Niemiecki sąd: Ta funkcja Facebooka jest nielegalna

Zdaniem niemieckiego sądu federalnego funkcja ?Find-a-Friend, która umożliwia użytkownikom Facebooka zapraszanie do grona znajomych osób spoza serwisu, łamie obowiązujące prawo.

Funkcja „Szukaj Znajomych”zachęca użytkowników Facebooka do zaimportowania adresów znajdujących się w skrzynce e-mail, a następnie zaproszenia do grona znajomych osób, które nie posiadają konta w serwisie. W ten sposób Facebooka zintegrować możemy z takimi usługami jak Gmail, Skype czy iCloud.

Czytaj też: Jeśli jesteś kierowcą, to pokochasz nowe Google Maps

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w wydanym wczoraj wyroku uznał, że funkcja ta łamie prawo. Tym samym utrzymał w mocy wyroki sądów niższej instancji dotyczące naruszenia przez Facebooka niemieckich przepisów o ochronie danych i nieuczciwych praktykach handlowych.

Zdaniem sędziów, „Szukaj Znajomych” stanowi przykład „nękania reklamą”. Taki zarzut w 2010 roku przedstawiła Facebookowi Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (VZBV). Jednocześnie Federalny Trybunał Sprawiedliwości nakazał amerykańskiej firmie dezaktywowanie „feralnej” funkcji w niemieckiej wersji Facebooka.

W wydanym oświadczeniu rzecznik prasowy Facebooka poinformował, że firma dokładnie zapozna się z wyrokiem po otrzymaniu formalnej decyzji, aby „ocenić jej wpływ na świadczone usługi”.

Źródło: WSJ

Więcej o:
Komentarze (4)
Niemiecki sąd: Ta funkcja Facebooka jest nielegalna
Zaloguj się
 • Pawel Kraszewski

  Oceniono 7 razy 7

  W ogóle funkcja importu książki adresowej i spamowania ludzi powinna być zakazana. Paru znajomych już mnie tak "załatwiło" m.in. LinkedIn-em i podobnymi serwisami.

 • jan.w2

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba być porąbanym ekshibicjonista, żeby mieć konto na tych rożnych frajerbookach w dodatku z prawdziwymi danymi.

 • sigit

  Oceniono 1 raz 1

  Ja już piszę w stopce każdego maila
  "Proszę nie udostępniać mojego adresu żadnym serwisom społecznościowym,
  zwłaszcza nie zapraszać przez Badoo, Facebook i podobne serwisy
  Wszelkie zaproszenia są automatycznie kasowane, a użytkownicy banowani."

 • taraj

  0

  A czy w austriackiej i szwajcarskiej wersji ta funkcja pozostanie aktywna?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX