TVP znika z YouTube. Będzie nowy POLSKI serwis VOD

Jacek Kurski, nowy prezes TVP, oznajmił, że produkcje Telewizji Polskiej znikną wkrótce z YouTube oraz innych platform VOD. Ma to związek z planami stworzenia nowego serwisu, który konkurować miałby nawet z Netfliksem.

We wtorek, podczas spotkania władz Telewizji Polskiej z przedstawicielami branży reklamowej, poznaliśmy plany Jacka Kurskiego, prezesa TVP, związane z dalszym rozwojem.

Najważniejszą i dość szokującą decyzją ogłoszoną podczas spotkania, jest deklaracja usunięcia z serwisu YouTube wszystkich produkcji Telewizji Polskiej. Nowe władze spółki uważają obecność na amerykańskim portalu, a także na platformach VOD konkurencyjnych firm, za słabość. Chcą stworzyć nowy, serwis wideo, który miałby być stanąć w szranki ze wszystkimi, nawet z wchodzącym dynamicznie na nasz rynek Netfliksem. Tak, tym Netfliksem, który na rozwój wykłada właśnie 6 miliardów dolarów czyli 24,5 miliarda złotych...

Czytaj też: W Bangladeszu oferta Netfliksa jest bogatsza niż w Polsce

Jacek Kurski

Fot. Agencja Gazeta

Komu to służy?

Decyzja o usunięciu produkcji Telewizji Polskiej nie tylko z YouTube, ale również z platform takich jak Ipla czy Player.pl, może wydawać się kuriozalna. Po pierwsze, trudno znaleźć w Europie jakiegokolwiek komercyjnego nadawcę nieobecnego na YouTube. Dzięki umieszczanym tam treściom trafia się w błyskawiczny sposób do milionów odbiorców. Oferując część produkcji za darmo, zachęca się do ich oglądania - czy za pomocą serwisu TVP VOD, czy też w telewizji.

Po drugie, współpraca z innymi platformami VOD wydaje się rozsądnym posunięciem, gdyż poszczególni konsumenci mają różne przyzwyczajenia: jedni lubią Polsat, korzystają zatem z zasobów Ipli. Inni wolą TVN, naturalnie sięgają więc po Player.pl. Treści różnych stacji pojawiają się na wielu platformach. Co oczywiście nie oznacza, że jakieś kluczowe dla danej stacji produkcje nie są zastrzeżone tylko dla poszczególnych anten czy też środków przekazu. Wymiana treści jest jednak czymś naturalnym.

Odgórne usuwanie wszystkiego ze "złego YouTube'a", po to, by konkurować z Netfliksem i innymi serwisami VOD, wydaje się strzałem w stopę. Pomimo przebogatej oferty Telewizji Polskiej, bardzo ciekawego serwisu VOD, interesujących usług takich jak iTVP, nie uda się stworzyć dominującego serwisu VOD, opierającego się wyłącznie na produkcjach TVP. O sukcesie platformy decyduje bowiem rynek i upodobania konsumentów. A TVP spełnia oczekiwania tylko części z nich.

Obawiam się, że decyzja Jacka Kurskiego jest w silny sposób uwarunkowana politycznie: "Stwórzmy coś naszego, polskiego, co pokona Netfliksa". Cel jest bardzo ambitny, jego realizacja będzie jednak wymagała milionowych inwestycji i kilku lat intensywnej pracy.

Łatwo się takie rzeczy deklaruje, próbując zaczarować opartą na rynkowych zasadach rzeczywistość. Czy taka wizja telewizji jest jednak realna?

Moim zdaniem nie.

Źródła: spidersweb.pl , dziennik.pl)

Więcej o:
Komentarze (263)
TVP znika z YouTube. Będzie nowy POLSKI serwis VOD
Zaloguj się
 • perfumeria_i_szambo

  Oceniono 543 razy 513

  Niech robi, dajcie mu szansę a i tak WYJDZIE JAK ZWYKLE i będzie to wina liberałów, obcego kapitału, cyklistów i Wegetarian ha ha

 • Oceniono 348 razy 336

  No i Jacek Kurski zwolnił nawet internet:)
  A tak poważnie to TVP jedyne co ma naprawdę ciekawe to swoje archiwa, a to jednak za mało aby robić konkurencje. Nawet Netflix nie korzysta wyłącznie z własnych produkcji.

 • szklanka_herbaty

  Oceniono 264 razy 250

  HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA ...
  Mogli chociaż poczekać do 1 kwietnia z takimi zapowidziami! :D

 • inny_wolny_login

  Oceniono 203 razy 193

  a jak się nie uda, to prezes każe andrzejowi zdelegalizować te internety...
  nie będą niemieckie serwery pluć nam w twarz

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 167 razy 161

  PISowska TVP Kurskiego chce konkurować z Netflixem - no to odjechali na całego, myślę ze reklamodawcy z politowaniem kiwali główkami, chłopaki robią wszystko żeby mieć niedługo oglądalność na poziomie TV Trwam

 • Pawel Rodzynek

  Oceniono 146 razy 138

  Ah jak ja bym chciał wygrać kontrakt na tworzenie platformy z której nikt nigdy nie będzie korzystać. Ale niestety nie jesteśmy z Jackiem kumplami.

 • iwanme

  Oceniono 136 razy 120

  Przecież chodzi o to aby łatwo wyprowadzać forsę dla znajomków i kumpli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX