Microsoft ostrzega: nie używasz Internet Explorera? I tak musisz to zrobić

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że Microsoft zakończył wspieranie Internet Explorera w wersji 8, 9 i 10. Teraz gigant z Redmond wydał nowe zalecenie. Powinni się do niego zastosować wszyscy użytkownicy Windows. Bez względu na to, czy korzystają z Internet Explorera.

Microsoft, jak informowaliśmy, zakończył wspierać Internet Explorera w wersji 8, 9 i 10. Użytkownicy dalej mogą korzystać z tych przeglądarek, ale robią to na własne ryzyko, bo twórcy aplikacji nie będą już wypuszczać nowych łatek. Microsoft zaleca przesiadkę na IE w wersji 11 lub na Edge (przeglądarkę dostępną w Windows 10).

Brytyjski Express donosi jednak o nowym ostrzeżeniu, które Microsoft wystosował do wszystkich użytkowników Windows. Okazuje się, że każdy powinien zaktualizować Internet Explorera do wersji 11. I nie ma znaczenia, z jakiej przeglądarki korzysta na co dzień. Jeśli tylko IE w wersji 8,9 lub 10 są zainstalowane stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Przeczytaj też: Jeśli cyberprzestępcy dowiedzą się o istnieniu tej luki...

 

Wynika to z głębokiej integracji Internet Explorera z samym systemem. Niektóre jego aplikacje mogą bowiem korzystać z komponentów IE do wyświetlania treści HTML lub wykonywania skryptów.

Cała sytuacja jest dowodem na to, że nie powinniśmy kierować się sentymentem. Stare wersje Windows, niewspierane przeglądarki są bramą dla cyberprzestępców. Musimy sami ocenić co jest bardziej ryzykowne: zbieranie anonimowych danych przez Windows 10 czy korzystanie z dziurawego oprogramowania.

Więcej o:
Komentarze (55)
Microsoft ostrzega: nie używasz Internet Explorera? I tak musisz to zrobić
Zaloguj się
 • swieta-panienka

  Oceniono 29 razy 29

  PAN redaktor naprawdę wierzy, że dane o nim zbierane są anonimowo?
  Bo dla mnie jedynym anonimem jest tu podgladajacy a nie podglądany.

 • zartiepl

  Oceniono 42 razy 28

  To jeszcze niech powiedzą jak zaktualizować IE w Windows 2000 i XP. Dzięki M$ Internet Explorer w wersjach 6 i 8 będzie nas straszył do końca internetu, więc niech spadają na drzewo.

 • piotr.grd

  Oceniono 27 razy 25

  Cytat: "Musimy sami ocenić co jest bardziej ryzykowne: zbieranie anonimowych danych przez Windows 10 czy korzystanie z dziurawego oprogramowania."

  Odpowiedź oczywista, NIE aktualizuję.

  Korzystając ze starego oprogramowania istnieje *pewne ryzyko*, które jesteśmy w stanie bardzo zminimalizować korzystając z komputera w sposób rozsądny, jak to się mówi: z głową.

  Korzystając z najnowszych rozwiązań firm takich jak Microsoft istnieje ***pewność***, że jesteśmy w taki czy inny sposób inwigilowani.

 • Pacheau Vaughn

  Oceniono 20 razy 20

  Zawsze używam Internet Explorera. Po kupieniu nowego komputera albo reinstalacji Win korzystam z IE, by ściągnąć przeglądarkę FF. Znakomicie się sprawdza do tego celu.

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 32 razy 18

  Przypomina mi to jak 17 lat temu debile z Redmond pozwalali na instalacje ich bibliotek TCP/IP (Winsock32) wylacznie z Internet Explorerem po to by wyeliminowac Netscape. Chyba nie musze przypominac ze sprawa oparla sie o sad i jakie byly rezultaty? Na szczescie byly alternatywne rozwiazania dla informatykow...

 • maxthebrindle

  Oceniono 20 razy 14

  'Cała sytuacja jest dowodem na to, że nie powinniśmy kierować się sentymentem.'
  Cala sytuacja jest dowodem na to, że wymyślona przez M$ gdzies tak w okolicach Windows 95 OEM Release 2, a potem w pełni zrealizowana w Windows 98 idea integracji przegladarki z systemem, co miało na celu wyeliminowanie onkurencji z rynku, jest ślepą uliczką i sprawia więcej kłopotów niż przynosi korzyści.

  'Musimy sami ocenić co jest bardziej ryzykowne: zbieranie anonimowych danych przez Windows 10 czy korzystanie z dziurawego oprogramowania'

  Czyli mamy wybór między syfilisem a kiłą - genialne. Proponuję Linuxa Minta...

 • losowynik

  Oceniono 14 razy 12

  Fajnie by było, gdyby zamiast ostrzeżenia wydali deinstalator tego crapware'u.

 • sztucznamgla

  Oceniono 29 razy 11

  dalej brońcie tej beznadziejnie bezczelnej firemki
  pracownicy MS w Polsce :)))

  bo ilekroć ktos napisze coś sensownego na temat tego JAK ta firma NIE potrafi zaoferowac skończonego produktu bez wpadki, to od razu znajduje sie pełno bałwanów, które minusują

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX