Postawił lustro w środku Warszawy. Ludzie podchodzili niepewnie, ale po chwili zaczęli się otwierać

Staje Polak przed lustrem i... kogo widzi? YouTuber postanowił to sprawdzić. Eksperyment w centrum Warszawy wymagał od Polaków odwagi, no a efekty... To trzeba zobaczyć.

Zobacz też: Bez internetu nie byłoby świąt?

Daniel Rusin, filmowiec, artysta tworzący autorskie krótkie formy filmowe, przeprowadził na ulicach Warszawy ciekawy eksperyment. Czerwoną płachtą zakrył lustro i zachęcał przechodniów, by ją zdjęli. Uprzedzał, że zobaczą znaną osobę i prosił o jej opisanie.

Kiedy jednak uczestnicy performance'u ściągali płachtę widzieli swoje lustrzane odbicie. Nieco zmieszani musieli jednak "zrecenzować" osobę, którą widzą, czyli siebie.

Rusin w ten niecodzienny sposób skłonił ludzi, by się otworzyli. By mieli odwagę ocenić się, tak jak oceniają wszystko wokół - bez długich przemyśleń, tu i teraz.

W konfrontacji z samym sobą

Co zatem mówili przechodnie o "osobie z lustra"? Reakcje były różne - mniej lub bardziej gwałtowne. Pewien młody mężczyzna wyraźnie przejęty wyszeptał "Ogarnij się, masz milion możliwości, a ch** robisz, ogarnij się". Młoda dziewczyna w pierwszym odruchu wykrzyknęła "okropna", stwierdziła, że nie lubi siebie, że ma kompleksy. Wyraźnie się zarumieniła, kiedy usłyszała, że jest piękna. Kobieta w średnim wieku stwierdziła, że jest fajną kobitką. I że warto siebie lubić.

I właśnie to jest głównym przesłaniem filmu.  Powinniśmy kochać siebie w taki sposób, by nagle spytani co o sobie myślimy mieć uśmiech na twarzy. Szkoda tylko, że lustro nie przetrwało.

Eksperymenty społeczne a media społecznościowe

YouTube, Facebook, Twitter to dobre miejsce na prezentowanie różnego rodzaju kampanii społecznych czy eksperymentów. Film Rusina nie jest pierwszym, który porusza temat naszej wrażliwości. W zeszłym roku szerokim echem odbiła się kampania mająca zachęcić do przemyśleń na temat tego, czy jesteśmy skłonni pomagać innym. Zmarznięty chłopiec siedzący na przystanku w stolicy Norwegii badał reakcje przechodniów.

Daniel Rusin od kilku lat jest youtuberem, prowadzi kanał "Reżyser życia". Opublikował do tej pory kilkadziesiąt filmów. Uczestnik Young Creatives na Festiwalu w Cannes, laureat pierwszej nagrody w kilku konkursach filmowych. Zawodowo związany z teatrem i i branżą reklamową.

Więcej o:
Komentarze (15)
Postawił lustro w środku Warszawy. Ludzie podchodzili niepewnie, ale po chwili zaczęli się otwierać
Zaloguj się
 • takinikt

  Oceniono 43 razy 35

  "Jak polubimy siebie, to polubimy innych"
  A może odwrotnie: jak polubimy innych, to polubimy siebie? Znam wielu, co bardzo siebie lubią, są w sobie zakochani, ale innych to już nie bardzo...

 • Tomasz Zakolski

  Oceniono 41 razy 15

  Stawiam nieśmiałą tezę, że lustro mógł zbić ktoś o mentalności zbliżonej do naszych obecnie nam miłościwie rządzących. Oni chyba także zdają się nie lubić siebie.

 • antoniferdynand

  Oceniono 30 razy 12

  ...ten ostatni musiał mieć na imię Jarosław.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 4 razy 4

  Sympatyczny "event" uliczny, jakich gdzie indziej wiele....Tyle i aż tyle... Po co zaraz o tym na noże... Osobiście, do modnego ostatnio, bezwarunkowego "polubienia siebie" mam wiele zastrzeżeń. I nie mam tu na myśli oczywiście wyglądu.....

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 12 razy 4

  Czyżby prezes przechodził? Tym razem autoagresję wyładował na lustrze.
  Może wysłać mu milion luster? Może wtedy zamiast wyżywać się na Polakach i dewastować Polskę swoje żale i sumienie rozładowywał by na lustrze/strach?

 • kato-rznik

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo mi sie ppdobała wypowiedz kobiety pod koniec filmu. Tej, która poedziała, że samoocena ludzi wzrasta. To osoba pewna sebie, z własnym zdaniem i bogatym słownictwem. Fajna.
  A wylgarnego żula nie powinniście cytować. Buractwa, które kaleczy pewnymi słowami polszczyznę jest w tym kraju zbyt dużo, a wy jeszcze promujecie.

 • Tomasz Zakolski

  Oceniono 15 razy 1

  Stawiam nieśmiałą tezę, że lustro mógł zbić ktoś o mentalności zbliżonej do naszych obecnie nam litościwie rządzących. Oni chyba także zdają się nie lubić siebie.

 • goodwater

  0

  Nudy, zupełnie jak laska w obcisłej spódnicy w czarnej dzielnicy zdziwiona ilością propozycji seksualnych :) Takich filmów jest na pęczki, nie mają żadnej wartości, a powstają tylko dla kasy (ilość wyświetleń na YT).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX