Chaos w szpitalu korzystającym z Windows XP

Royal Melbourne Hospital w Australii musiał przejść na "ręczne zarządzanie" po tym jak wirus zaatakował system komputerowy oparty na Windows XP. Tak się kończy korzystanie z przestarzałego oprogramowania?

Microsoft od dłuższego czasu zachęca użytkowników do przejścia na Windows 10. Zachęty stają się coraz bardziej nachalne , ale są powody, by jednak przesiąść się na nowy system - to względy bezpieczeństwa.

Dotyczy to szczególnie użytkowników Windows XP, systemu, który od kwietnia 2014 nie jest już wspierany przez Microsoft.

Przeczytaj też: Zamknęli lotnisko przez komputer z Windows XP

Pracownicy Royal Melbourne Hospital w Australii przekonali się właśnie jak bolesne skutki może przynieść korzystanie z niewspieranego systemu. The Age donosi, że szpitalny system komputerowy, oparty na maszynach z Windows XP, został zaatakowany przez wirusa. Jako pierwsze przestały działać komputery w zakładzie patologii. System zarządzania badaniami krwi i tkanek musiał zostać zastąpiony "analogową" kartką papieru i długopisem. Przestała też działać wewnątrzszpitalna komunikacja - pracownicy zamiast odczytywać i wprowadzać dane do bazy musieli do siebie dzwonić.

W szpitalu zapanował jednak prawdziwy chaos, kiedy wirus unieruchomił komputery z których korzystała szpitalna kuchnia i pielęgniarki. Tu również skomplikowany system nadzorujący wydawanie posiłków (nie wszyscy mogą jeść to samo) i leków musiał przejść na "ręczne sterowanie".

Szpital informuje, że zdecydowana większość pacjentów nie odczuła skutków awarii. Jej ciężar spadł na pracowników, którzy od poniedziałku mają zdecydowanie więcej pracy. Pełne ręce roboty miał też dział IT, który nad usunięciem skutków działalności wirusa musi pracować całą dobę.

Sytuacja, która spotkała australijski szpital mogła się oczywiście zdarzyć również w jednostce "sterowanej" Windows 7 czy Windows 10. Bez wątpienia jednak maszyny z XP zaatakować łatwiej, bo cyberprzestępcy mogą wykorzystać luki w systemie, których Microsoft już nie załatał.

Więcej o:
Komentarze (46)
Chaos w szpitalu korzystającym z Windows XP
Zaloguj się
 • fafarafafafa

  Oceniono 64 razy 64

  Po pierwsze - jeśli mamy np. urządzenie ze stacją sterującą pracującą pod XP (i nie ma nowszego oprogramowania, bo sprzęt jest piętnastoletni, najnowsza wersja nie działa pod nowszym Windows, a nikt rozsądny nie będzie wydawał kilkadziesiąt, albo kilkaset klocków tylko dlatego, że MS płacze), to mamy stację z XP, bo musimy.

  Po drugie - jeśli mamy taki soft, gadki "trzeba było mieć Linuksa/iOS/AIX/Solarisa, czy cokolwiek innego" można sobie wsadzić w buty.

  Po trzecie - Z dużym prawdopodobieństwem (aczkolwiek bardzo ostrożny byłbym z formułowaniem kategorycznych stwierdzeń, bo danych mamy mało) problem był nie w XP jako takim, tylko w braku ogólnego odpowiedniego przygotowania infrastruktury - brak segmentacji, izolacji, odpowiednich reguł ruchu, narzędzi ochrony itd. Można bezpiecznie korzystać z XP nawet w niebezpiecznym środowisku. Tyle, że jest to trudniejsze i kosztowniejsze.

 • bartoszcze

  Oceniono 43 razy 33

  Jak wiadomo, hackerzy całym nocami wyszukują dziury w XP, żeby potem równie pracowicie znaleźć jakieś komputery pracujące pod XP i nadające się do zaatakowania...

 • student_zebrak

  Oceniono 53 razy 23

  Lewacki The Age rozpisuje sie na temat skutkow, ale ani slowa o przyczynie.
  W jaki sposob system zostal zainfekowany? Z zewnatrz czy wewnatrz? Jakie mieli zabezpieczenia serwerow, pecetow, maili, ?
  Zawiodly zabezpieczenia lub IT.
  Caly dzial powinien isc w pi.du, a takze dyrektor odpowiedzialny za IT.
  XP czy 7 czy 10 - to jest jednakowy system, ktoremu brakuje oryginalnego, dobrego zabezpieczenia. Dlatego firmy instaluja Kasperskiego, Symantec czy inne. Odcina sie spam, zapory musza byc prawidlowo ustawione, uprawnienia uzytkownikow ograniczone.
  Pisarczyku z GW, marna proba reklamy gawnianego produktu, oficjalnie systemu szpiegujacego.

 • pamejudd

  Oceniono 22 razy 16

  Ale nędzna ustawka.

 • bielik2

  Oceniono 13 razy 13

  Zastanawia mnie droga Redakcjo, ile kosztuje u Was jeden artykuł sponsorowany. Sądząc po ilości bzdurnych artykułów w ostatnich dniach na temat Windowsa, Microsoft musi być chyba Waszym głównym reklamodawcą ;)

 • typowy_seba2

  Oceniono 14 razy 12

  Maja szczescie, ze nie linuxa, bo by musieli na szybko kompilowac jeszcze raz sterowniki do drzwi :)

  Ps. taki zart tylko :D

 • rekkoon

  Oceniono 18 razy 12

  "Maszyny z XP zaatakować łatwiej, bo cyberprzestępcy mogą wykorzystać luki w systemie, których Microsoft już nie załatał" - pierdu, pierdu. Proszę o konkrety - czy owi mityczni "cyberprzestępcy", którzy zaatakowali ten szpital, wykorzystali luki w XP? Czy też był to po prostu zwykły wirus? Bo to powinno być istotne w tekście, prawda?

 • jtby

  Oceniono 24 razy 12

  Trudno nazwać Microsoft przyjazna firmą. Jest to raczej bezwzględny szantażysta przystawiający do głowy informatyczną spluwę. Wymyślanie nowych wersji Windowsa i zmuszanie do korzystania z nich wymusza zmianę sprzętu. Niejednokrotnie nie ma to żadnego uzasadninia, bo używane pozasystemowe oprogramowanie jeszcze np. długo będzie używane, a dobrze serwisowany sprzęt "starzeje" się wolniej niż zmiany systemów. Poza tym dochodzą koszty szkolenia pracowników, przeniesienia oprogramowania itp. Czy nie lepiej baaaardzo drrrrrogi monopilisto szanować klientów i wprowadzać możliwość przedłużania za opłatą opieki technicznej?! W przeciwnym razie wielu będzie zachowywać się jak ja. Windows tylko do programów z których muszę korzystać z racji zawodowych (i niestraszny mi XP), a prywatnie Linux.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX