To chyba najszybszy rower świata. Znawcy branży zachwyceni

Firma Specialized stworzyła rower, który może pretendować do tytułu najszybszego roweru świata. W czym tkwi jego sekret?

S-Works Venge ViAS to najnowszy rower stworzony przez firmę Specialized. Twórcy chwalą się, że na dystansie 40km potrafi "zaoszczędzić" nam pięć minut w porównaniu z rowerami tej samej klasy.

"Dodatkowe pięć minut to niewiele czasu w obecnym świecie. Z drugiej strony te pięć minut może znaczyć dużo więcej niż tylko kilka ruchów wskazówek zegara. To pięć dodatkowych minut na rozrywkę i zabawę. Pięć minut więcej dla tych których kochasz. Pięć minut więcej na relaks i odpoczynek. Od początku pracowaliśmy nad tym, aby móc cofnąć czas." - czytamy na stronie producenta.

1000 godzin projektowania

Na zaprojektowanie i dopracowanie wszystkich elementów konstrukcyjnych Venge ViAS potrzeba było aż tysiąca godzin. Konstruktorzy analizowali wpływ każdego z elementów roweru na jego szybkość, celem było uzyskanie ponadprzeciętnych osiągnięć. Inżynierowie podkreślają, że rower nie jest rozwinięciem wcześniejszych konstrukcji - wszystko w nim zostało zaprojektowane "od zera".

Aerodynamiczny kształt kół, opon, ramy, kierownicy, a nawet położenie hamulców sprawiają, że rower jest wyjątkowo szybki. Wszystkie te elementy zostały tak zaprojektowane, przetestowane i wyprodukowane, by rower był stawiał jak najmniejszy opór.

"Opracowane w naszym tunelu aerodynamicznym "Win Tunnel" i zaprojektowane do współpracy z najszybszymi oponami na świecie, S-Works Turbo, koła CLX 64 to najszybsza i najbardziej aerodynamiczna kombinacja koło/opona jaka kiedykolwiek powstała. [...] Niedokładne dopasowanie i fałdy materiału oznaczają wolniejszą jazdę. Aby temu zapobiec, S-Works Evade GC Skinsuit dostępny jest w jedenastu rozmiarach, z których jeden zawsze leży jak ulał. Rękaw bez ściągacza zapewnia wygodę i nie wpływa na aerodynamikę kostiumu. Długi przedni zamek błyskawiczny daje wszechstronność i komfort użytkowania." - deklaruje producent.

Rower zadebiutował  podczas tegorocznego wyścigu Tour de France. Kosztuje 12,5 tys. dol., z pakietem aerodynamicznym 22,5 tys. dol. Cena wydaje się duża, ale do S-Works Venge ViAS można dokupić nawet buty ze specjalnie zaprojektowaną, aerodynamiczną podeszwą. W tym projekcie nie ma więc miejsca na kompromisy.

via Business Insider

Więcej o:
Komentarze (44)
To chyba najszybszy rower świata. Znawcy branży zachwyceni
Zaloguj się
 • randolff

  Oceniono 138 razy 124

  Ostatnio pokazywaliście rower jakiegoś kolesia z Gdańska. Miał nim pojechać 300 km/h. To który jest w końcu najszybszy?

 • sandiii

  Oceniono 65 razy 51

  a gdzie koszyk? Gdzie bagażnik? jak ma się bawić 5 minut dłużej skoro nie mam miejsca na piwo w tym rowerze?

 • kornel-1

  Oceniono 66 razy 48

  Ale lanie wody. Zero konkretów pokazujących przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami.

 • kocurxtr

  Oceniono 59 razy 45

  "rower nie jest rozwinięciem wcześniejszych konstrukcji - wszystko w nim zostało zaprojektowane "od zera"."

  a ja wciąz widzę ramę, dwa koła, kierownicę, siodełko i napęd
  jeżeli to nie jest rozwijanie 'wceśniejszych konstrukcji' (mających już nota-bene ponad sto lat), to co nią jest ?

  rozumiem, że włożyli sporo pracy, zmienili kształt profili, zastosowali lekkie materiały - ale takie pie.rdolenie tylko zniechęca i zniesmacza...

  specjalized robi całkiem dobre rowerki, wyposażenie i akcesoria
  powinni jeszcze poprawić teksty marketingowe...

 • turbo-liberal

  Oceniono 79 razy 29

  Zawsze te 40km można przejechać samochodem, i zaoszczędzić godzinę :)

 • Michal Majewski

  Oceniono 24 razy 24

  radze obejrzec filmik na youtube, mowia o 50 sekundach na 40 km a nie o 5 minutach

 • heniekzgazowni

  Oceniono 26 razy 20

  Kolejny gniot bez ładu i składu. Serdeczne pozdrowienia dla Autora. Czekam z niecierpliwością na kolejny intelektualny wykwit.

 • kwolana

  Oceniono 24 razy 18

  najszybszy rower :
  niedokładne dopasowanie i fałdy materiału ...
  rękaw bez ściągacza ...
  długi przedni zamek błyskawiczny ...

  cenisz dobre dziennikarstwo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX