Windows 10 zbiera o tobie całkiem dużo informacji. Jak wyłączyć "szpiegowanie"?

Jeśli podczas instalacji Windows 10 wybrałeś "ustawienia ekspresowe" udzieliłeś systemowi naprawdę sporo uprawnień w kwestii zbierania danych. Microsoft chce wiedzieć dużo o tym, w jaki sposób korzystasz z maszyny. Chce nas na przykład rozpoznawać po sposobie w jaki używamy klawiatury...

Windows 10, najnowszy system Microsoft, jest już dostępny. Dla użytkowników Windows 7/8/8.1 bezpłatnie, dla właścicieli Windows XP za opłatą (tu poznacie ceny).

Portal Arstechnica zwraca uwagę na to, że domyślne ustawienia podczas instalacji pozwalają Windows 10 zbierać dość dużo danych o tym, w jaki sposób korzystamy z komputera. Większość użytkowników zapewne nie zada sobie trudu, by przydzielone Windows 10 uprawnienia cofnąć. Jeśli jednak zależy wam na kwestii prywatności w szczególny sposób podajemy "przepis" na powstrzymanie Microsoft przed "szpiegowaniem". O ile zbieranie informacji o sposobie, w jaki korzystamy z maszyny, można tak w ogóle nazwać...

Mikrofon, kamera, lokalizacja

Domyślnie Windows 10 zbiera informacje o sposobie, w jaki piszemy (oraz piszemy ręcznie). Dla wielu użytkowników właśnie ta funkcja Windows 10 wyda się dziwna czy "inwazyjna". Windows 10 poznaje naszą lokalizację, pozwala korzystać z mikrofonu i kamery aplikacjom takim jak przeglądarka Edge. Niektóre aplikacje domyślnie poznają zawartość naszych Kontaktów, Kalendarza. Aplikacje pobrane ze sklepu Microsoft mogą też mieć uprawnienia do zaglądania do naszych wiadomości SMS i MMS.

Jak sprawdzić, co wie Microsoft?

Windows 10 daje prostą możliwość wyboru tego, co do Microsoft ma być przesyłane w ramach anonimowych statystyk. W celu określenia zasobu danych, które Microsoft może analizować, należy wejść w panel sterowania i wybrać opcję "Prywatność". Następnie trzeba przejrzeć wszystkie pozycje menu wyświetlone z lewej strony.

 

Windows 10Fot. Microsoft

 

W polu "Ogólne" możemy wyłączyć: identyfikator treści reklamowych udostępniany różnym aplikacjom, zbieranie informacji na temat sposobu pisania, udostępnianie aplikacjom i witrynom informacji na temat używanego przez nas języka.

Domyślnie określanie lokalizacji na komputerze z Windows 10 jest włączone. Można to jednak zmienić, podobnie jak historię lokalizacji.

 

Windows 10Fot. Microsoft

 

Windows 10 przydziela "z automatu" uprawnienia dla kamery i mikrofonu dla aplikacji Edge, Note czy Xbox.

 

Windows 10Fot. Microsoft

 

W opcji "Mowa, pismo odręczne i wpisywane tekstu" znajduje się przycisk pozwalający zaprzestanie "rozpoznawania nas". Domyślnie Windows 10 pozwala nam algorytmom Microsoftu uczyć się tego w jaki sposób piszemy. Dzięki tej opcji Cortana miałaby być lepszym asystentem.

 

Windows 10Fot. Microsoft

 

Microsoft wyjaśnia, co zbieranie danych oznacza w praktyce.

Podczas interakcji z urządzeniem z systemem Windows za pomocą mowy, pisma (odręcznego) lub wpisywania tekstu firma Microsoft gromadzi informacje z tych funkcji - łącznie z informacjami o kalendarzu i kontaktach użytkownika - pomagające spersonalizować środowisko pracy. Te informacje poprawiają możliwości urządzenia związane z poprawnym rozpoznawaniem danych wejściowych (np. wymowa i charakter pisma). Ustawienia mowy, pisania odręcznego i wpisywania tekstu (występujące pod nazwą Informacje o Tobie) można włączać i wyłączać w obszarze Ustawienia.

Do Kontaktów i Kalendarza domyślnie dostęp ma jedynie Poczta, ale i tę opcję można wyłączyć.

Nieco tajemniczo brzmią informacje podane w polu "Opinie i diagnostyka". Domyślnie Windows 10 wysyła "Pełne" dane. Według informacji Microsoft chodzi o:

Podstawowe informacje to dane, które mają istotne znaczenie dla działania systemu Windows. Te dane pomagają zapewnić poprawną pracę systemu Windows i aplikacji, udostępniając firmie Microsoft wiedzę o możliwościach urządzenia, zainstalowanym oprogramowaniu i o tym, czy system Windows działa poprawnie. Ta opcja włącza też zgłaszanie podstawowych błędów firmie Microsoft. Jeśli wybierzesz tę opcję, będziemy mogli dostarczać aktualizacje systemu Windows (za pomocą usługi Windows Update - łącznie z ochroną za pomocą narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania), ale niektóre aplikacje i funkcje mogą nie działać poprawnie lub wcale.

Windows 10 chce zatem wiedzieć całkiem dużo o tym, w jaki sposób używamy komputera. Dzięki tym informacjom system ma być "sprawniejszy" w asystowaniu nam w pracy.

Najważniejsze, że Microsoft daje użytkownikom możliwość wyłączenia zbierania danych. Musimy się jednak liczyć z tym, że niektóre funkcje Windows 10 nie będą działać, kiedy odetniemy Microsoft od danych. O tym na czym bardziej wam zależy musicie zdecydować sami.

Więcej o:
Komentarze (48)
Windows 10 zbiera o tobie całkiem dużo informacji. Jak wyłączyć "szpiegowanie"?
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 163 razy 143

  Dali możliwość wyłączenia szpiegowania, czy tylko stworzyli takie złudzenie, że coś w tym temacie użytkownik windy 10 może zrobić?

 • av99

  Oceniono 88 razy 80

  Nieoczekiwana "hojność' MS w darmowych aktualizacjach do Win10 i rezygnacja z prac nad kolejnymi wersjami (a więc i zyskami z ich sprzedaży) to dla mnie wystarczający powód, by wstrzymać się od upgrade'u systemu. Poczekam przynajmniej rok, poobserwuję i podejmę decyzję, gdy nowa polityka marketingowa MS przejdzie z fazy mętnych komunikatów do fazy realizacji. Podejrzewam, że zaoszczędzę sobie w ten sposób wielu, niekoniecznie przyjemnych, niespodzianek.

 • saves

  Oceniono 58 razy 54

  Czyli zgodnie z zasadą: "Jeśli coś dostajesz za darmo, to Ty jesteś towarem".

 • ulanzalasem

  Oceniono 50 razy 40

  No cóż gdyby służby po II wojnie światowej w ZSRR, Polsce, NRD, ale także w USA miały tak leniwych, naiwnych i głupich obywateli i przeciwników to... :D
  Wygoda wygodą, ale to czysta głupota i ignorancja, a często wcale nam nic nie daje, nie polepsza usług, służy jedynie inwigilacji dla służb i jako maszynka do kasy dla korporacji.

 • lord_of_tenstoned

  Oceniono 28 razy 24

  Czy Microsoft wrzuca te wszystkie sample audio i video do jednego worka i służą mu tylko do zorientowania się jak wyraźnie ludzie mówią lub jakie hałasy zwykle towarzyszą korzystaniu z kamerki/mikrofonu? Czy też informacje zbierane przez Win10 są przez Microsoft katalogowane w połączeniu z numerem IP lub numerem seryjnym Windowsa (lub jakimiś innym unikalnym identyfikatorem, po którym można ewentualnie próbować namierzyć użytkownika?)

 • paseo

  Oceniono 38 razy 18

  w kazdym systemie byly takioe narzedzia i w kazdym byly narzedzia do ich neutralizacji.Zwlaszcza w W7 .Nie widze problemu.
  Wiele osob i tak zakleja kamery i mikrofony w swoich komputerach,zalatwiajac w ten sposob problem niechcianego podgladania.

 • komentator44

  Oceniono 21 razy 17

  czyli trojany i keylogger jako wyposarzenie standartowe. brawo microsoft.

 • pldeepinside

  Oceniono 20 razy 16

  SmartScreen jest ok? ;)
  Ze strony Microsoftu:
  "Podczas przeglądania sieci Web analizuje strony i określa, czy mają one jakiekolwiek cechy charakterystyczne dla podejrzanych stron. "
  ...
  Wniosek: SS zbiera informacje na temat adresów stron otwieranych przez usera. Musi to robić, żeby spełniać opisane wyżej zadanie.
  Jak bym tego jednak nie włączał... Wystarczy, że Kaspersky zbiera info o mojej skromnej osobie i o tym, że jestem fanem garncarstwa wyścigowego ;)

 • tom_39

  Oceniono 23 razy 15

  To są te opcje, które można "wyłączyć" na zasadach ,które Microsoft ustala. Piszę w cudzysłowie bo użytkownikowi tylko się wydaje , że je wyłącza. Taka rola tego udawanego dbania o naszą prywatność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX