Znamy oficjalną nazwę następcy Internet Explorera. Już nie "Project Spartan"

W Windows 10, systemie, który trafi do użytkowników już latem, domyślną przeglądarką nie będzie już Internet Explorer. Na wczorajszej konferencji Build 2015 podano oficjalną nazwę nowej przeglądarki. Project Spartan był tylko terminem roboczym.

Nowa przeglądarka internetowa, która znajdzie się w Windows 10, to Microsoft Edge. Ma być dostępna na wszystkich urządzeniach z systemem Microsoftu - komputerach, tabletach i smartfonach.

Edge będzie przeglądarką domyślną. Nieliczni fani Internet Explorera nie zostaną jednak pozbawieni dostępu do przeglądarki  - ta również będzie dostępna w Windows 10.

Twoje ulubione rozszerzenia w Edge?

Microsoft zapowiedział, że deweloperzy będą mieli bardzo mało pracy z przeniesieniem rozszerzeń tworzonych na Chrome i Firefoxa do Edge. Oznacza to, że biblioteka dodatków, od której przecież może zależeć sukces nowej przeglądarki, ma szansę bardzo szybko się rozszerzyć się o nasze ulubione pozycje.

Najważniejsze nowości Edge

Integracja z Cortaną. Wirtualna asystentka Microsoftu ma być mocno zintegrowana z przeglądarką. Oznacza to kilka rzeczy: Cortana będzie w stanie reagować na polecenia w stylu "Wyślij e-mailem linki do przeglądanych dzisiaj stron", będzie "wiedzieć", czego w sieci szukaliśmy i te informacje wykorzysta, kiedy zażądamy od niej jakichś danych. Cortana ma też asystować podczas zwykłego wyszukiwania danych na komputerze. Warto pamiętać, że ta funkcja może być dostępna wyłącznie dla mieszkańców USA.

Zaznacz i wyślij. Project Spartan pozwala tworzyć różnego rodzaju notatki bezpośrednio na ekranie i dzielić się z nimi. Microsoft wychodzi z założenia, że z przeglądarki będziemy korzystać na urządzeniu dotykowym. W takim razie bardzo naturalnym gestem ma być zakreślenie jakiegoś artykułu na ekranie. Taki zaznaczony materiał można opatrzyć notką i wysłać e-mailem lub przy użyciu Facebooka.

Łatwiejsze czytanie. Nowa przeglądarka Microsoftu ma też nam pomóc nam w wygodniejszym czytaniu. Mają temu służyć dwie funkcje. Reading List pozwala gromadzić różnego rodzaju dokumenty jak PDF na specjalnej liście. Zamiast tworzyć zakładki z linkami do dokumentów w sieci będziemy mogli więc umieścić je na przeznaczonej do tego liście. Druga funkcja to Reading View - tryb przeglądarki, który wyświetla głównie tekst usuwają elementy mobilne, zdjęcia itp.

Nowy silnik. Project Spartan ma być wygodniejszy od konkurencyjnych przeglądarek dzięki nowemu silnikowi renderującemu obraz. Microsoft określa to w prosty sposób: "Strony po prostu będą działać", czyli wyświetlać się szybko. Tak naprawdę to właśnie ta funkcja, a nie poprzednie, będzie najważniejszym kryterium dla większości użytkowników.

Edge - zwiastun zmian

Przeglądarka będzie dostępna na wszystkie urządzenia z Windows 10 - komputery, tablety i smartfony. Właśnie to najlepiej obrazuje zmiany, jakich ma dokonać Windows 10 - system najbardziej uniwersalny, jednolity, spójny bez względu na rodzaj urządzenia. Idea "Jednego Windows" nakreślona przez Satyę Nadellę w zeszłym roku, jest wcielana w życie. Możemy mieć pewność, że Windows 10 okaże się świetnym systemem jeśli chodzi o komputery stacjonarne. Czy jednak bardziej ambitny cel jak wzrost popularności systemu Microsoft na urządzeniach mobilnych jest możliwy do osiągnięcia? Przekonamy się latem.

Więcej o:
Komentarze (26)
Znamy oficjalną nazwę następcy Internet Explorera. Już nie "Project Spartan"
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 56 razy 54

  Jest mi dokładnie wszystko jedno, jak się toto będzie nazywało. Jeżeli na tej przeglądarce będą działały wtyczki takie jak ad-block, flash-block, różne dodatki "antyinwigilacyjne" i praktyczne uzupełnienia takie jak eliminator slajdów a jednocześnie można będzie otworzyć kilka czy kilkanaście kart na raz, bez zużywania gigabajtu (i więcej) RAM-u, to mogę się na to przenieść.

  Jeśli natomiast "siłą" tego programu ma być cukierkowy wygląd interfejsu graficznego i zintegrowanie z żeńską wersją spinacza-podpowiadacza, to zostaję przy FF, który stał się wprawdzie nieporęczną i pamięciożerną kobyłą, ale przynajmniej uwalnia mnie od reklam i samowłączających się filmików.

 • balsamicon

  Oceniono 27 razy 11

  >>Już nie "Project Spartan"<< - szok i niedowierzanie. I jak tu teraz żyć po takiej dramatycznej zmianie? Już nic nie będzie takie jak dawniej. Chyba się uchleję z rozpaczy.

 • tmave_pivo

  Oceniono 15 razy 11

  Od razu widać, co z całego otwarcia konferencji było dla redakcji najważniejsze. Że ogłoszono nazwę nowej przeglądarki.

  "Nieliczni fajni Internet Explorera" - ktoś już pod poprzednim artykułem napisał, ile to jest tych "nielicznych". Ale dobrze, że piszecie o użytkownikach, że są fajni, tylko słowo "użytkownicy" chochlik Wam najwyraźniej zeżarł.

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 12 razy 10

  Nieliczni fani kultowego Internet Explorera.... :)

 • adriani75

  Oceniono 8 razy 6

  Czy wersja pod kafelki obsługuje w końcu wtyczki adblocka i es bo jak nie ja sprzedaje mój tablet i przechodzą na appla Nie da po prostu po polskich portalach serfować

 • thebigzumzum

  Oceniono 10 razy 4

  Wow. Funkcja zakreslania i wysylania do znajomych. Fantastycznie. To bedzie jakis otwarty standard czy znajomi beda musieli byc na najnowszym windowsie i/lub miec zainstalowane odpowiednie oprogramowanie?

 • arbor

  Oceniono 1 raz 1

  Widzę tu kopię rozwiązań z Opery i jej następcy w wersji beta - Vivaldi. Choć z tym Vivaldi, to ciekawe, kto od kogo ściągnął. I kto pierwszy wyda oficjalną wersję.

 • b3s3

  Oceniono 1 raz 1

  burza git

 • 123987trydnytemat

  0

  Edge czyli brzeg, skraj ,kant. Może Microsoft jednak nas będzie kantował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX