Google I/O 2015: Nowa aplikacja do zdjęć "Google Photos". Miejsca na zdjęcia i filmy ci nie zabraknie. NIGDY!

W trakcie konferencji Google I/O 2015 zobaczyliśmy nowość, która naprawdę przyda się każdemu - aplikację Google Photos. Ma ułatwić zapanowanie nad gigantyczną ilością zdjęć robionych telefonami. Google zapewnia też w zasadzie nieograniczone miejsce na zdjęcia i nagrania.

W San Francisco, gdzie na konferencji Google I/O jest Joanna Sosnowska z naszej redakcji, Google prezentuje nową aplikację do zarządzania zdjęciami i filmami. Google Photos wprowadza kilka nowości, które pozwolą na znacznie szybsze wyszukiwanie zdjęć oraz łatwiejsze dzielenie się nimi. Aplikacja Google wydaje się wyjątkowo inteligentna i intuicyjna.

Wszystko w jednym miejscu

Google Photos pozwoli zgromadzić w jednym miejscu zdjęcia ze wszystkich naszych urządzeń. Dziś pojedyncze zdjęcie zajmuje po kilka megabajtów, więc Google zdecydował się przyznać użytkownikom... nieograniczone miejsce na fotografie i filmy. Musimy tylko przestrzegać dwóch reguł - zdjęcia nie mogą mieć rozdzielczości większej niż 16 megapikseli, a filmy mogą być w rozdzielczości nie większej niż Full HD. Ale to nie jest poważne ograniczenie, bo taki rozmiar gwarantuje wciąż bardzo dobrą jakość.

Ten gigantyczny bank zdjęć będzie można łatwo powiązać z Facebookiem, udostępnić zawartość poprzez chmurę czy aplikację.

Porządek w zdjęciach

Google postanowił rozwiązać jeden z najważniejszych problemów, na które natrafiamy, kiedy robimy naprawdę dużo zdjęć. Chodzi o segregowanie i wyszukiwanie. Jeśli na przykład zaznaczymy czyjąś twarz, Google wyszuka nam wszystkie fotografie, na których ta osoba jest. Tylko ta funkcja obrazuje jak bardzo zaawansowane narzędzia udostępni nam Google. Jeszcze kilka lat temu byłoby to nieosiągalne.

Wyszukiwanie obiektówFot. Google

Łączenie w grupy

Te same algorytmy pozwolą "samodzielnie" organizować nasze zdjęcia w grupy. Google Photos rozpozna więc zdjęcia wykonywane w jednym miejscu, zdjęcia jednej osoby, zdjęcia tych samych obiektów jak np. kwiaty.

Łatwiejsze wyszukiwanie

Google Photos będzie też korzystał z danych lokalizacyjnych. Aplikacja pozwoli na wpisanie tekstowego zapytania np. "Zdjęcia z Londynu".

Tworzenie animacji i kolaży

Google Photos pozwala tworzyć z naszych zdjęć i nagrań krótkie animacje lub kolaże. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów efektów. W Photos znajdzie się też znany z Google+ edytor zdjęć pozwalający w błyskawiczny sposób zmienić kontrast, poprawić ostrość, jasność czy kolory.

Google Photos umożliwi też łączenie kilku zdjęć - np. panoramicznych - w jedno, stanowiące całość zdjęcie.

Google Photos pozwoli na przykład na stworzenie animacji poklatkowej - poszczególne zdjęcia "sklei" w film. Nagrania będzie natomiast montować i edytować uzyskując profesjonalnie wyglądający film.

Bardziej intuicyjny interfejs

Google Photos umożliwi też łatwiejsze zaznaczanie zdjęć. Zamiast klikać po kolei jedno po drugim będziemy mogli jednym gestem "zakreślić" zdjęcia na ekranie. Wysyłanie całych zbiorów fotografii będzie więc znacznie wygodniejsze.

Na Androida i iOS

Aplikacja Google Photos będzie dostępna już dziś w nocy na Androida i iOS, a także na komputer. Jest bezpłatna. Dostęp do zdjęć mamy też pod adresem plus.google.com/photos.

Android Photos to ważna aplikacja, bo wprowadza wiele istotnych nowości. Nielimitowane miejsce na zdjęcia i filmy pozwoli nareszcie przechowywać wszystko w jednym miejscu. Łatwiejsze dzielenie się zdjęciami i uproszczone tworzenie animacji, intuicyjne poprawianie materiałów, sprawiają, że Google Photos ma szansę być narzędziem kompleksowym i uniwersalnym.

Nowe narzędzie może stać się standardem przechowywania i edycji mobilnych zdjęć. Wprowadzenie go również na iOS to wyraźny cios w chmurę Apple, która od początku jest produktem raczej niewydarzonym. Wiele funkcji z Google Photos znane było użytkownikom iOS z aplikacji iPhoto (obecnie Zdjęcia), ale tam zawsze brakowało sensownej funkcji tworzenia kopii w chmurze.

Nielimitowane miejsce, wygodne wyszukiwanie i edycja oraz pełna integracja z Androidem sprawiają, że Google Photos ma szanse zdominować rynek. Nie jest też przypadkiem, że Google udostępnia swoją aplikację tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.

Google Photos - Android
Google Photos - iOS

Więcej o:
Komentarze (22)
Google I/O 2015: Nowa aplikacja do zdjęć "Google Photos". Miejsca na zdjęcia i filmy ci nie zabraknie. NIGDY!
Zaloguj się
 • fakit.pl

  Oceniono 131 razy 119

  Ktoś jeszcze ogląda ten wszystkie zdjęcia i filmy?

  Przecież teraz KAŻDY fotografuje i filmuje WSZYSTKO, w zasadzie nie wiadomo po co, potem wrzuca do jakiejś "chmury" licząc, że jego znajomi to obejrzą, ale oni nie oglądają, bo w tym czasie fotografują i filmują a potem uploadują WSZYSTKO.

  10 lat temu w epoce "user generated content" to miało jakąś wartość, teraz nie ma żadnej.

 • przeglad_prasy

  Oceniono 52 razy 50

  Coraz więcej "fotografów", coraz więcej zdjęć, coraz mniej chętnych chcących je oglądać.

 • zonzonel

  Oceniono 31 razy 19

  Fajnie, następne będą Google Pants, czyli majtki z kamerą która łączy Twój 0dbyt z Google.
  W ten sposób będziesz postował intymne informacje nawet o tym nie wiedząc. Jako bonus – składki ubezpieczeniowe wzrastają wraz z długością hemoroidów.

 • ltte

  Oceniono 25 razy 19

  Bez Internetu też nie ma ograniczeń?

 • jas_wedrowniczek2

  Oceniono 28 razy 14

  Rzeczywiście przełom - znależli nastepny fragment naszej prywatności i cyfrowego życia który mamy oddać we władanie Googlowi :

  1. Ukryto starannie informację iż zdjęcia będa przechowywane NA SERWERACH GOOGLA !
  Niby to oczywiste ale dla nierozgarniętych i nie wnikających co to karta SD i gdzie telefon pamięta zdjęcia nie do zauwazewnia zmiana nośnika a przez to kto włada samymi zdjęciami
  2 Oryginały zdjęć będzie miał Google!. Wystarczy iż sypnie się login lub hasło a z dostepu nici.
  3. Google będzie te zdjęcia oczywiście przetwarzał np w celu rozpoznawania twarzy. Okreslenie kto jest na zdjęciu wykorzystując inne dane z telefonu i kojarząc inne zdjęcia z kontaktów to żadna trudność. Nasze życiorysy i powiązania rodzinne będą znane po analizie zdjęć rodzinnych !

  NIE DAWAJMY SIĘ OMOTAĆ W Goglową sieć uzaleznienia.

 • extrafresh

  Oceniono 19 razy 13

  Alepoco?

 • Oceniono 13 razy 9

  Zapomnieli napisać, że umieszczając na tym czymś zdjęcia i filmy dajemy google prawo do swobodnego robienia z tymi materiałami co tylko im się zachce. To jest zawarte w regulaminie usługi, wystarczy poczytać.

 • zed123

  Oceniono 11 razy 7

  Jeśli coś jest za darmo, to znaczy że Ty jesteś towarem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX