Dowiedz się jakie znane funkcje znikną z Windows 10

Windows 10 zadebiutuje oficjalnie już 29 lipca. Najnowszy system stworzony przez Microsoft nie będzie diametralnie różnił się od poprzednika, pewne funkcje jednak znikną. Wiemy jakie.

Windows 10, system, który dla Microsoft może okazać się przełomem, oficjalną premierę ma 29 lipca. Od kilku miesięcy, dzięki wersji Technical Preview, wiemy, jak Windows 10 będzie wyglądał i działał. Poznaliśmy też najważniejsze nowości, które Microsoft wprowadził do Windows 10 - przeczytacie o nich w tym materiale.

Microsoft zdecydował jednak, że niektóre funkcje z Windows 10 znikają bezpowrotnie. Komputer Świat opublikował ich wykaz - jeśli używacie Windows 7 lub Windows 8 dowiecie się co się zmieni.

Windows 10 - wciąż bez Pasjansa. Dla części użytkowników ta wiadomość będzie szokiem, być może i głównym powodem, by na Windows 10 jednak się nie przesiadać. Microsoft już od Windows 8 nie dodaje domyślnie Pasjansa do systemu operacyjnego. Na otarcie łez dodamy, że Pasjans, Saper i Kierki można dalej pobrać ze Sklepu Windows.

Windows 10 nie odtworzy DVD. W odróżnieniu od starszych wersji systemu w Windows 10 po włożeniu płyty DVD z filmem do napędu nie stanie się nic. Microsoft zdecydował, że sami musimy znaleźć program do filmów na DVD. Nieco nas ta decyzja dziwi, zastanawiamy się jednak, czy ktoś ogląda jeszcze filmy DVD na komputerze?

Windows 10 bez Media Center. Komputery z Windows 10 na pokładzie nie będą już "domowym centrum rozrywki". Po ponad dekadzie Microsoft odesłał Windows Media Center na emeryturę. Przesiadka na Windows 10 będzie oznaczać, że program zniknie.

Windows 10 nie pozwoli ci wyłączyć aktualizacji. Jak już informowaliśmy użytkownicy Windows 10 w wersji Home nie będą mogli wyłaczyć aktualizacji. W Windows 10 aktualizacje będą pobierać i instalować się automatycznie.

Windows 10

Fot. za howtogeek.com

 

Windows 10 poradzi sobie z dyskietkami, ale... nie bez problemu. Potrzebna będzie instalacja nowego sterownika. Dlatego zaraz po instalacji systemu możemy stracić dostęp do danych zapisanych na dyskietkach. Na szczęście tymczasowo. Zastanawiacie się: czy ktoś w ogóle używa jeszcze dyskietek? Tak, sprawdziliśmy to bardzo dokładnie. Nie, w ZUSie ich nie używają.

Windows 10 bez Gadżetów. Jeden z najbardziej kuriozalnych pomysłów, jakie miał Microsoft, czyli Gadżety, w Windows 10 się nie pojawią. Ci, którzy korzystają z "ósemki" już o tym wiedzą. Użytkownicy "siódemki" po przesiadce na Windows 10 mogą być brakiem gadżetów rozczarowani. Chociaż według mnie będą ucieszeni ilością zwolnionych zasobów.

Windows 10 bez kafli "na dzień dobry". Wielu użytkowników nawet "nie spróbowało" Windows 8 - tak złą sławę mają kafle pojawiające się po uruchomieniu aktualnej wersji systemu. Microsoft zdecydował, że w Windows 10 zobaczymy stary, poczciwy pulpit.

Windows 10 nie każe ci szukać po omacku. W Windows 10 zniknie jeden z największych koszmarów Windows 8 - wywoływanie funkcji poprzez najechanie kursorem na narożnik ekranu. Microsoft wycofał się z tego pomysłu - zamiast walczyć z niereagującym narożnikiem ekranu będziemy mogli przechodzić pomiędzy wątkami kombinacją klawiszy Alt+Tab.

Windows 10 bez menu bocznego. Kolejny naprawdę dziwny pomysł, na jaki wpadł Microsoft to Charm Bar. Pojawia się po prawej stronie ekranu. Przed poprawką 8.1 to tam można było... wyłączyć komputer. W Windows 10 bocznego menu nie zobaczymy. Brawo Microsoft!

Twoja ulubiona funkcja znika w Windows 10? Mamy rozwiązanie!

Microsoft wprowadził do Windows 10 wiele zmian, które jak to zwykle bywa jednym będą podobać się mniej, innym bardziej. Każde rozwiązanie, które Microsoft w Windows 10 usunął można zastąpić alternatywnym oprogramowaniem.

Windows Media Center, który w Windows 10 znika, może zastąpić aplikacja KODI znana wcześniej jako XMBC.  Z innymi funkcjami jest podobnie. Odtwarzacz DVD, który w Windows 10 również znika można zastąpić VLC albo KM Playerem. Część użytkowników może być rozczarowana tym, że Microsoft usunął z Windows 10 Gadżety. Żaden problem - wystarczy pobrać Sidebar. Oryginalnego Pasjansa i Sapera, którego w Windows 10 nie zobaczymy. Nowe gry można jednak... pobrać ze stron Microsoft. (1,2)

Przygotuj się do premiery Windows 10

Premiera Windows 10 już 29 lipca. Użytkownicy dotychczasowych wersji systemu od pewnego czasu widzą z prawej strony specjalną ikonę, która jest narzędziem aktualizacji.  Kliknięcie w ikonkę uruchomi system rezerwacji. Wyrażamy zainteresowanie aktualizacją do Windows 10, podajemy swojego maila i... grzecznie czekamy na 29 lipca. Warto z takiej "rejestracji" skorzystać. Być może dzięki temu przesiadka na Windows 10 pójdzie szybko i sprawnie, a serwery nie zapchają się na amen od samego rana.

Boicie się problemów, które może nastręczać premiera Windows 10? Skorzystajcie ze specjalnej strony Microsoftu.

Więcej o:
Komentarze (63)
Dowiedz się jakie znane funkcje znikną z Windows 10
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 141 razy 115

  "Każde rozwiązanie, które Microsoft w Windows 10 usunął można zastąpić alternatywnym oprogramowaniem" - w zasadzie cały Windows można zastąpić alternatywnym oprogramowaniem.

 • Oceniono 125 razy 57

  Najeżdżacie na ósemkę nie wiedząc, że większość tego wszystkiego co tu opisaliście zniknęło już w 8.1, która była za darmo dla posiadaczy 8 :P Między innymi komputer po uruchomieniu nie zaczyna od kafelek tylko od pulpitu. Mam 8.1 i i wszystkie te "straszne problemy", na które ludzie marudzą znikają po 2/3 dniach korzystania, a nawet ułatwiają życie. :P

 • pijatyka

  Oceniono 44 razy 40

  "Microsoft zdecydował się usunąć z najnowszego systemu popularne gry: Pasjans, Saper i Kierki przechodzą do historii.
  Na otarcie łez Microsoft pozwoli nam grać w Microsoft Solitaire Collection i Microsoft Minesweeper"

  Aha - najwyraźniej niektóre gry MS usuwa tylko z polskiej wersji ;->

 • swieta-panienka

  Oceniono 35 razy 27

  przeczytałam pożegnanie pasjansa i nie wiem nawet czy jest sens czytać dalej.

  czy autor w ogóle wie o czym pisze?

  Przecież Pasjans, Saper i Kierki nie były domyślnie instalowane już w windzie z numerem 8
  a To?
  "Na otarcie łez Microsoft pozwoli nam grać w Microsoft Solitaire Collection i Microsoft Minesweeper"

  czyli zamiast pasjansa i sapera dostaniemy pasjansa i sapera? autor zapomniał dodać, że dostaniemy jeszcze Hearts ( to na otarcie łez po Kierkach)

  autorze, zerknij: windows.microsoft.com/en-au/windows-8/solitaire-minesweeper-hearts

  A generalnie jest tak, że to w Windows8 zrezygnowano z preinstalowania tych mikro-gierek, zostawiając jednak możliwość samodzielnej ich instalacji z microsoftowego sklepu z aplikacjami.
  a w Windows10 nic się w tej materii nie zmienia.

  ktoś kto czytał dalej może wypowie się, czy tam jest równie dobre dziennikarstwo

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 29 razy 15

  Tytuł artykułu: "Windows 10 bez Pasjansa i Sapera. Dowiedz się jakie jeszcze funkcje znikną"

  Pasjans i Saper to są funkcje?
  Pan redaktor nie zna chyba znaczenia słowa "funkcja". Dziwne, tego w podstawówce już uczą.

 • wlod nat

  Oceniono 18 razy 14

  - Czemu B.G. to najbogatszy człowiek na świecie?
  - Bo za błędy się płaci.

 • taglinda

  Oceniono 26 razy 10

  Tak, mam specjalną ikonkę rezerwacji. Nie, nie jestem zainteresowany. NIE JESTEM. Grzecznie czekam, aż ktoś pozwoli mi ją wywalić do kosza, a przynajmniej powiedzieć "Nie dziękuję, win7 profi mniej więcej spełnia moje oczekiwania, nie zamierzam migrować do win10".

 • cyniczne_oko

  Oceniono 11 razy 9

  "Windows 10 nie pozwoli ci wyłączyć aktualizacji."

  czyli nie masz kontroli nad tym co system umieszcza na twardym dysku albo jakie informacje wysyła za ocean. Idealny spyware.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX