Chwila nieuwagi i zamiast Windows 7 lub 8.1 będziesz miał Windows 10. Oto jak zablokować aktualizację

Jak zablokować aktualizację do Windows 10? Wystarczy skorzystać z tego poradnika.

Microsoft oficjalnie nie zmusza nikogo do aktualizacji Windows. "Dziesiątka", według zapewnień pracowników z Redmond, pojawi się tylko na tych maszynach, na których użytkownik tego zażądał.

Wielu skarży się jednak, że ich komputery "przygotowują się" do aktualizacji i same pobierają ją na dysk zajmując ok. 6GB. Wyświetlają często komunikat "Twoja aktualizacja do Windows 10 jest gotowa". Nie wszyscy czują się jednak gotowi, by przesiąść się na nowy system.

Jak zablokować aktualizację do Windows 10

To tylko moja opinia, ale Microsoft nie raz już udowodnił, że coś, co wydaje się banalnie proste w praktyce wymaga "skakania" pomiędzy różnymi polami Panelu Sterowania. Wyłączenie aktualizacji również wymaga kilku kroków i trzymania się poniższego poradnika opublikowanego przez InfoWorld.

1. Upewnij się, że masz wolną godzinkę.
2. Wejdź w ustawienia Windows Update i wybierz "Sprawdź aktualizacje, ale pozwól mi zdecydować kiedy je pobrać i zainstalować".
3. W Windows Update wybierz "Pokaż dostępne aktualizacje". Jeśli widzisz aktualizację związaną z migracją do Windows 10 kliknij prawym klawiszem i wybierz "Ukryj aktualizację".
4. Uruchom oczyszczenie dysku i wybierz Usuwanie plików systemowych. W polu Temporary Internet Files powinieneś zobaczyć pozycję o wielkości ok. 6GB - kliknij ją. Komputer spyta, czy jesteś pewien, że chcesz skasować te pliki - usuń je.
5. Wróć do Panelu Sterowania, w Usuń Programy wyświetl zainstalowane aktualizacje. Odinstaluj B 2952664 (Windows 7) i KB 2976978 (Windows 8.1). Pamiętaj, że możesz je wyświetlić alfabetycznie - wtedy łatwiej ci będzie znaleźć i odinstalować. 
6. Zrestartuj komputer, odczekaj dwie minuty. 
7. Ponownie wejdź w opcje Windows Update i prawym przyciskiem myszy ukryj KB 2952664, KB 2976978, i/lub KB 3035583. Jeśli same się nie wyświetlają najpierw kliknij "Wyszukaj aktualizacje". 
8. Dla pewności zrestartuj komputer.

Jak zablokować aktualizację do Windows 10 - wersja skrócona

1. Pobierz program GWX Control Panel
2. Wybierz poszczególne opcje (blokowanie aktualizacji do Windows 10, usuwanie Cache'u, usuwanie pobranych plików aktualizacyjnych.)

Dodam też dla jasności że nie mam nic przeciwko Windows 10, wydaje mi się jednak, że Microsoft powinien w łatwiejszy sposób umożliwić blokowanie aktualizacji.

Więcej o:
Komentarze (107)
Chwila nieuwagi i zamiast Windows 7 lub 8.1 będziesz miał Windows 10. Oto jak zablokować aktualizację
Zaloguj się
 • atmt

  Oceniono 70 razy 66

  To doprawdy ciekawe do czego doszliśmy. Trzeba godzinę się pomęczyć, żeby coś się NIE zainstalowało. Latający Cyrk Monty Pythona:)

 • zalogopeda

  Oceniono 29 razy 29

  dla tych, ktorzy nie maja "godzinki", pozostaja programiki, ktore robia to samo:
  - GWX control panel
  - Spybot AntiBeacon
  i pewnie kilka innych.
  p.s. dobrze jednak sprawdzic, SKAD sie je pobiera, bo niektore "zyczliwe" strony dolaczaja do pakietow instalacyjnych "pomocne" programy i / lub wtyczki szpiegujace, lub gorsze paskudztwa.

 • domyno

  Oceniono 56 razy 18

  Chwila nieuwagi i zostajesz Robertem Kędzierskim, najgorszym "dziennikarzem technologicznym" w historii działów technologii portali internetowych

 • cd81

  Oceniono 24 razy 18

  Po 10 nieudanych próbach automatycznego update (w różnych konfiguracjach, według zaleceń M$), zainstalowałem Windows 10 z pendrive.
  Teraz Windows 10 usiłuje mi się bezskutecznie zaktualizować, oczywiście aktualizacja się zawiesza, próba aktualizacji przez ponowną instalację też się zawiesza...
  Ech...

 • wera_woolf

  Oceniono 26 razy 14

  Potwierdzam.
  Zaktualizowałam komputer z Win8.1 do 10 i po kolejnych aktualizacjach programów - padł. Zaczął się kręcić w kółko, nie można go było wyłączyć, za każdym razem, kiedy się restartował ustawienia grafiki zmieniały się samoistnie - wyglądało jakby płyta główna nie działała. Tylko, że to było niemożliwe. Powróciłam szybko do 8.1 i działa, mimo, że nie wszystkie programy w tej chwili są zdatne do użytku, ale ok może być jak jest.
  Nie życzę nikomu tego uczucia bezradności, kiedy przygotowujesz się na ważny dla Ciebie wykład, a Twój komputer szaleje.
  Każdy ma wybór, ja po raz pierwszy nie mam zamiaru aktualizować system.

 • hardy01

  Oceniono 13 razy 13

  Jakie blokowanie aktualizacji skoro Microsoft właśnie w Windows 10 zablokował blokowanie aktualizacji :) Windows Home BĘDZIE aktualizował się samoczynnie czy użytkownik tego chce, czy nie :)

 • fagusp

  Oceniono 27 razy 13

  Czy ktoś jeszcze wierzy w KE walczącą o dobro konsumentów? Przecież to co wyprawia M$ to zbiorowy publiczny gwałt na ich prawach. I tak patrząc na Windows 7:
  -"Aktualizacje" nie są żadnymi poprawkami a instalowaniem modułu wyświetlania reklamy nowego produktu; w dodatku inwazyjnej i wymagającej interakcji
  - instalacja niektórych "usług" typu telemetria czy transfer danych w produkcie, który pierwotnie swoim zakresem tego nie obejmował; oczywiście proces instalowania jest zakamuflowany i wykorzystuje dotychczasowe przyzwyczajenie klientów (wbijane latami na każdym kroku), że wszystkie poprawki należy instalować w celu zachowania bezpieczeństwa systemu; oczywiście "poprawki" te w żadnym sposób nie zwiększają bezpieczeństwa i funkcjonalności, natomiast otwierają transfer dowolnych danych bez ograniczeń do (oficjalnie) nieokreślonego odbiorcy; na to zgody nabywców W7 w chwili nabycia oprogramowania NA PEWNO nie było;
  - zarządzanie zasobami maszyn użytkowników wbrew ich woli (zapisywanie pakietów instalacyjnych na dyskach lokalnych maszyn bez wiedzy użytkownika, że o wyraźnie wyrażonej woli nie wspomnę, w ukrytych folderach); plus koszty ponoszone przez osoby, korzystające z internetu z odpłatnością za wielkość transferu;
  - próby wykorzystania nieuwagi użytkowników do instalacji niechcianego oprogramowania (w moim przypadku raz zamiast komunikatu o dostępności W10 pojawiło się łudząco podobne w stylistyce okno, gdzie w miejsce potwierdzenia że zapoznałem się z ofertą był przycisk potwierdzający zgodę na uruchomienie instalacji W10; ile osób w tej sytuacji z rozpędu kliknęło, żeby szybciej zniknęła im z oczu reklama nowej windy)?
  - zapowiedziane na koniec roku modyfikacje w systemie aktualizacji, które będą prowadziły do tego, że działając w sposób standardowy użytkownik (który ma ustawione aktualizacje automatyczne) zainstaluje nowy system wbrew swojej woli - bo będą w grupie rekomendowanych a nie opcjonalnych
  - "błędy programistyczne" powodujące, że niektórym winda się już sama zaktualizowała, bez żadnych działań ze strony tych użytkowników (i bez ostrzeżenia rzecz jasna)

  I teraz moje pytanie:
  -jeśli M$ może tak sobie pogrywać w ciula, to po co ta cała propaganda o ochronie konsumentów w UE? Chyba że gdzieś jest napisane małym druczkiem, że maluczkiego walić na żywca w trąbę nie wolno - z wyłączeniem przypadków, kiedy walący jest duży i może stosownie posmarować komu trzeba.

  I pytanie do was - też nie macie wrażenia, że ci którzy powinni temu z urzędu przeciwdziałać, dziwnym trafem pochowali się w tym przypadku po kątach?

 • pepe310

  Oceniono 125 razy 13

  Przyznam, że u mnie win10 chodzi lepiej niż 8.1, i wcale nie żałuję migracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX