Ta technologia Intela miała zrewolucjonizować internet rzeczy. A tymczasem... ratuje pszczoły

Kiedy rok temu Intel zaprezentował komputer rozmiarów karty SD zastanawialiśmy kiedy pojawią się produkty wykorzystujące potencjał takiego rozwiązania. Dziś okazało się, że technologia Intela pomaga... ratować pszczoły.

Naukowcy z australijskiego instytutu CSIRO postanowili, przy pomocy technologii Intela, stworzyć system monitorujący zachowanie pszczół oraz badający zmiany środowiska, w którym żyją.

System składa się z miniaturowych komputerów Intel Edison umieszczanych w ulu i czujników przyczepianych do pszczół.

"Ta mikroskopijna technologia pozwala naukowcom analizować jaki wpływ na życie pszczół mają różne czynniki takie jak obecność pestycydów, zanieczyszczenie powietrza i wody, warunki pogodowe. Próbujemy ustalić jaki kluczowy czynnik lub kombinacja czynników prowadzi do masowego wymierania pszczół" - wyjaśnił profesor Paulo de Souza z CSIRO.

Dane zbierane przez czujniki umieszczone na owadach są przekazywane do miniaturowych komputerów Intel Edison drogą radiową. Stamtąd trafiają do centrum badawczego CSIRO. Na tej podstawie naukowcy chcą ustalić jakie warunki są dla pszczół najkorzystniejsze. Mogą na przykład tworzyć mapy i wizualizację, dzięki którym łatwiej zrozumieć jakie czynniki szczególnie szkodzą pszczołom.

 

CSIRO.Fot. CSIRO/Vimeo

 

Naukowcy liczą, że stworzą uniwersalny i tani system, który będzie mógł być zastosowany w każdym miejscu Ziemi, co pomogłoby przeciwdziałać wymieraniu pszczół na skalę globalną.

Intel Edison

Intel Edison

Fot. Intel

 

Platformę zaprezentowano podczas zeszłorocznych targów CES. Intel Edison jest niezależnym układem, wewnątrz znajduje się dwurdzeniowy procesor QUARC SOC, całość działa pod kontrolą Linuksa. Komputerek komunikuje się z innymi urządzeniami np. za pośrednictwem Bluetooth czy WiFi.

Elektronika stworzona z myślą o internecie rzeczy może być wykorzystywana w zupełnie innym celu. Edison to jedna z ciekawszych nowości ostatnich lat, chcielibyśmy zobaczyć więcej przykładów jej praktycznego zastosowania.

Więcej o:
Komentarze (20)
Ta technologia Intela miała zrewolucjonizować internet rzeczy. A tymczasem... ratuje pszczoły
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 79 razy 63

  Czy teraz każda pszczoła będzie miała w trakcie lotu dostęp do swojego konta na fejsbuku?

 • brutalnaprawda

  Oceniono 34 razy 10

  Kurde, że takiego jeszcze kompa nie wymyślili, co nas uratuje od Dudusia,PiSu i KK :-(

 • zercer

  Oceniono 7 razy 7

  Quark, nie QUARC. Tak jak Quark (ang.) jest cząstką elementarną, składową protonu i neutronu, mniejszą od Atomu.

 • flyer

  Oceniono 30 razy 6

  A gdzie tekst - "artykuł sponsorowany"? ;> Skoro Intel Edison jest w ulu, to równie dobrze można tam zastosować każdy inny komputer, byle znalazło się do niego zasilanie.

 • w.p.p

  Oceniono 4 razy 4

  Artykuł, według mnie, faktycznie wprowadza w błąd, bo narzuca jakąś istotną wręcz specjalną rolę akurat Intel Edisona w tym projekcie. A to nieprawda. Takich platform gdzie jest jakiś procek pod linuksem i radiówka, jest teraz wiele i akurat nie jest decydujące czy to ma format SD czy karty kredytowej, i na jakim procesorze chodzi, skoro i tak jest umocowane do ula a nie do pszczoły.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 9 razy 3

  Wymarcie pszczół to nagroda dla tępej gawiedzi za niszczenie środowiska.
  Będą zap...ylać ręcznie (Chińczycy już zapierniczają z pręcikami)

 • ref-lex

  Oceniono 14 razy 2

  Zaden computer, tylko chip wiekosci 2,5 X 2,5 mm przyklejony na "plecach" pszczoly.
  Sygnaly I informacje z chipa beda przekazywane do zwyklych komputerow. Autorowi sie ubzduralo, ze jak maly chip to musi byc maly computer i koniecznie w ulu. Niefrasobliwosc autora jest porazajaca.

 • paseo

  Oceniono 9 razy -3

  Oto fragment raportu dla wszystkich powielajacych brednie o wymieraniu pszczol:
  środa, 29 lipca 2015 r.2015-07-29
  - Pszczoły w Polsce mają się dobrze – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji miodobrania z uli usytuowanych na dziedzińcu ministerstwa. - W 2006 roku mieliśmy 1,09 mln rodzin pszczelich, a w roku ubiegłym było ich już 1,29 mln – poinformował minister dodając, że – jest to liczba większa od liczby rolników ubiegających się w tym roku o płatności bezpośrednie.

 • paseo

  Oceniono 5 razy -3

  NIE ma wymierania pszczol na skale masowa.W Polsce uli jest najwiecej w historii podobnie jak miodu.Poczytajcie sobie ostatnie dane GUS.
  Poza tym koncza sie parce nad miniatrurowymi robotami ,zasilanymi Sloncem,ktore beda robic to samo co pszczoly.W tych pracach wielki udzial maja takze polscy specjalisci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX