Tablica Mendelejewa powiększyła się o cztery pierwiastki

Świat naukowy z entuzjazmem przyjął oficjalne potwierdzenie istnienia czterech nowych pierwiastków. Teraz pozostało wymyślić im nazwy i zabrać się za pierwiastki okresu ósmego. O ile... uda się je wytworzyć.

Eksperci Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej 30 grudnia 2015 r. oficjalnie potwierdzili istnienie czterech nowych pierwiastków. Tym samym trafią na Tablicę Mendelejewa. Ostatni raz zmodyfikowano ją w roku 2011 r., gdy oficjalnie potwierdzono istnienie flerowu i liwermoru (114, 116).

Przeczytaj też: Marsjanin, film, który uratowała nauka.

 

Co warto wiedzieć o nowych substancjach?

 • nowe pierwiastki nie mają jeszcze oficjalnych nazw. Naukowcy posługują się nazwami roboczymi,
 • pierwiastki odkryto na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, teraz udało się oficjalnie potwierdzić ich istnienie, czyli wytworzyć je ponownie,
 • oficjalnie odkryte pierwiastki to: Ununtrium (Uut, liczba atomowa 113). Wytworzył go instytut RIKEN w Japonii. Ununpentium (Uup, liczba atomowa 115), Ununseptium (Uus, liczba atomowa 117), Ununoctium (Uuo, liczba atomowa 118). Te trzy pierwiastki odkrył zespół naukowców z Rosji i USA,
 • nowe pierwiastki, podobnie jak inne o liczbie atomowej powyżej 94, nie występują w formie naturalnej, mogą powstać wyłącznie w laboratorium,
 • trudność potwierdzenia istnienia pierwiastków wynika z ich nietrwałości. Substancje rozpadają się bardzo szybko po wygenerowaniu,
 • Oficjalne nazwy pierwiastków będą musiały nawiązywać do mitologii, miejsca lub kraju odkrycia, nazwiska odkrywcy, właściwości.

 

Lata pracy i niepewności

Powiększenie się układu okresowego jest ważnym wydarzeniem naukowym, bo potwierdzenie istnienia nowych pierwiastków wymagało gigantycznego wysiłku.

"Oficjalne potwierdzenie odkrycia pierwiastka 113 jest rezultatem niemal dekady żmudnej pracy" - stwierdził Kosuke Morita z instytutu RIKEN cytowany przez Huffington Post. "Teraz, gdy niezbicie wykazaliśmy istnienie pierwiastka 113 możemy zabrać się niezbadane terytorium pierwiastka 119 i kolejnych. Będziemy dążyć do poznania właściwości chemicznych wszystkich pierwiastków w siódmym i ósmym rzędzie układu okresowego, by pewnego dnia odkryć wyspę stabilności" - dodał.

Morita nawiązał do hipotezy, według której istnieje grupa izotopów superciężkich pierwiastków chemicznych, których jądra atomowe wykazują znacznie wyższą trwałość, niż inne z tego obszaru liczb atomowych. W teorii istnieją pierwiastki o liczbie atomowej od 119 do 168, nie wiadomo, które uda się wytworzyć w laboratoriach. To że stworzono pierwiastek 118 nie oznacza, że 130 czy 141 będą stabilne. Jak widać na poniższej wizualizacji naukowcy poszukują "wyspy stabilności na oceanie niestabilności".

 

WikipediaFot. Wikipedia

 

Jak tworzono kopernika

O tym jak trudno "wskoczyć" nowym pierwiastkom na Tablicę Mendelejewa świadczy historia kopernika, pierwiastka o liczbie atomowej 112.

Kopernik (Cn), który jest ok. 277 razy cięższy od wodoru, został wyprodukowany w laboratorium GSI w Darmstadt. Naukowcy rozpędzali w akceleratorze jony cynku i strzelali nimi w ołowianą tarczę. Mieli nadzieję, że dojdzie do czołowych zderzeń między jądrami atomów cynku i ołowiu, a te przezwyciężą wzajemne odpychanie (są naładowane ładunkiem elektrycznym tego samego znaku) i połączą się, tworząc jądro dużo cięższego pierwiastka. Udało się to w roku 1996. Niemcy otrzymali jeden atom pierwiastka 112, który rozpadł się po 280 milisekundach. Sześć lat później wyprodukowali drugi atom. Ale Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej czekała aż do końca maja roku 2009, żeby zatwierdzić odkrycie - opisywała Wyborcza.

Potwierdzenie odkrycia kopernika wymagało stworzenia przez specjalistów ze szwajcarskiego Instytutu Paula Scherrera, przy współpracy naszych specjalistów z Instytutu Technologii Elektronowej (ITE) w Warszawie, specjalnego detektora promieniowania.

118 odkryto dwa razy

Szczególna staranność przy potwierdzaniu istnienia nowego pierwiastka ma swoje podstawy. Odkrycie 118 pierwszy raz ogłoszono w roku 1999, aż siedem lat przed oficjalnie potwierdzoną datą.

W 1999 r. fizycy z laboratorium w Berkeley w Kalifornii ogłosili otrzymanie pierwiastków nr 118 i 116, ale już trzy lata później musieli się "odwołać" odkrycie. Padli ponoć ofiarą oszusta fizyka odpowiedzialnego za komputerową obróbkę danych. Nigdy nie przyznał się do winy, jednak został zwolniony z pracy z podejrzeniem, iż sfabrykował wyniki. - podawała Wyborcza.

Amerykanie musieli ustąpić pola Rosjanom, którzy stworzyli pierwiastek 118 w roku 2006.

Naukowcy z Dubnej i Lawrence Livermore National Laboratory w październiku 2006 roku, w wyniku bombardowania kaliformu jonami wapnia, otrzymali pierwiastek 118 (Ununoctium), składający się z 118 protonów i 175 neutronów. Zarejestrowano zaledwie trzy nowe jądra, które "żyły" zaledwie 0,9 milisekundy. - podaje Fizyka.net.pl

Oficjalne zatwierdzenie 118 zajęło więc niemal dziewięć lat.

Naukowcy nie są nawet zgodni gdzie kończy się układ okresowy, dlatego tworzenie nowych pierwiastków będzie coraz bardziej trudne i ekscytujące. Kto wie jakie jeszcze odkrycia przyniesie poszukiwanie nowych substancji?

Źródła [ 1, 2 ]

Więcej o:
Komentarze (35)
Tablica Mendelejewa powiększyła się o cztery pierwiastki
Zaloguj się
 • stuj_halina

  Oceniono 75 razy 39

  czarnoksięskie sztuczki pseudonaukowe, niezgodne z polskimi wartościami narodowymi i wiarą katolicką.
  Schwytanie hostii w locie, nadinterpretacja kolonii bakterii jako tkanki serca jezusowego, cudowne klonowanie świętej krwi JP2 ( in vitro ) oto prawdziwe wyczyny sportowe i naukowe
  ;))))
  Nawet Maria Curie Skłodowska musiała uciec z tej dziczy ażeby cokolwiek osiągnąć, w kraju ojczystym rodacy by jej nie pozwolili na porzucenie tradycyjnych wartości narodowych
  Gdyby nie zabory to byście do dziś nie mieli porządnych wodociągów w warszawie

 • wiceherszt

  Oceniono 33 razy 21

  Też mi coś... Założę się, że jakby dobrze pogrzebać w żywności na sklepowych półkach, to nie takie pierwiastki by odkryto... Uraburium uciekłoby z płaczem.

 • Piotr Grabiec

  Oceniono 16 razy 14

  Warto dodać, że pierwiastki o liczbach atomowych 114 i 117 tez zostały wykryte prze współpracy polskich naukowców z Instytutu Technologii Elektronowej którzy opracowali i wyprodukowali specjalne detektory promieniowania. Potwierdzenie istnienia pierwiastka 117 zostało uznane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Fizyków za jedno z 10-ciu najbardziej sensacyjnych wydarzeń naukowych roku 2014.

 • ffamousffatman

  Oceniono 10 razy 10

  Nie Kopernik a kopernik.

 • Piotr Grabiec

  Oceniono 5 razy 5

  Warto dodać, że pierwiastki o liczbach atomowych 114 i 117 tez zostały wykryte prze współpracy polskich naukowców z Instytutu Technologii Elektronowej którzy opracowali i wyprodukowali specjalne detektory promieniowania. Potwierdzenie istnienia pierwiastka 117 zostało uznane prze Merykańskie Stowarzyszenie Fizyków za jedno z 10-ciu najbardziej sensacyjnych wydarzeń naukowych roku 2014.

 • 29elmi

  Oceniono 6 razy 4

  Wiadomosc ta byla aktualna jakies 5 lat temu. Mam u siebie na biurku tablice mendelejewa z wszystkimi tymi pierwiastkami. Jest jeszcze 114 Flerovium, o ktorym zapomnieliscie. Tak wiec wasze sensacje traca nieco myszka.

 • globus_polski

  Oceniono 3 razy 3

  Ununkempium też jest szybkie

 • kocurxtr

  Oceniono 5 razy 3

  przewiduję wysyp kolejnych części X-MENów, Supermenów, Hulków i Iron Menów :)

 • yamata

  Oceniono 9 razy 3

  Czekam z utęsknieniem na odkrycie pierwiastka Zero ;)
  Unobtainium też nie byłoby złe... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX