PÓŁ POLSKI w białych plamach! To dlatego masz wolny internet?

Unia Europejska postanowiła sprawdzić, czy firmy zapewniające nam dostęp do internetu dotrzymują słowa. Okazało się, że umowa swoje, a życie swoje. Konsumenci są poszkodowani?

Władze Unii Europejskiej zbadały kwestię dostępu do internetu na terytorium Unii. Badania objęły trzy parametry: szybkość internetu, cenę oraz zasięg. Z badań płyną trzy wnioski. Po pierwsze: przeciętna szybkość łącza internetowego wynosi jedynie 75% deklarowanej w umowie. Po drugie: dostęp do internetu jest coraz łatwiejszy, po trzecie: technologia LTE może być coraz wyraźniej traktowana jako alternatywa dla tradycyjnej drogi dostarczania internetu.

Trochę za wolno

Internet

Fot. ec.europa.eu

 

Z badań wynika, że deklarowanej prędkości internetu najlepiej dotrzymują operatorzy kablowi - konsument może liczyć, że prędkość internetu będzie wynosić od 86 do 90% deklarowanej. Najgorzej z kolei mają użytkownicy korzystający z linii telefonicznych  - realna prędkość łącza wynosi w tym wypadku 65%. Średnio daje to wartość 75%.

Ceny spadają

Pomiędzy rokiem 2015 a 2012 ceny za dostęp do internetu spadły o 12%. Biorąc pod uwagę prędkości w zakresie 30-100Mbps ceny spadły jednak wyraźniej  - o 20%. Unia zwraca też uwagę na olbrzymie zróżnicowanie cen - łącze o tej samej prędkości jest w niektórych miejscach droższe nawet o 300%.

Internet

Fot. ec.europa.eu

 

Według badań Unii poza zasięgiem większości konsumentów pozostaje internet o prędkości większej niż 100 Mbps - jest droższy o 40-60% niż łącze o prędkości od 30 do 100 Mbps.

Wszyscy mają dostęp do sieci?

Analizy dotyczące zasięgu internetu wskazują, że 216 mln mieszkańców Unii (99,4%) ma dostęp do przynajmniej jednej technologii zapewniającej korzystanie z internetu. Jednocześnie Unia odnotowuje wyraźny rozwój technologii LTE - w 2013 r. mogło korzystać z niej 53% mieszkańców unii, w 2014 roku współczynnik ten wynosił już 79,4%.

Czy masz szansę na szybki internet?

Mapa przedstawiona poniżej prezentuje obszary, na których możliwy jest dostęp do internetu z prędkością większą niż 30 Mbps. Jak widać na sporym obszarze Polski to jeszcze niemożliwe.

Internet

Fot. ec.europa.eu

 

Więcej o:
Komentarze (81)
PÓŁ POLSKI w białych plamach! To dlatego masz wolny internet?
Zaloguj się
 • hosimin

  Oceniono 79 razy 79

  Około 50 km na wschód o Warszawy z internetem jest źle. Neostrada jest wolna i zawodna. Położenie nowych kabli telefonicznych im się nie opłaca. Sieć bezprzewodowa jest jeszcze gorsza. Na telefonie komórkowym sygnał Orange na zewnątrz pomieszczeń, to około 2 kreski. Połączenie internetowe jest wolne i się rwie. Po prostu operatorzy olewają prowincję. Na cholerę mi LTE w Warszawie, bo mam tam kablówkę i szybkie sieci komórkowe. Chcę tylko normalnego dostępu do sieci na prowincji.

 • rasta-mw

  Oceniono 65 razy 53

  U mnie na wsi mam światłowód 150mbps za 45 zł, firma, która dostarcza mi neta dostała dofinansowanie z EU i to mi się podoba, wcześniej miałem na łączu telefonicznym ledwo 5mbps, a na umowie 10mbps i w dodatku za 49zeta. Dziękuję Unio, przynajmniej to wam się udało

 • bies127

  Oceniono 38 razy 34

  To w Unii mieszka 217 osób?

 • tyranek202

  Oceniono 34 razy 32

  Mieszkam 15km od Warszawy i nie mam co liczyć na szybki internet. Kable to chyba wojnę pamiętają i jedyne co są w stanie wyciągnąć to śmieszne 6 Mbps, technologia LTE nie jest (przynajmniej na razie ) alternatywą bo są limity na transmisję danych. Dodam że to ta różowa cześć mapy.

 • panzer-division

  Oceniono 71 razy 27

  Francja, Włochy i Grecja - informacyjny biały pas na mapie Europy.

  Co ich łączy?
  - dieta śródziemnomorska
  - brak zachodniego etosu pracy
  - najwyższe ceny na Ebay
  - niechętny stosunek do Anglosasów i Germanów
  - ciemne włosy
  - najniższa wydajność pracy
  - ...

 • predator-x

  Oceniono 24 razy 24

  Ja mieszkam w niedużym mieście na Śląsku i prawie wszędzie od jakichś trzech lat mamy tu światłowód (do 100Mbit). Wcześniej musiałem użerać się z tepsą gdzie deklarowali prędości rzędu 10 Mbit a było 512 Kbit - czyli 5% deklarowanej prędkości nie wiem co na to rozum ale całym sercem ich nienawidziłem.

 • e_zonaty

  Oceniono 24 razy 24

  Wszyscy tu narzekają na słaby zasięg wolny internet. Ale jak operator pojawia sie w jakiejs miejscowosci bo chce wybudowac stacje bazowa (tzn nadawacza) telefonii to zaraz wszyscy protestuja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX