NASA chce wysłać na Księżyc humanoidalnego robota

NASA chce wrócić na Księżyc. Nie chodzi jednak o misję załogową, chociaż robot, który ma zatknąć amerykańską flagę na srebrnym globie wygląda jak człowiek i w tej chwili pracuje już z nimi w kosmosie.

NASA przygotowuje się na nowy rozdział w podboju kosmosu. Agencja chce wysłać kolejną misję na Księżyc, miałaby się ona jednak różnić od tych, ktore miały miejsce wcześniej.

Tym razem na srebrnym globie ma trafić humanoidalny robot. NASA chce sprawdzić, czy w eksploracji kosmosu tego typu maszyny mogą się przydać. Dlatego Robonauta 2, który od 2011 roku "pracuje" na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, miałby wykonać kilka zadań: przebyć określoną trasę, pobrać próbki, a w końcu - co ma wymiar symboliczny - zatknąć na powierzchni naszego satelity amerykańską flagę.

Przeczytaj też: NASA płaci temu człowiekowi za... wąchanie przedmiotów

 

Dlaczego NASA nie wysyła kolejnego autonomicznego łazika? Bo tylko wysyłając sterowanego z Ziemi robota uda się sprawdzić na jakie trudności mogą trafić ludzie. Dłonie i stopy maszyny są dokładnym odwzorowaniem naszych kończyn.

 

Armadillo AerospaceFot. za Kosmonautyka.pl/ Armadillo Aerospace

 

Nowy lądownik

Robonauta 2 ma znaleźć się na powierzchni Księżyca za pomocą lądownika Pixel wykonanego przez firmę Armadillo Aerospace. Pojazd, napędzany napędzane są przez i metanolem i nadtlenkiem wodoru miałby wybrać bezpieczne dla lądowania miejsce skanując powierzchnię 30 razy na sekundę.

Koszt całej operacji nie powinien przekroczyć 250 mln dol. To niedużo, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, iż wyprawa humanoidalnego robota może otworzyć nowy rozdział w podboju kosmosu.

Na podstawie  kosmonautyka.pl

Więcej o:
Komentarze (17)
NASA chce wysłać na Księżyc humanoidalnego robota
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 55 razy 41

  brawo
  i to jest postęp i przyszłość - wiedza, nauka ...
  a nie religia w szkołach mająca cofnąć dzieci do mentalnego średniowiecza

 • hasturr

  Oceniono 5 razy 5

  Z serii "niezmienne prawa przyrody": pod każdym artykułem w Internecie na temat eksploracji księżyca, komentarz ze spiskową teorią na temat sfingowania programu Apollo pojawi się w czasie krótszym niż potrzebny na przeczytanie artykułu.

 • kertog123

  Oceniono 7 razy 3

  bezsens, powinni wysłać robota który byłby w stanie zacżąć budowac bazę - np drążyć jaskinię w skale lub pod powierzchnią księżyca. Zasilany z energii słonecznej przewodowo z baterii na pow księzyca. Testewac tego typu sprzęt, który może byc przydatny w przyszłości do budowy baz na innych planetach

 • gustaw.konrad

  Oceniono 2 razy 2

  niech tam wyśle Zbawiciela Kaczyńskiego

 • wiceherszt

  Oceniono 27 razy -9

  Dziwaczne to tłumaczenie. Przecież ludzie podobno już tam byli? Tacy, których dłonie i stopy były tak dokładnie odwzorowane, że już lepiej się nie dało. I co, nie odkryli, na jakie problemy mogą natrafić? Nie mówiąc już o tym, że to odwzorowanie dłoni i stów w robocie i tak jest bez sensu. Przecież ludzie nie biegaliby tam na bosaka albo w sandałach i z odkrytymi dłońmi... A obuwie i "urękawiczenie" ludzi, którzy mieliby się poruszać po powierzchni księżyca funkcjonalnością przypomina chodzenie w wypełnionych pianką montażową wiadrach, z rękawicami bokserskimi na rękach.

  Podsumowując - albo ściemniali wcześniej i nigdy nie wysłali ludzi na księżyc, więc teraz usiłują się do tego porządnie przygotować, albo ich tam wysłali, ale na przykład natrafili na jakąś niemiłą niespodziankę i teraz chcą wysłać robota, żeby przekonać się, jak "księżyc" zareaguje na kolejnego humanoida.

 • vredzio

  Oceniono 20 razy -10

  No brawo!!!
  W końcu wylądują na Księżycu. A że nie człowiek, tylko robot zatknie tam flagę to taki mały pikuś...amerykański mały pikuś:-);-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX