Facebook podsumowuje mijający rok. Chce udowodnić, że jest źródłem... informacji

Facebook opublikował specjalną stronę i wideo, którymi podsumowuje mijający rok. Serwis Marka Zuckerberga chce udowodnić, że jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. I że Facebook to świetne źródło informacji. W rankingu znalazł się m.in. Wiedźmin.

Zobacz też: nowy iPhone już w marcu?

Facebook opublikował specjalny raport, w którym wyróżnia najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Przegląd wydaje się dość przygnębiający, bo wyjątkowo dużo wydarzeń dotyczy terroryzmu i kryzysu związanego Syrią

Raport składa się ze strony internetowej, na której przejrzeć można każde z wydarzeń oraz z filmu.

Dzięki stronie możemy przejrzeć wydarzenia, które wzbudziły największe zainteresowanie użytkowników Facebooka. Specjaliści Marka Zuckerberga zanalizowali najważniejsze tematy poruszane pomiędzy styczniem a grudniem 2015. Badanie zostało przeprowadzone w anonimowy sposób.

Wśród wydarzeń znajdziemy grecki kryzys walutowy, atak na redakcję Charlie Hebdo czy ostatnie dramatyczne wydarzenia w Paryżu. O ostatnim z wydarzeń Facebook napisał:

"Wieczorem 13 listopada terroryści przeprowadzili kilka skoordynowanych ataków w Paryżu co zaszokowało Francję i świat. Był to najbardziej śmiertelny atak od czasu zakończenia II Wojny Światowej.
Paryżanie używali Facebooka, by przekazać bliskim, ze są bezpieczni. Miliony ludzi na całym świecie zamieszczało wpisy lub zmieniało swoje zdjęcia profilowe, by wyrazić solidarność z Francją".

Poniżej tego opisu znajdujemy posty zamieszczone na Facebooku przez prezydenta Hollanda i inne osobistości.

Prócz rankingu wydarzeń Facebook publikuje też ranking w poszczególnych kategoriach takich jak sport, muzyka, filmy, seriale telewizyjne. I tak jeśli chodzi o filmy największą popularnością na Facebooku cieszą się: Star Wars: The Force Awakens,Fast & Furious 7, Jurassic World, Avengers: Age of Ultron i American Sniper. Najpopularniejsi muzycy mijającego roku to: Ed Sheeran, Taylor Swift, Kanye West,Nicky Jam,Wiz Khalifa.

Polski "Wiedźmin" na piątym miejscu

Warto zwrócić uwagę na piątą pozycję w zestawieniu "Gry". Polska produkcja odniosła jak widać globalny sukces. W tej kategorii znalazły się: FIFA15, Mortal Kombat X,Fallout Shelter & Fallout 4, Batman: Arkham Knight oraz właśnie najnowszy Wiedźmin (The Witcher 3: Wild Hunt).

Facebook to źródło informacji?

Druga część raportu o najważniejszych wydarzeniach to nagranie wideo. Prezentuje wpisy umieszczone na serwisie opisujące najważniejsze wydarzenia. Facebook chce udowodnić, że jest źródłem informacji. I to zarówno tych pochodzących od naszych najbliższych, jak i tych pochodzących z serwisów informacyjnych.

Facebookowi zależy na tym, byśmy nie traktowali go wyłącznie jako serwis, w którym znajdujemy mało istotne treści. Portal dojrzewa i chce, by jego użytkownicy dojrzewali razem z nim.

2015 Year in Review from Facebook on Vimeo.

Więcej o:
Komentarze (8)
Facebook podsumowuje mijający rok. Chce udowodnić, że jest źródłem... informacji
Zaloguj się
 • polskiniemiecwchinach

  Oceniono 7 razy 5

  Gwiazda filmu X zrobiła kupę w mieście Y dnia Z. I to by było na tyle.

 • ulanzalasem

  Oceniono 8 razy 4

  "Chce udowodnić, że jest źródłem... informacji"

  Źródłem ? On je np. opisał, on je zdobył ?! Raczej pośrednik - ale im chodzi o kontrolę nad treścią. A to niebezpieczne. Bo młode pokolenia potrafią cały dzień siedzieć na fejsie, potrafią wyłącznie stamtąd konsumować treści. Poprzez profile dostają wycinki tego co się dzieje, ale to jest raz, że świat wirtualny to nie wiemy co nam podeślą serwisy, a dodatkowo jeszcze przepuści Fejs.
  Apple, Facebook, Google, Microsoft powinno być jako firmy kontrolujące niewyobrażalną ilość informacji być pod nadzorem UE. A ci idioci oddali im jeszcze Nokię i ostatni system Symbiana (i MeeGo). Teraz mamy Apple i iOS, Google i Androida oraz MS i Windows Phone. To daje praktycznie 99% systemów na telefony, smartfony, a to oznacza, że trzy wielkie korporacje amerykańskie mają praktycznie cały rynek. Jeśli nie dla konkurencyjności to dla bezpieczeństwa obywateli i swoich firm nie powinno się do tego dopuścić.

 • nocny_pociag_z_miesem

  Oceniono 4 razy 2

  W 6/3/09 pejsbook stal sie czescia projektu NSA, o nazwie PRISM. FB zrodlem informacji? Jak najbardziej. Informacje plyna nie przerwanym zrodlem na serwery NSA w Fort Meade.

 • Ku Ba

  Oceniono 2 razy 0

  Więcej mało istotnych treści niż w Gazecie na pewno tam nie znajdę.

 • eurosmapper

  Oceniono 1 raz -1

  Ruchalbym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX