Wpłatomat pożarł mu 5400 zł. Odzyskał pieniądze w rekordowym tempie

W poniedziałek jeden z mieszkańców Warszawy postanowił zdeponować, za pomocą wpłatomatu Euronet, 5400 złotych. Podczas transakcji doszło jednak do awarii. "Zostałem okradziony przez.... Wpłatomat." - donosił na Wykopie poszkodowany. Co się stało z pieniędzmi?

Kto korzystał z wpłatomatów ten wie, że to maszyny, które miewają kaprysy. Podczas deponowania gotówki czasami zdarzają się różne awarie - nasze pieniądze znikają wtedy w czeluściach maszyny, ale na konto już trafić nie chcą. Wystarczy jeden zniszczony banknot, zbyt duży stos pieniędzy, błędne zrozumienie instrukcji, by maszyna "zgłupiała". Czy może się jednak zdarzyć, by operator bankomatu wyparł się transakcji i twierdził, że nigdy nie wpłacaliśmy żadnej gotówki?

 

Okradziony przez wpłatomat

Tego typu historia spotkała pewnego mieszkańca Warszawy, który w poniedziałek późnym wieczorem postanowił wpłacić 5400 zł na swoje firmowe konto. Wybrał wpłatomat Euronetu. Niestety - podczas transakcji doszło do awarii. Urządzenie wciągnęło zarówno gotówkę jak i kartę, nie wydało też żadnego potwierdzenia.

Przeczytaj też: Stracił 40 tys. złotych przez wirus

 

Jak wyjaśnia na Wykopie sam zainteresowany błąd maszyny nie wziął się znikąd. Mężczyzna najpierw zdeponował 4700zł, następnie dołożył jeszcze 500. I kiedy miał już zatwierdzić transakcje zawahał się - najpierw wybrał opcję dodania kolejnych banknotów (z późniejszej korespondencji z Euronetem wiemy, że dołożył jeszcze 200zł, co dało kwotę łączną 5400zł), ale zaraz potem nacisnął funkcję "Anuluj" . Właśnie w tym momencie nastąpiła awaria.

"KONIEC: Wpłatomat się zawiesił, zero reakcji, zero potwierdzenia: NULL" - zapewniał.

Mężczyzna zadzwonił na umieszczony na obudowie numer, od konsultanta usłyszał, że wpłatomat zostanie zrestartowany. Niestety po ponownym uruchomieniu maszyny sytuacja się nie zmieniła - gotówki, karty i potwierdzenia brak.

Przyszedł czas na złożenie oficjalnej reklamacji. Następnego ranka do poszkodowanego zadzwonił pracownik Euronetu, który zebrał dodatkowe informacje. Po kilkunastu godzinach mężczyzna otrzymał maila potwierdzającego przyjęcie reklamacji. Nieco później drugiego maila -  widocznego poniżej. Operator wpłatomatu oznajmił, iż nie zarejestrował zatrzymania karty w urządzeniu, polecił zastrzec ją u wystawcy.

19471646

Fot. Wykop

 

Pokrzywdzony zrozumiał ten e-mail jako próbę wyparcia się odpowiedzialności.

"Zostałem okradziony [ ] straciłem 5400 PLN, a operator wpłatomatu (EURONET) nie poczuwa się w żadnym stopniu do odpowiedzialności, twierdzi wręcz że niniejsza sytuacja wcale nie miała miejsca - czuje się więc okradziony. "

- napisał na Wykopie.

Euronet mógłby wprowadzić w tym miejscu nieco inną procedurę, która pozwoliłaby poszkodowanemu (często zdenerwowanemu) zrozumieć, że taka wiadomość nie zamyka reklamacji. Konsultant pisze co prawda, że udzieli dalszych informacji, ale lepiej byłoby chyba sprecyzować: Przekazaliśmy sprawę do dalszej analizy, proszę czekać na rozstrzygnięcie.

Wiadomo co stało się z pieniędzmi

Postanowiliśmy sprawdzić tę konkretną sytuację u źródła - wysłaliśmy zapytanie do Euronetu. Wszystko zostało wyjaśnione jeszcze przed publikacją naszego materiału.

"Każdą otrzymaną reklamację od Klienta, specjaliści Euronet rozpatrują indywidualnie, w najszybszym możliwym terminie oraz w ramach ścisłej współpracy z bankiem, wydawcą karty. Przywołany przez Pana przypadek został rozpatrzony przez Dział Obsługi Klienta Euronet w ciągu 36 godzin, a reklamacja uznana."

- wyjaśniła Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży. Zapewniła też, że bankomaty jak i wpłatomaty należące do Euronet Polska wyposażone są w systemy rejestrujące każdy szczegół transakcji, tak aby nawet w przypadku jej nagłego przerwania, można było zweryfikować dokładny przebieg całego procesu.

Wydaje się więc, że mężczyzna przedwcześnie oskarżył maszynę o kradzież pieniędzy. Dobrze, że cała historia zakończyła się szczęśliwie.

"Nastąpił potężny WYKOP EFEKT - Odzyskałem środki które zostały "ukradzione" przez wpłatomat #euronet w trybie PILNYM! Praktycznie kilkanaście godzin po dodaniu znaleziska, wszystko to dzięki mocy naszej społeczności"

- napisał na Wykopie bohater naszej historii.

Wpłatomat "zjadł" pieniądze - co robić?

W przypadku problemów z transakcją przeprowadzaną za pomocą wpłatomatu można poprosić pracownika banku o interwencję , jeśli urządzenie znajduje się w czynnej placówce. W przeciwnym przypadku należy przesłać reklamację zawierającą spójny opis sytuacji.

Pieniądze nie mogą bowiem przepaść. Jeśli zostały "połknięte" fizycznie znajdują się w zabezpieczonych kasetkach. Nie ma znaczenia, czy dokończyliśmy transakcję, czy doszło do awarii. Po ich wyjęciu i komisyjnym przeliczeniu pojawi się superata. Dokładniejsza analiza logów maszyny pozwoli potwierdzić, że złożona przez nas reklamacja jest zasadna.

Czy ufać wpłatomatom?

Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa Niebezpiecznik.pl, wyjaśnił nam tę kwestię.

"Wpłatomat oznacza wygodę, ale może być zawodny. W większości przypadków największą niedogodnością w przypadku nieudanej transakcji będzie kilka dni "odcięcia" od naszych środków (czas potrzebny na rozpatrzenie reklamacji). Aby zminimalizować ryzyko tego typu, można dzielić wpłaty na mniejsze kwoty lub korzystać z wolniejszego, ale bezpieczniejszego sposobu wpłaty gotówki - okienka w placówce banku."

Oryginalny wpis na Wykopie

Więcej o:
Komentarze (65)
Wpłatomat pożarł mu 5400 zł. Odzyskał pieniądze w rekordowym tempie
Zaloguj się
 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 83 razy 77

  "Wpłatomat pożarł mu 5400 zł. Odzyskał pieniądze w rekordowym tempie"

  Łomem?

 • tow.lenin.wiecznie.zywy

  Oceniono 45 razy 23

  Redachtorze, co to za brednie? Gdzie wyjaśnienie sprawy i pointa? Wróć na wykop, bo do dziennikarstwa się nie nadajesz.

 • diesel_poznan

  Oceniono 24 razy 22

  A gdzie ten rekordowy czas odzyskania pieniędzy? Bo chyba gdzieś pominąłem w tekście.

 • Andrzej Kozłowski

  Oceniono 18 razy 16

  Miałem podobną sytuację. Bankomat zjadł kartę, rest nic nie pomógł , a właściciel bankomatu wyparł się wszystkiego twierdząc, że nie mają nic w logach. Musiałem załatwiać zastrzeżenie karty w banku. Niesmak pozostał z powody unikania odpowiedzialności przez właścicieli bankomatów.

 • s0nar

  Oceniono 114 razy 16

  4700+500=5400? Ten pan chyba spał na lekcjach matematyki. Nic dziwnego, że nie potrafi nawet obsłużyć prostego jak budowa cepa wpłatomatu. Milion razy wpłacałem pieniądze w różnych wpłatomatach i nic podobnego mi się nie przytrafiło.

 • rekkoon

  Oceniono 13 razy 11

  Klient odzyskał pieniąde w rekordowym tempie? Czy jest gdzieś jakaś lista rekordów dotycząca odzyskiwania pieniędzy w przypadku błędu wpłatomatów?

 • redlumek

  Oceniono 19 razy 11

  A co się stało z kartą? Jeśli Euronet pisze że jej nie ma - a pan że nie wyszła z wpłatomatu - to ktoś tu musi kłamać.

 • 1p.3.15

  Oceniono 10 razy 10

  Co ma tytuł do reszty artykułu?

 • dziubin

  Oceniono 22 razy 10

  Mi też wpłatomat połknął pieniądze, tyle że oddał kartę i zamarł. Telefon do banku (mBanku) 4 dni - cała wpłata była zaksięgowana na koncie. Zdarza się, byłem wkurzony - ale bez przesady, nikt tutaj nikogo nie okrada, chyba że z czasu. Jeżeli nawet Euronet się wypiął to telefon do banku załatwił by sprawę. Ludzie - przestańcie widzieć problemy tam, gdzie ich nie ma!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX