Masz w smartfonie albo na komputerze nagie zdjęcia partnerki? Poznaj ten wyrok sądu

Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech utrzymał w mocy orzeczenie sądu niższej instancji i nakazał pewnemu fotografowi wykasowanie nagich zdjęć byłej kochanki ze wszystkich nośników. Jakie były motywy tej decyzji?

Jednym z najważniejszych elementów każdego smartfona jest aparat pozwalający zrobić dobrej jakości zdjęcia zawsze i wszędzie. Przykład pewnej niemieckiej pary potwierdza, że to co z jednej strony jest wygodne, z drugiej może być przyczyną problemów. Nawet prawnych.

Zobacz też: TAKIMI nagimi zdjęciami szantażował kobiety. Wyrok.

 

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji nakazujący pewnemu fotografowi wykasowanie ze wszystkich urządzeń i nośników nagich zdjęć byłej kochanki. Kobieta po rozstaniu z mężczyzną zażądała usunięcia pokaźnej kolekcji aktów, na co on, tłumacząc się względami sentymentalnymi, nie chciał się zgodzić.

Jak wyjaśnia Radio Zet Trybunał swoją decyzję motywował opinią, że zgodę na przechowywanie nagich zdjęć można wycofać. Oznacza to, że Niemcy muszą ostrożniej podchodzić do tego jakie pliki przechowują na swoich urządzeniach, jakie udostępniają, a nawet pokazują innym.

Mężczyźnie pozwolono zachować zdjęcia, na których jego była partnerka jest ubrana. A gdy jest półnaga? Tego już wyrok sądu nie precyzuje.

Cała sprawa doskonale obrazuje jak nowoczesna technologia zmienia naszą codzienność. Zdjęcie wykonane nawet tradycyjną metodą, profesjonalnym aparatem, może być w kilka chwil skopiowane na smartfon i przesłane do sieci.

Więcej o:
Komentarze (52)
Masz w smartfonie albo na komputerze nagie zdjęcia partnerki? Poznaj ten wyrok sądu
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 107 razy 87

  A dlaczego Polacy (i Polki) maja sie obawiac wyroku niemieckiego sadu a nie np. sadu w Kenii czy Kosowie? Czy czasem G.W. nie przewalila art z niemieckich serwisow bez myslenia jako tekst 'dobry dla wszystkich'?
  Czy tekst dotyczy Polakow zamieszkalych w Niemczech czy tylko w Tarnowie?

  Poza tym fotka ilustracyjna do art. o nagisch zdjeciach jest nomen-omen nieodpowiednia. Chodzi przeciez o nagie zdjecia.
  Tym bardziej 'Celebrytki często publikują półnagie zdjęcia na Instagramie' jest mylaca dla tresci art. Jesli publikuja i nomen-omen postawily ptaszka zgadzajac sie na caly ekran jakichs umow z Instagramem, to chyba dla wszystkich do obejrzenia a tu sprawa dotyczy jednej kobitki i jej bylego goscia i nie ma mowy o publikowaniu. Publikowanie i sytuacje po zawarciu jakiejs pisemnej umowy to zupelnie inna bajka.

 • kloceklego

  Oceniono 103 razy 79

  "Cała sprawa doskonale obrazuje jak nowoczesna technologia zmienia naszą codzienność."

  cała sprawa doskonale obrazuje jak nowoczesna technologia zżera ludziom mózgi (jeżeli wcześniej je mieli)

 • zomzom

  Oceniono 55 razy 31

  Wydaje mi się, że dla normalnej osoby oczywistym faktem jest usunięcie takich zdjęć na prośbę sfotografowanego. I tu nie ma znaczenia relacja łącząca dwie strony czy co jest konkretnie na zdjęciu.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 39 razy 27

  Czy w Polsce po de facto likwidacji Trybunalu Konstytucyjnego Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech bedzie organem zastepczym, ze jego wyroki maja miec dla Polakow (w Polsce) jakies znaczenie?

 • cmok_wawelski

  Oceniono 28 razy 26

  Ilu Polakow moze miec na swoich komputerach zdjecia swoich nagich niemieckich partnerek?

 • ulanzalasem

  Oceniono 20 razy 20

  A wspólne zdjęcia z albumu ? A jak facet jest na zdjęciu w bokserkach i przytula się do dziewczyny, a ona w bieliźnie to może zostać ? Chodzi tylko o nagie zdjęcia ? A czy sąd mógłby nakazać ich definitywne usunięcie, a nie ukrycie widoku w galerii np. serwisom oferującym tzw. chmurę, a może zmusi do tego Google, Microsoft czy Facebooka ?!
  I jak sąd sprawdzi czy np. zdjęcia z chmury czy Fejsa znikły rzeczywiście ? Przeszuka siedziby Facebooka, Apple czy innej firmy ? Ciekawe jak zmusi do tego NSA czy inną amerykańską agencję...no, ale akurat skoro Merkel była na podsłuchu i nic nie zrobiła to widać, jak Niemcy robią ł(l)askę Amerykanom ;)

 • critto

  Oceniono 49 razy 17

  "Sędzia" coraz cęściej staje się synonimem IDIOTY. Rozumiem, że nakazać można wszystko - tylko jak to wyegzekwować? Skąd wiadomo, ile kopii zdjęć miał? Rewizję zrobią? A co jeśli nagra na płytę czy kartę SD i zakopie ją w lesie, przekopią las? A jeśli ukryje w starym opuszczonym bunkrze, to przeszukają bunkier? A jeśli wsadzi kartę do butelki, zanurkuje w morzu i schowa pod kamieniem, to rozpoczną akcję poszukiwawczą? Kto za to wszystko zapłaci?
  Inna sprawa, ze osoba mająca dużo zdjęć - jak np. ja - nie pamięta i nie panuje nad tym, ile ich ma. Mam manię kolekcjonerską, nagrywam i zapisuję wszystko, co mi w ręce wpadło - nie mam pojęcia ile tego jest ani gdzie to jest ulokowane. Mam dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy zdjęć na różnych nośnikach. Większość z nich w ogóle nie oglądam.
  Ciekawe, jak sąd podszedłby do takiego jak ja...

 • bartoszcze

  Oceniono 14 razy 14

  Ten tekst jest po to żeby wrzucić trzy półnagie zdjęcia?

 • ziomekp.1

  Oceniono 13 razy 13

  Ludzie którzy mnie znają wiedzą, że jestem hiper liberalny obyczajowo ale nie rozumiem po co ludzie robią sobie fotki swoich gołych dup!!!!! I nie tylko dup a potem dziwią się, że ich waginy, fiuty i cycki krążą po globalnej wiosce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX