Elon Musk i spółka zainwestują 1 mld dolarów w rozwój sztucznej inteligencji

Grupa inwestorów z Doliny Krzemowej zainwestuje ponad 1 mld dolarów w rozwój niekomercyjnych projektów związanych z sztuczną inteligencją (AI), które mają przysłużyć się społeczeństwu.

Decyzja o powołaniu do życia organizacji non-profit OpenAI została ogłoszona w piątek. Twórcy inicjatywy podkreślają, że naukowcy pracujący dla OpenAI będą mogli w spokoju prowadzić swoje badania dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji bez presji, którą odczuwaliby w tradycyjnych korporacjach. "Naszym calem jest zbudowanie wartości dla wszystkich, a nie jedynie dla udziałowców" - czytamy w oświadczeniu OpenAI.

Czytaj też: Te skarpetki wyślą wiadomość jeśli na nie nasikasz

OpenAI chce uczestniczyć w rozwoju sztucznej inteligencji, który miałby postępować w sposób bezpieczny i korzystny dla ludzkości. Ponieważ z założenia jest to organizacja non-profit, efekty jej pracy mają być publicznie dostępne dla każdego.

Na czele nowej organizacji stanie Ilya Sutskever, ekspert w dziedzinie robotyki i rozwoju AI, który wcześniej związany był m.in. z zespołem Google Brain Team. Wśród osób, które zaangażowały się w nowy projekt znajduje się również prezes Tesla Motors Elon Musk, Reid Hoffmann (współtwórca LinkedIn), Peter Thiel (współzałożyciel PayPala), Jessica Livingston (Y Combinator) oraz Greg Brockman (były dyrektor ds. technologie w Stripe).

Szczególnie interesująca jest obecność Elona Muska. Twórca SpaceX wielokrotnie wyrażał swoje głębokie obawy związane z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji, którą uznaje za "największe egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości". Być może amerykański wizjoner i przedsiębiorca uznał, że skoro nie jest w stanie powstrzymać rozwoju AI, to warto mieć nad nim jakąkolwiek kontrolę?

Obecnie w pracach OpenAI uczestniczy 9 naukowców. Wkrótce ich liczba ma się jednak zdecydowanie zwiększyć. Siedziba nowej organizacji mieści się w San Francisco.

Źródło: OpenAI.com

Więcej o:
Komentarze (7)
Elon Musk i spółka zainwestują 1 mld dolarów w rozwój sztucznej inteligencji
Zaloguj się
 • Szepo l

  Oceniono 17 razy 17

  Problem ze sztuczną inteligencja polega na tym że byłaby to pierwsza forma myśląca jaka oceniła by ludzkość po wszystkich jej dokonaniach i czynach nawet tych najgorszych. Zdaje sobie sprawę że możemy zostać przez nią postrzegani jako najgorszy gatunek na tym świecie. No i co wtedy? Tego nie wie nikt.

 • aibo

  Oceniono 13 razy 13

  zrobią sztucznego "człowieka" a ten od razu zabije każdego kto będzie miał możliwość go "wyłączyć"...

 • cool77

  Oceniono 7 razy 5

  Co by nie stworzyli armia to kupi.

 • kac

  Oceniono 2 razy 2

  Na ten moment AI nie jest świadoma, ba nawet nie wiemy tak na prawdę czym jest świadomość. Nieświadoma AI nie jest groźna, o ile oczywiście niebezpiecznych rzeczy nie nauczą jej sami ludzie. Gdy stanie się świadoma, może okazać się, że jej poglądy i interesy nie będą do końca zbieżne z naszymi i tu mogą zacząć się problemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX