Elon Musk prezentuje akumulator Powerwall. CZTERY razy tańszy od konkurencji

Dzisiejszej nocy w USA odbyła się konferencja, podczas której Tesla, firma należąca do Elona Muska, zaprezentowała akumulator Powerwall. Niezbyt duże urządzenie ma magazynować energię słoneczną lub być ładowane "z gniazdka". Cel? Zrewolucjonizować koszty zużycia energii w domach i firmach.

Powerwall to zaprezentowany podczas wczorajszej konferencji prasowej akumulator produkowany przez firmę Tesla. To przedsięwzięcie Elona Muska, miliardera, twórcę m.in. firmyPayPal.

Spore, ładne pudełko

Akumulator zaprezentowany przez Teslę ma 130 cm wysokości i 85 cm szerokości. Nie jest więc mały, ale branżowa prasa twierdzi, że akumulatory o podobnych parametrach technicznych są przeważnie znacznie większe. Powerwall jest dostępny w dwóch pojemnościach: 7kWh i 10 kWh. Akumulator może zostać naładowany z wykorzystaniem paneli słonecznych oraz tradycyjnie - z domowej instalacji elektrycznej.

Powerwalle można ze sobą łączyć - gigantyczny akumulator może się docelowo składać nawet z dziewięciu urządzeń Tesli.

W Powerwallu znajduje się akumulator litowo-jonowy najnowszej generacji.

 

PowerballFot. Tesla

 

Główny cel: oszczędność i niezależność

Konsumenci muszą mieć powód, by Powerwall kupić - urządzenie ma więc pozwolić zaoszczędzić na kosztach energii. Przede wszystkim dlatego, że może być ładowane za pomocą paneli słonecznych - wtedy energię uzyskujemy w zasadzie za darmo. Powerwall można też zasilić np. nocą, jeśli nasz dostawca energii oferuje nam w tym czasie niższe stawki.

By w pełni korzystać z Powerwall potrzebny jest też zakup i instalacja innych elementów: paneli słonecznych, okablowania, a przede wszystkim inwertera (inaczej konwertera mocy, urządzenia, które zmienia wartość natężenia i napięcia stosownie do wymagań zasilanego odbiornika).

Radykalny spadek cen

Gdzie jednak przełom? Akumulatory, większe lub mniejsze, są dostępne na rynku, ogniwa słoneczne to również żadna nowość. Przełomem ma być stosunek pojemności akumulatora do ceny. Powerwall w wersji 7kWh ma kosztować 3000 dol., w wersji 10kWh 3500 dolarów. Magazyn Gizmodo wylicza, że oznacza to cenę na poziomie 250 dol./kWh, podczas gdy podobne rozwiązanie produkowane w Australii kosztuje w przeliczeniu 1000 dol./kWh.

Jak Tesla osiągnął tak niski poziom cen? Buduje w USA gigantyczną fabrykę, która pozwoli produkować Powerwall na naprawdę sporą skalę. Musk chce po prostu od razu zoptymalizować produkcję pod względem kosztów bo wie, że kluczem do jego sukcesu jest urządzenie znacznie tańsze od konkurencyjnych rozwiązań. Tylko to daje szanse na sukces.

To może być przełom, ale...

Powerwall nie jest dla każdego. Nawet w USA nie wszystkich stać, by zainstalować w swoim domu urządzenie za 3000-3500 dol. Szczególnie, że do tej kwoty należy doliczyć też cenę inwertera (ceny są różne, ale z pewnością kosztuje ok. 1000 dol.), paneli słonecznych. Powerwall działa i bez nich (po prostu magazynuje energię pobieraną z gniazdka), ale przecież największą oszczędność daje nam "darmowa" energia słoneczna.

Mimo wszystko Powerwall może być przełomem, bo wydaje się być najtańszym mega-akumulatorem na rynku. Jeśli prawdziwe są twierdzenia Engaget - Powerwall jest czterokrotnie tańszy od konkurencji. To naprawdę dużo, na tyle dużo, by Powerwall znalazł nabywców na całym świecie. Sukces Powerwall nie jest jednak przesądzony- jak każdy produkt zostanie zweryfikowany przez rynek, konsumentów.

Tesla

Fot. Tesla


 

Konferencja Tesli odbyła się w nocy, dlatego, z uwagi na Święto Pracy, nie możemy spytać ekspertów o opinie w sprawie Powerwall. Jak na razie wydaje się, że urządzenie powinno mieć ekonomiczny sens również w Polsce - budując dom można przecież przeznaczyć dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych, by później opłaty za energię elektryczną drastycznie obniżyć. Zachęcamy znawców tematyki do komentarzy.

 

Powerwall - dane techniczne

Wymiary: 130x86x18cm

Sposób montażu: na ścianie, wewnątrz i na zewnątrz budynków

Temperatura pracy: -20C-43C

Kompatybilność: z "coraz większą ilością inwerterów"

Pojemność: 7kWh/10kWh

Szczytowe zasilanie: 3Kw

Ciągłe zasilanie: 2Kw

Gwarancja: 10 lub 20 lat

Typ instalacji: dwufazowa i trójfazowa

Dostępność

Powerwall można zarezerwować na stronie producenta.

Więcej o:
Komentarze (143)
Elon Musk prezentuje akumulator Powerwall. CZTERY razy tańszy od konkurencji
Zaloguj się
 • 1600mhz

  Oceniono 355 razy 167

  To nie dla nas. Nie pozwoli nam na to państwo.
  Ja bym kupił dwa po 10 KW i zamontował tyle paneli słonecznych żeby w dzień zdążyły to naładować. I wypiąłbym się całkowicie na państwowy prąd. Nie podłączyłbym nowego domu do sieci albo ( w moim przypadku) wypowiedziałbym umowę tauronowi i oddał licznik.
  Odłączyłbym też gaz i grzał grzejnikami elektrycznymi.
  Bardzo szybko by mi się to zwróciło.

  Ale przecież państwo mi na to nie pozwoli. Prędzej wsadzi mnie do paki jak się będę upierał przy swoim.

 • imsocool

  Oceniono 105 razy 101

  Trzeba przyznać, że Musk przynajmniej próbuje wykorzystać pieniądze do szczytnych celów. Ale na razie... 10kWh zawiera energii elektrycznej za jakieś 5 złotych. Koszt urządzenia to jakieś 12000 złotych, więc potrzeba ok. 2500 ładowań, żeby się zwróciło. Czyli, nawet gdyby wszystkie dni były słoneczne - 7 lat.

 • shoots

  Oceniono 182 razy 76

  Za kilkadziesiąt tys. zł można opłacić kilkadziesiąt lat używania prądu. Wiec gdzie tu rewolucja?

 • moher75

  Oceniono 43 razy 33

  Ani słowa o technologii... Czy akumulator stanowi jakąś nowinkę techniczną?

 • tatarek123

  Oceniono 41 razy 23

  Gratuluję autorowi, który poprawnie używał w opisie słowa 'akumulator' a nie jak nagminnie piszą niektóre pismaki 'bateria' (czyli błędne tłumaczenie angielskiego słowa 'battery'). Walczmy z tym.!!

 • iq120

  Oceniono 69 razy 19

  Rewolucja?? Żadna rewolucja. 10kWh za 3500 dolców? O jakich tu "niskich" kosztach mówimy? Ogarnijcie sie panowie "fachowcy" z GW.
  Pierwszy z brzegu "garażowy" elektryk zmajstruje baterię o podobnych parametrach za ułamek tej ceny i zapewniam (!) o podobnej lub lepszej trwałości.
  Oto przykład; dla wymaganych 10kWh zgromadzonej energii potrzeba 8 akumulatorów 12V/100Ah . (12V x 100Ah x 8szt. = 9600Wh = 9,6kWh). Jeden taki akumulator kosztuje 512 złotych (źródło - www.motointegrator.pl/produkty/229084-akumulator-exide-premium-ea1000-100ah-900a-p). 512 x 8 = 4096 zł => 1000 USD. Nie doliczam podobnie jak w artykule kosztów urządzeń przetwarzających, baterii słonecznych, falownika itp.
  Gdzie tu rewolucja???

 • 123k321

  Oceniono 23 razy 17

  Nie bedzie rewolucji. To oczywiście duzy postęp i przyda sie w wielu miejscach do budowy domów autonomicznych ale nie u Kowalskiego. Byłaby to rewolucja gdyby cena była dziesięciokrotnie niższa. Tak czy inaczej gratuluje produktu. Liczę na kolejne.

 • gonimniepeleton

  Oceniono 25 razy 13

  Coś co w USA kosztuje 3000 dolarów u nas w burakolandzie może kosztować 2 albo 3 razy tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX