Nikt nie spodziewał się, że właściciele tej znanej strony staną w obronie demokracji. NSA pozwana!

Przed amerykańskim sądem rozpocznie się niedługo historyczny proces. Oburzenie, jakie budzą również w Stanach Zjednoczonych działania agencji NSA sięgnęło zenitu. Do sądu postanowili iść właściciele Wikipedii.

Wikimedia Foundation, fundacja zarządzająca Wikipedią, postanowiła pozwać NSA (Agencję Bezpieczeństwa Narodowego) oraz Departament Sprawiedliwości za naruszenie amerykańskiej konstytucji. Powodem pozwu są praktyki szpiegowskie, jakie NSA przeprowadziła na zbyt wielką - zdaniem Wikimedia Foundation - skalę.

Chodzi głównie o przejmowanie gigantycznych ilości danych, "hurtowe" posłuchiwanie w zasadzie każdego. Nie jest tajemnicą, że NSA tłumacząc się ściganiem terrorystów przechwytuje ruch biegnący w podmorskich światłowodach, przekierowuje ruch internetowy biegnący przez ważne węzły do swojej centrali.

Działania NSA sankcjonuje regulacja z roku 2008 - Foreign Intelligence Surveillance Act Amendments Act (FAA) pozwala na monitorowanie "osób nie będących obywatelami USA". Problem w tym, że szpiegując na tak gigantyczną skale NSA szpieguje w zasadzie każdego, a zatem wielu "niewinnych obywateli Stanów Zjednoczonych".

Wikimedia Foundation twierdzi, że to narusza amerykańską konstytucję. Jednak nie tylko to jest problemem. Użytkownicy Wikipedii wiedząc, że strona jest inwigilowana mogą "mniej chętnie dzielić się swoją wiedzą".

The Verge zauważa, że proces będzie przypominał starcie Dawida z Goliatem. Wikimedii trudno będzie o dowody, strona rządowa zrobi wszystko, by dowieść, że jej działania są legalne i uzasadnione.

Proces mimo wszystko można nazwać historycznym. Co stanie się, jeśli sąd przyzna rację Wikimedii? Czy to w ogóle możliwe? Do tej pory NSA pozostaje bezkarna.

Więcej o:
Komentarze (15)
Nikt nie spodziewał się, że właściciele tej znanej strony staną w obronie demokracji. NSA pozwana!
Zaloguj się
 • kaspera

  Oceniono 105 razy 55

  Skoro Colinowi Powelowi udało się okłamać cały świat, że Irak ma broń chemiczną i atomową, udało się zaatakować ten biedny kraj i bezkarnie wymordować setki tysięcy jego obywateli, to taka wikipedia dla amerykańskiej administracji to zwykły pryszcz.

 • piotr.grd

  Oceniono 42 razy 36

  Oby jak najwięcej takich akcji. Nie tylko przeciwko NSA, ale w ogóle przeciwko tak daleko idącym - dzięki rozwojowi technologii - rozwiązaniom prawnym i nie-prawnym wszelkich rządów, służb czy wielkich korporacji. Bo naprawdę, mówię to zupełnie serio, pewnego dnia - za lat 20, 50 czy 100 - możemy obudzić się w świecie, którego nie będziemy akceptować, a na cofnięcie zmian (w sposób "zwyczajny", a nie rewolucyjny), gdy będą już sięgały zbyt daleko, może być za późno.

 • ulanzalasem

  Oceniono 23 razy 21

  W pewnym momencie pracujący tam agenci i ich przełożeniu wliczając w to ludzi na stanowiskach "ministerialnych" nie działają już dla "dobra obywateli". Często takie służby żyją własnym życiem, a ich cele i zadania odbiegają o teoretycznym założeń. Realizuje się prywatne cele, często nie tylko ludzi rządnych władzy i kasy, ale także "chorych".

 • edek60-2

  Oceniono 2 razy 2

  Po co tak daleko szukać ?,w Polsce jest około dziesięć służb,które nas podsłuchują a nawet siebie nawzajem i co -nic??

 • kimdongun

  Oceniono 5 razy 1

  Standards & Poor tylko trochę obniżyli rating USA i zaraz przestało im się powodzić.

 • miro567

  Oceniono 11 razy 1

  Ponoć NSA może rejestrować 100 procent wszystkich rozmów telefonicznych: www.facebook.com/alfatronik/posts/673468686045312

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX