Rosja stworzy silnik nuklearny dla rakiet kosmicznych. Ostatnim razem skończyło się to katastrofą

Rosyjska agencja Rosatom pracuje nad projektem silnika rakietowego napędzanego energią nuklearną, który byłby zdolny do wyniesienia statku kosmicznego w przestrzeń pozaziemską.

Z informacji dziennika "Izwestia" wynika, że Państwowa Korporacja Energii Jądrowej (Rosatom) prowadzi zaawansowane prace nad stworzeniem nuklearnego silnika dla statków kosmicznych. Rosatom opracował już projekt obudowy reaktora i stworzył specjalny element paliwowy, który pozwala silnikowi na pracę szerokim zakresie temperatur.

Czytaj też: Marzysz o pracy w SpaceX? Teraz masz niepowtarzalną szansę

Silnik nuklearny to rodzaj silnika rakietowego, w którym źródłem ciepła jest reaktor jądrowy. Ogrzany w reaktorze gaz rozprężając się w dyszy, nadaje pęd rakiecie. Agencja Roskosmos jest przekonana, że wykorzystanie tej technologii  pomoże Rosji w ponownym podboju kosmosu. Testowe loty z wykorzystaniem nowego silnika miałyby rozpocząć się już w 2025 roku.

Nad projektem silnika nuklearnego pracuje również amerykańska NASA, w ramach programu NTREES (The Nuclear Element Environmental Simulator). W przypadku NTREES, start statku kosmicznego odbywałby się z użyciem tradycyjnego paliwa rakietowego. Po udanym wejściu na orbitę statek kontynuowałby swoją podróż, napędzany energią nuklearną.

NASA twierdzi, że zastosowanie tej technologii mogłoby zdecydowanie skrócić czas potrzebny do uruchomienia załogowych podróży na Marsa. Statek kosmiczny napędzany energią nuklearną poruszałby się zdecydowanie szybciej, a mniej paliwa rakietowego na pokładzie pozwoliłoby na zabranie większej liczby astronautów.

Kanadyjskie porachunki

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja (a raczej ZSRR) już wcześniej eksperymentowały z wykorzystaniem energii jądrowej przy lotach kosmicznych. Nie zawsze były to próby udane.

W 1978 roku odbył się niesławny lot radzieckiego satelity rozpoznawczego Kosmos-954, na pokładzie którego znajdował się reaktor jądrowy. Podczas próby wyrzucenia satelity na wysoką orbitę doszło do katastrofy.

Części statku, wraz z paliwem jądrowym, spadły w okolicach Wielkiego Jęziora Niewolniczego w północno-zachodniej Kanadzie. Materiał radioaktywny został rozrzucony na powierzchni 124 tys. kilometrów kwadratowych.

Jak można było się domyślać, kanadyjskie władze nie były tym zachwycone. Koszty związane z zabezpieczeniem skażonego terenu oszacowano na 14 mln dolarów kanadyjskich. Ostatecznie, ZSRR wypłacił Kanadzie odszkodowanie w kwocie zaledwie 3 mln dolarów.

Więcej o:
Komentarze (55)
Rosja stworzy silnik nuklearny dla rakiet kosmicznych. Ostatnim razem skończyło się to katastrofą
Zaloguj się
 • kamil-t

  Oceniono 50 razy 28

  Cóż za... niescisłości...
  Na pokładzie Kosmosa-954 nie było reaktora jądrowego tylko radioizotopowy generator prądu. Nie miało to też nic wspólnego z napędem jądrowym - to tylko często stosowany w astronautyce sposób zasilania pojazdów...

 • Remo Drake

  Oceniono 27 razy 19

  Co za bzdury piszecie. Po pierwsze Kosmos miał reaktor TOPAZ, ale nie w roli napędu, tylko źródła energii (nota bene, tych satelitów było więcej, a zużyte paliwo nadal nad nami krąży). Po drugie USA też wysłało na orbitę reaktor nuklearny na satelicie - co prawda tylko testowo, ale jednak. Po trzecie, silnik nuklearny-cieplny to nie jest nowa konstrukcja, w magazynie w Rosji stoją takie silniki (RD-0410), przetestowane, ale nigdy nie wykorzystane w praktyce. Po czwarte - USA testowało na ziemi podobne rozwiązania w ramach NERVA.

 • kosmiczny_swir

  Oceniono 22 razy 18

  Sami jestescie katastrofa. Kosmos-954 nie mial silnika o napedzie jadrowym a reaktor generujacy prad dla radaru.

 • kzet69

  Oceniono 12 razy 12

  Sorry ale co za gimbus nie odróżniający rakiety nośnej od statku kosmicznego pisał ten artykuł???

 • or7

  Oceniono 10 razy 8

  Projekt NERVA z lat '60. Skonstruowano w pełni funkcjonalny rakietowy silnik nuklearny i przetestowano go. Sprawdźcie w Google. O tym pisał Lem.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 19 razy 7

  "Testowe loty z wykorzystaniem nowego silnika miałyby rozpocząć się już w 2025 roku."

  Niecałe 10 lat na wybudowanie schronu przeciwatomowego...

 • dirxml

  Oceniono 7 razy 5

  Podziwiam gimbastyczną wiedzę Pana reportera. Kogo Wy tam zatrudniacie, rzetelność pozostawia wiele do życzenia .....

 • antypist

  Oceniono 17 razy 5

  rosja stworzy ...
  brzmi mniej więcej tak jak pis da ...

 • tomek-62

  Oceniono 12 razy 4

  Rosjanie sa w stanie zbudowac taki silnik.Technologicznie w tej branzy w niczym nie ustepuja amerykanom.To oni sa przeciez pionierami kosmonautyki i lotnictwa.!
  - Niedouczony motloch zawsze ma najwiecej do powiedzenia chociaz nic nie wie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX