nowych telewizorów, aparatów i obiektywów postawiła bardzo dużo sprzętu AGD i nowe rozwiązania dla szeroko rozumianego "Smart domu". Widać bardzo wyraźnie, że Japończycy nie mają zamiaru odwracać się od najciekawszych branży, ale muszą też generować dochody w innych źródłach. Na szczęście w tym roku, Panasonic ma kilka bardzo ciekawych pomysłów na swoje produkty.

Sokowirówka z funkcją mielenia zamrożonych owoców czy nowe mikrofalówki i lodówki nie rzucają mnie na kolana. Po części dlatego, że konkurencja ma podobny sprzęt, a po części z powodu problemów z dostępnością w Polsce. Na pytanie czy wszystkie nowe lodówki będą do kupienia nad Wisłą, przedstawiciel Panasonica odpowiedział wymijająco - ten temat w naszym kraju jeszcze się rozwija. Co w praktyce oznacza, że raczej nie.

Trzymam jednak kciuki, by temat rzeczywiście rozwijał się jak najszybciej, bo Panasonic ma dużo ciekawych pomysłów. Na przykład nowe pralki tego producenta mają wbudowany system dostarczania pary do bębna, dzięki któremu ubrania są mniej pogniecione.

Panasonic Convention 2015 - pralki Fot. Szymon Adamus

60 lat doświadczenia w produkcji tego typu sprzętu doprowadziło Panasonica do momentu, w którym jego pralka mają więcej czujników niż niejeden samochód. Pod obudową jest chociażby optyczny sensor rozpoznający kolor wody. Po co? Na przykład by automatycznie zmniejszyć temperaturę prania, gdy jest zagrożenie pofarbowania rzeczy. Koniec z różowymi koszulkami z powodu jednej kolorowej skarpetki zbłąkanej wśród białych ubrań.

Panasonic Convention 2015 - pralkiFot. Szymon Adamus

Panasonic poszerza też ofertę swoich urządzeń do pielęgnacji ciała. I znowu - nie wiadomo ile z nich będzie dostępnych w Polsce. Jednak w tym przypadku być może część warto będzie nawet sprowadzać z zagranicy. Ot chociażby urządzenie do bezbolesnego usuwania cebulek włosów, które działa szybciej niż podobne produkty konkurencji i ma kosztować około 1500 zł. Niby dużo, ale dla pań, które chcą mieć spokój z depilacją lub goleniem nóg na kilka tygodni produkt może być zbawieniem.

Panasonic Convention 2015 - depilacjaFot. Szymon Adamus

Oprócz tego Panasonic wchodzi do sektora, który niedługo będzie istnym polem bitwy między dużymi firmami - Smart dom. To szerokie pojęcie może obejmować wiele rozwiązań. Zarządzanie energią, komunikacja z urządzeniami gospodarstwa domowego itd. W Japonii Panasonic oferuje stacje zasilające, zaawansowane systemy gromadzenia energii i zarządzania nim w całym domu. Rozwiązania są ciekawe, ale potwornie drogie. Dlatego podczas Panasonic Convention 2015 ucieszyły mnie bardziej przystępne gadżety dla bezpieczeństwa i usprawnienia własnego domostwa. Są to kamery podglądu, czujniki otwarcia montowane na drzwiach i oknach oraz wpinane do gniazdek systemy zarządzania energią. Wszystkie z nich łączy się z aplikacją mobilną, która pozwala na przykład na podgląd domu przez Internet, zsynchronizowanie otwierania drzwi z włączaniem światła, kontrolę zasilania, a nawet komunikację głosową z kimś, kto stoi przed drzwiami wejściowymi i patrzy w obiektyw kamery.

Panasonic Convention 2015 - Smart dom Fot. Szymon Adamus

To nie są nowe pomysły. Takie systemy są już dostępne na rynku. Robią je nawet polskie firmy. Panasonic zaciekawił mnie jednak prostotą całego systemu oraz jego ceną. Synchronizację poszczególnych elementów wykonuje się w kilka minut, a aplikacja ma pozwalać na proste zarządzenia całym domem. Zestaw KX-HN6012, składający się z jednej kamery podglądu, dwóch czujników na okna lub drzwi i jednej przystawki do kontaktu, ma kosztować 99 euro (około 410 zł). Oznacza to, że za niecały 1000 zł możemy skompletować zestaw, który da już realne możliwości usprawnienia naszego życia, a za dwa razy tyle obstawimy czujnikami i systemami Smart większość pokoi w mieszkaniu czy niewielkim domu. Akceptowalna cena połączona z prostotą konfiguracji całego systemu budzi nadzieje na coś bardzo praktycznego.

Panasonic Convention 2015 - Smart dom Fot. Szymon Adamus

 

Oczywiście Panasonic nie byłby sobą, gdyby nie zaprezentował nowych telewizorów. Na rok 2015 producent proponuje 13 serii odbiorników LCD, z których część jest już znana z zeszłego sezonu.

Panasonic Convention 2015 - TV line-upFot. Szymon Adamus

Japończycy przechodzą prawie całkowicie na obraz 4K. Tylko trzy serie nie są w tym nowym standardzie. Podobnie będzie w ofertach większości dużych producentów.

Panasonic pobudza wyobraźnię nowym procesorem do obsługi obrazu Ultra HD, poszerzonymi funkcjami profesjonalnej kalibracji i trzema telewizorami z zakrzywionymi matrycami. Dla wielu odbiorców, to tylko ciekawostka, ale wygięte matryce mają kilka zalet praktycznych (pisałem o tym kiedyś na moim blogu).

Panasonic Convention 2015 - wygięty TV

Fot. Szymon Adamus

Największa zmiana w telewizyjnej ofercie Japończyków, to jednak kwestia systemowa. Panasonic dołącza do wojny na oprogramowanie stając w szranki z:

- Android TV - Philips, Sony

- Tizen TV - Samsung

- webOS - LG

Bronią jaką wybrał Panasonic jest Firefox OS.

Wizualnie system przypomina nieco webOSa. To kilka okrągłych znaczników przypiętych do ekranu głównego. Bardzo prosto i intuicyjnie. Firefox jest oparty na HTML5 i w wersji telewizyjnej ma być platformą otwartą. Nie wiadomo jednak co to oznacza w praktyce.

Miałem okazję sprawdzić działanie pierwszej wersji systemu, która nie jest jeszcze rozwiązaniem ostatecznym. System charakteryzuje prostota, ale ma też kilka wad. Nie jest idealnie płynny, a część zakładek systemu nie przeszła wizualnego odświeżenia. Stylistycznie mocno się to gryzie.

Jeśli jednak ostateczna wersja Firefox OS będzie działała szybciej i nie wystąpią problemy z zawieszaniem się, to zmiana będzie na lepsze. Prostota ponad wszystko. Póki co jestem jednak pełen obaw. Firefox w wersji mobilnej jest potwornie niedorobiony i przysparza wiele problemów. Obawiam się też, że Panasonic będzie nadal zatwierdzał aplikacje Smart TV, więc "otwartość systemu" na niewiele się zda. W tej kwestii pokonanie lub chociażby dogonienie Android TV będzie praktycznie niemożliwe.

Jak Firefox OS sprawdzi się w codziennym użytkowaniu sprawdzimy po premierach telewizorów z tym oprogramowaniem. Znajdzie się ono w modelach:

- Panasonic CR850

- Panasonic CX800

- Panasonic CX750

- Panasonic CR730

- Panasonic CX700

- Panasonic CX680

Oprócz tego Panasonic wprowadza w tym roku dwa nowe obiektywy dla aparatów Lumix, nowe głośniki z serii ALL, które teraz można łączyć w zestawy kina domowego 5.1 i przesyłać do nich muzykę bezprzewodowo, a także niesłychanie drogie, ale wzbudzające zainteresowanie zestawy muzyczne Technics.

Panasonic Convention 2015 - TechnicsFot. Szymon Adamus

 

Oferta Panasonica nie rzuca na kolana pod względem rewolucyjności, ale mnie to cieszy. Widać tu wiele praktycznych pomysłów i ciekawych rozwiązań, a tylko kilka nowinek mających wpasować się w nowe trendy (np. wygięte matryce telewizorów) czy zmienić mocno sposób korzystania z urządzenia. To dobrze. Panasonic sprawdza się najlepiej wtedy, gdy znane sobie technologie zaczyna dopracowywać do perfekcji. Właśnie wtedy powstaje sprzęt, którego możemy używać latami.

Szymon Adamus

Więcej o:
Komentarze (10)
Panasonic 2015 - więcej AGD, bezpieczny dom i Firefox OS w telewizorach
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 10 razy 8

  Okno zapiszczy, gdy otworzy je ktoś nieuprawniony... Tez mi wynalzaek. Od 30 lat w naszej rodzinie zawsze jest przynajmniej jeden pies rasy boxer, który sprawi, że jeśli ktoś nieuprawniony otworzy okno do naszego mieszkania, to zapiszczy. Osobiscie.

 • blank8

  Oceniono 9 razy 3

  Ja bym chciał mieć Firefoxa w bidecie, ale mam problem z podłączeniem ciepłej wody.

 • Oceniono 1 raz 1

  zapowiada się ciekawy rok w elektronice, Panasonic trzyma poziom, byłoby dobrze gdybyśmy to wszystko mogli kupić też w Polsce.

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 1 raz 1

  NIe lubie Firefoxa. JEst beznadziejny i tzw. "memory leaks" podobnie jak Chrome pzera wszystkie zasoby bez powodu. Dla porownania SeaMonkey oparty takze o Mozille dzial duzo lepiej i duzooszybciej na slabych komputerach. Sam testowalem (plus kilak innych przegladarek) na komputrzez z 2006 roku. Dzisiejszych programistow poprostu powalilo z lenistwa i poscigu bzdurnych usprawnien zamiast stabilnosci i jakosci.

 • konradff

  0

  Obecne ledy nie są gorsze od telewizorów plazmowych. Jeśli chodzi o czernie i biele, głębię i kontrast nie ustępują plazmom, więc już nie trzeba biadolić, że tylko plazmy Panasonica były dobre, bo czasy się zmieniły

 • konradff

  0

  Krzysieq Obecne ledy nie są gorsze od telewizorów plazmowych. Jeśli chodzi o czernie i biele, głębię i kontrast nie ustępują plazmom, więc już nie trzeba biadolić, że tylko plazmy Panasonica były dobre, bo czasy się zmieniły.

 • jaro.koltun

  0

  Nowe pralki z wbudowanym system dostarczania pary do bębna, dzięki któremu ubrania są mniej pogniecione, czujnik zabarwienia wody zapobiegający zafarbowaniu ubrań. To są nowości Panasonic wpasowujące się w moje potrzeby. Kiedy te nowinki będą dostępne u nas?

 • krzysieq

  0

  Mam TV Panasonica, ale... plazmę. Obraz na żadnym LCD aż do półki z tv dwa razy droższymi od mojego nawet się nie zbliża jakością. Jest z nim tylko jeden problem - system smarttv. Tragedia. Płacz. Dramat. Zgrzytanie zębów. Teraz widzę, żę Panasonic z sobie tylko znanych powodów obrał zadziwiającą strategię - zrezygnował z plazm, które go wyróżniały na rynku, i wszedł w LCD nie mając nic innowacyjnego do zaoferowania, ale za to zamienił jeden badziewny system smarttv na drugi. Genialne posunięcie, chyba czas zmienić tego kogoś, kto tam podejmuje strategiczne decyzje...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX