Koniec złotej ery Samsunga i Apple? Globalna sprzedaż smartfonów wyhamuje

Z najnowszego raportu firmy analitycznej IDC wynika, że w bieżącym roku na świecie sprzedanych zostanie jedynie o 9,8 proc. smartfonów więcej niż w roku 2014. Byłby to pierwszy w historii jednocyfrowy wzrost globalnej sprzedaży tych urządzeń.

W ciągu ostatniej dekady dwaj technologiczni giganci Samsung i Apple sprzedali łącznie niemal 2 miliardy smartfonów. Wiele wskazuje na to, że po 10 ?tłustych? latach branża technologiczna będzie musiała przygotować się na nadejście tych ?chudych?

Tak wynika z raportu firmy IDC, która prognozuje, że w 2015 roku wzrost sprzedaży smartfonów po raz pierwszy spadnie poniżej mitycznego poziomu 10 proc. Co więcej, możemy spodziewać się, że ten negatywny trend utrzyma się przez kolejne 5 lat.

Zdaniem IDC, przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać przede wszystkim w Chinach i Indiach. To właśnie te dwa potężne rynki w ostatnich latach były jednym z motorów napędowych branży mobilnej.  Boom na smartfony w Państwie Środka powoli dobiega końca, a rynek wydaje się być nasycony.


Z tego powodu mobilni giganci z coraz większym utęsknieniem spoglądają w kierunku Afryki. Wcześniej branża musi jednak uporać się z największymi barierami, które obecnie uniemożliwiają mobilną ekspansję na Czarnym Lądzie. Chodzi nie tylko o problem ubóstwa i analfabetyzmu, ale również o fatalną infrastrukturę telekomunikacyjną na kontynencie.

Bez względu na to jak producenci uporają się z tymi wyzwaniami i problemami, warto podkreślić, że wszelkie pogłoski o rychłej ?śmierci? smartfonów są jednak zdecydowanie przesadzone. Z informacji serwisu WSJ.com wynika, że tylko w ciągu ostatniego weekendu sprzedaż iPhone'a 6S w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 36 proc., a sprzedaż Samsunga Galaxy S6 - o 68 proc. To efekt słynnego ?Czarnego Piątku?, kiedy to zachęceni licznymi promocjami Amerykanie szturmem ruszyli do sklepów z elektroniką.

Źródło: IDC

Więcej o:
Komentarze (5)
Koniec złotej ery Samsunga i Apple? Globalna sprzedaż smartfonów wyhamuje
Zaloguj się
 • tomi44g

  Oceniono 14 razy 14

  Większość użytkowników wymienia telefon co 2-3 lata więc może rynek przestanie rosnąć, ale ciągle będzie bardzo duży.

 • dodobird

  Oceniono 8 razy 8

  Nie spadek, ale normalność. Ceny zabijają smartfony, nowość co pół roku w cenie min. 2,5 tPLN. Producenci zmądrzeją, to wróci koniunktura.

 • jm131

  Oceniono 4 razy 4

  Wciąż będzie rosnąć, ale będzie rosło wolniej, więc panikujemy.
  Ja pie...

 • 0ya

  Oceniono 3 razy 3

  to też efekt pojawienia się trzy lata temu smartfonów o takiej mocy, że większa wydaje się niezbędna tylko graczom. a reszta szanuje to co już ma. jeśli mam iphona 5 to czemu miałbym wydać 4000 na 6s? jeśli mam Z1, to po co wydawać 3000 na Z5? to przekroczyło granice absurdu.

 • djbahus

  Oceniono 3 razy 3

  "w 2015 roku wzrost sprzedaży smartfonów po raz pierwszy spadnie poniżej mitycznego poziomu 10 proc"

  Istnieje jakiś mit mówiący o 10% ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX