Moc superkomputerów dostępna dla każdego? 72 rdzeniowy procesor Intela trafia do stacji roboczych

Procesory Intel Xeon Phi, wyposażone w 72 rdzenie, mają szansę w przyszłym roku trafić do większego grona odbiorców. Najpierw z mocy dostępnej dotychczas tylko dla superkomputerów skorzystają użytkownicy myślący o profesjonalnych rozwiązaniach.

W pierwszej połowie przyszłego roku na rynek mają trafić pierwsze stacje robocze z 72 rdzeniowymi procesorami Intel Xeon Phi Knights Landing. Architektura ta jest znana od dłuższego czasu, jednak do tej pory była zarezerwowana w zasadzie dla naprawdę potężnych komputerów. Teraz ma trafić nie tylko do superkomputerów wykorzystywanych przez naukowców, ale i do stacji roboczych, czyli komputerów przeznaczonych dla profesjonalistów. Phi nie będą już tylko koprocesorami (podłączanymi za pomocą kart jak na zdjęciu powyżej), ale normalnymi 64 bitowymi procesorami x86.

W praktyce może to oznaczać spory przeskok w mocy komputerów takich jak Apple Mac Pro czy poprawę jakości komputerów wykorzystywanych do obróbki wideo czy tworzenia grafiki 3D. W komputerach tego typu wykorzystuje się aktualnie serwerowe procesory Xeon lub bardzo wydajne układy z rodziny Intel Core.

Charles Wuischpard, cytowany przez PC World ekspert, ma nadzieję, że z biegiem czasu tańsze modele Xeon Phi zaczną trafiać do tańszych komputerów.

Zanim potężne Xeony staną się powszechnie dostępne konsumenci będą mogli kupić nowe procesory z serii Knights Landing. Core i7 będą wyposażone w 10 rdzeni, 15-20MB pamięc L3, taktowanie zegara wyniesie od 3,4 do 3,6 GHz.

Więcej o:
Komentarze (84)
Moc superkomputerów dostępna dla każdego? 72 rdzeniowy procesor Intela trafia do stacji roboczych
Zaloguj się
 • piano38

  Oceniono 78 razy 44

  G. prawda, nie ma i nie bedzie takiego procesora ktorego nie da sie zamulic windows apdejtami

 • scibor3

  Oceniono 67 razy 43

  Phi...

 • ugrydul

  Oceniono 88 razy 18

  Proszę o odpowiedź, bo mam 94 lata, nie znam na komputerach i nie wiem, czy się na taki sprzęt zdecydować- czy jak będę na nim oglądał fikołki to mi szybciej stanie?

 • antrop

  Oceniono 13 razy 13

  Nabawiłem się kompleksów z moim czterordzeniowym procesorem! Teraz muszę odkładać na ten 72 rdzeniowy. Niepotrzebna informacja stresuje!

 • kielcenoca

  Oceniono 35 razy 13

  Super informacja!

  Teraz siedzę jak młot przed monitorem, aby zarobić pieniądze.

  A z nowym procesorem?
  Uwalę się jak wieloryb na kanapie i komputer sam wygeneruje pieniądze.
  I nawet nie trzeba mu będzie powiedzieć jak to zrobić.

 • hejadmin1

  Oceniono 10 razy 10

  Ja już dwa zamówiłem dla swoich dzieci. Zobaczymy czy to pociągnie ulubioną grę super mario

 • marek1966x

  Oceniono 23 razy 9

  Mam płytę serwerową Asus Z10PE-D16 z dwoma Xeonami E5-2620 v3, 64GB RAM DDR-4, grafika Asus GTX TITAN X. Szybkie? Szybkie. Ogromna większość programów nie potrafi tego wykorzystać. Jak coś wykorzystuje 15% mocy, to jest święto. To kupię sobie teraz 72 rdzenie i będę wykorzystywał 2% mocy. Zajebiście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX