To nie science-fiction. Amerykańskie wojsko chce stworzyć żołnierzy-cyborgów

Amerykańskie wojsko pracuje na implantem, który mógłby zostać umieszczony w mózgu człowieka, a następnie połączyłby go bezpośrednio z komputerem. Czy na naszych oczach spełnia się scenariusz filmu "Uniwersalny żołnierz"?

Amerykańska agencja rządowa DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) znana jest z dość niekonwencjonalnych i futurystycznych projektów z zakresu technologii wojskowej. W ubiegłym roku DARPA zaprezentowała system EXACTO, który pozwala pociskowi snajperskiego na zmianę kierunku w trakcie lotu. DARPA pracuje również m.in. nad superkomputerem, który potrafiłby samodzielnie uaktualniać swoje oprogramowanie przez co najmniej 100 lat, a także nad robotem, który mógłby zasiąść za sterami samolotu i zastąpić pilota.

Czytaj też: Zaćma, nadwaga, problemy ze stawami. Technologia pokazuje skutki chorób

Uniwersalny żołnierz

Najnowszy z tajemniczych projektów DARPA nosi dość skomplikowaną nazwę Neural Engineering System Design (NESD, projektowanie systemów inżynierii neuronalnej). Mówiąc krótko, chodzi o projekt niewielkiego implantu, który zostałby umieszczony w ciele człowieka i umożliwiał na szybkie przekazywanie danych pomiędzy ludzkim mózgiem a komputerem.

?Interfejs ten pełniłby rolę tłumacza, który pośredniczyłby pomiędzy elektrochemicznym językiem używanym przez znajdujące się w mózgu neurony, a zero-jedynkowym językiem technologii informacyjnej' - czytamy w oświadczeniu wydanym przez agencję DARPA.

System ten mógłby być wykorzystywany między innymi przez żołnierzy w czasie niezwykle trudnych misji, które wymagałyby od nich przetworzenia dużej ilości informacji. Naukowcy z DARPA sugerują, że implant NESD poprawiłby wzrok i słuch osoby, która go nosi - dzięki dodatkowym danym audiowizualnych płynącym bezpośrednio do mózgu. NESD byłby więc czymś w rodzaju ?wzmacniacza sygnału Wi-Fi? dla ludzkiego mózgu.

Oczywiście od powstania tak futurystycznego urządzenia wciąż dzielą nas lata, jeśli nie dekady. Sama DARPA podkreśla, że przyszłość NESD jest uzależniona od dalszego rozwoju takich dziedzin nauki, jak neurobiologia czy biologia syntentyczna.

Nie tylko dla wojska

Naukowcy z DARPA wierzą jednak w końcowy sukces. Jeszcze w tym miesiącu chcą zaprezentować najważniejsze założenia i cele swojego projektu. Następnie rozpoczną się poszukiwania partnerów, którzy mogliby pomóc w stworzeniu implantu NESD. W ciągu najbliższych czterech lat DARPA chce przeznaczyć na ten cel 60 mln dolarów.

Choć projekt NESD powstaje z myślą o wojsku, agencja nie wyklucza jego komerycjnych i cywilnych zastosowań. Warto przypomnieć, że w przeszłości DARPA była jednym z pionierów w przeniesieniu ?do cywila? takich technologii jak GPS czy internet .

NESD jest również częścią zapoczątkowanego przez prezydenta Baraka Obamę programu BRAIN (Brain Research through Advancing Neurotechnologies), którego głównym założeniem opracowanie technologii umożliwiającej leczenie chorób mózgu.

Źródła: Tech Insider; Newsweek

Więcej o:
Komentarze (9)
To nie science-fiction. Amerykańskie wojsko chce stworzyć żołnierzy-cyborgów
Zaloguj się
 • piotrus009

  Oceniono 12 razy 8

  Autor ewidentnie nie ogladal Uniwersalnego Zolnierza. Tam nie bylo nic o cyborgach, tylko o zolnierzach 'przywróconych' do zycia. Nie pamietam jak, ale nie mialo to nic wspolnego z cybernetyka...

 • fackir

  Oceniono 2 razy 2

  fan Van Damme ? autor chyba nie wie o co chodziło w filmie "Uniwersalny żołnierz" bliższe to innych filmów SF - np "Gamer"

 • k1harper

  Oceniono 1 raz 1

  dzien bez newspeak dla guberni, dniem zmarnowanym

 • white.beet

  Oceniono 1 raz 1

  w zasadzie dziwne, że w samolotach wojskowych latają jeszcze ludzie, w ogóle wojna przyszłości to będzie wojna robotów, smutne tylko, że wojny ciągle jeszcze będą prowadzone i póki co nic nie wskazuje na to by ludzkość odrzuciła je całkowicie

 • kocurxtr

  Oceniono 2 razy 0

  taaa a skończy się tym, że zaczipowanym ludziom będzie się pchało reklamy (i nie tylko) prosto do mózgu...

  był taki fim, bodaj 'wired' czy jakoś tak...

 • say69mat

  Oceniono 7 razy -7

  @gaztech.pl:
  NESD jest również częścią zapoczątkowanego przez prezydenta Baraka Obamę programu BRAIN (Brain Research through Advancing Neurotechnologies), którego głównym założeniem opracowanie technologii umożliwiającej leczenie chorób mózgu.

  say69mat:
  Jak na razie najzwyklejsza śnieżyca jest w stanie kompletnie sparaliżować życie na wschodnim wybrzeżu USA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX