Z tego powodu już nikt nie zginie na drodze? Poważne plany Unii

Unia Europejska planuje wprowadzić nowe regulacje związane z bezpieczeństwem na drogach. Systemy alarmujące w przypadku zaśnięcia kierowcy mogą być jednym z obligatoryjnych rozwiązań.

Zobacz też: Alexander Manu, guru innowacji

The Sunday Times donosi, że Unia Europejska chce ograniczyć ilość wypadków powodowanych przez kierowców, którzy zasnęli za kierownicą, lub na skutek zbytniego zmęczenia stanowią zagrożenie.

Nowe przepisy być może zmuszą producentów aut sprzedawanych w Unii do fabrycznego montowania systemów alarmujących. Specjalne kamery lub innego rodzaju sensory miałyby analizować zachowanie kierowcy (pozycję głowy, ruch gałek ocznych), by stwierdzić, czy zasypia. Te same systemy będą w stanie wykryć skrajne zmęczenie i brak skupienia na drodze.

W razie wykrycia zagrożenia samochód miałby uruchamiać alarm dźwiękowy lub zwolnić. Mógłby też samodzielnie włączyć światła awaryjne lub migać światłami w celu ostrzeżenia innych użytkowników drogi, że kierowca nie panuje nad pojazdem.

Statystyki policyjne podają, że w 2013 roku zmęczenie i zaśniecie było przyczyną 522 wypadków, w których zginęło 88 osób. Zaśnięcie jest drugą przyczyną wypadków na autostradach, zaraz za niedostosowaniem prędkości. - informuje Moto.pl

Zmiana w przepisach była by największa od lat 90., kiedy to pojawił się zapis obligujący do montowania poduszek powietrznych. Nowe regulacje miałyby wejść w życie w przeciągu pięciu lat.

Unia Europejska intensywnie działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jednym z elementów mających zapewnić większą przeżywalność ofiar wypadków jest system eCall. Umożliwi on szybsze dotarcie do zdarzeń drogowych, bo od 2018 roku wszystkie samochody sprzedawane w UE będą musiały mieć systemy automatycznego wzywania pomocy.

Czy sądzicie, że technologia może pomóc rozwiązać problem przemęczonych lub nieskupionych na drodze kierowców?

Więcej o:
Komentarze (12)
Z tego powodu już nikt nie zginie na drodze? Poważne plany Unii
Zaloguj się
 • fartowny.g

  Oceniono 22 razy 20

  Ja bym był zadowolony jakby w każdym aucie udało się wymienić żarówkę bez konieczności wizyty w warsztacie. Może to na początek?

 • hoogo

  Oceniono 4 razy 4

  Tak właśnie wygląda orkiestra na Titaniku - Mój Kontynent zdycha, a banda brukselskich półgłówków się zajmuje pierdołami. Chociaż z drugiej strony - już w 2016 referendum w UK. I jeśli sprawy nadal będą się toczyć w tym samym kierunku to Łunia się rozpadnie i Europa spłynie krwią..... Obym się mylił.... Albo oby tylko zachodnia.....

 • judaszowy

  Oceniono 20 razy 4

  a czy UNIA może wymyślić coś takiego żeby sięod zwyklych ludzi ODPIERD...ŁA???

 • perseveratio

  Oceniono 1 raz 1

  Ale ta UE niedobra. Troszczy się o życie zamiast o wygodę wymiany żarówki.

 • expel

  Oceniono 3 razy 1

  Samochód migałby światłami aby ostrzec innych, że kierowca nie panuje nad pojazdem.
  A więc donosiłby na właściciela. To chyba rozwiązanie tylko dla najgorszego sortu samochodów.

 • nrozsklov

  Oceniono 11 razy 1

  znowu sie jakims pie...nym gadom z lobby koncernow samochodowych udalo zrobic interes zycia, a wy pie...ne pionki placcie

  argumentem bezpieczenstwa dla zycia i zdrowia mozna sprzedac wszystko, nawet wodorowki

 • luu-zak

  Oceniono 2 razy 0

  .... z całym szacunkiem, ale nie rozumiem negatywnych komentarzy... Moim zdaniem takie urządzenia powinny być OBOWIĄZKOWE z całą pewnością w ciężarówkach.... Jak znacie jakiegoś TIRowca, to w chwilach szczerości opowie wam, jakie jaja są na drodze, ilu kolesi zasypia za kółkiem.... Potem zadziwiające historie, że ..nagle, z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na lewy pas i zabił kilka osób... Zasnął... po prostu zasnął... Pamiętam falę protestów, jak kazali jeździć w pasach... Nawet znalazło się kilku pacanów co udowadniali, że pasy są niebezpieczne :):):) Ale przecież typowy Janusz i jego "śwagier" wiedzą lepiej, więc nie ma sensu pisać :)

 • edimerc

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli już, to obowiązkowy Bluetooth, żeby ludzie nie trzymali w prawej łapie telefonu przy lewym uchu, a kolanem kierownicę. Ale na to eurokretyni nie wpadną, zbyt trudne, albo nikt nie posmarował. EU jest gorsze od ZSRR.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX