NASA pracuje nad następcą światłowodu. Fotoniczny modem ma trafić na ISS

Do 2020 roku NASA chce umieścić na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej modem, który będzie oparty o chipy fotoniczne. To może być przełom w transmisji danych, następca światłowodów.

NASA planuje stworzenie nowego systemu komunikacji o nazwie Laser Communications Relay Demonstratio. Jednym z elementów tego systemu jest  modem połączony ze specjalnym wzmacniaczem. Układ zaprezentowany pod nazwą ILLUMA do transmisji danych wykorzystywałby przełomowe, "zasilane" światłem, a nie prądem, fotoniczne chipy, które miałby zarządzać przenoszeniem danych za pomocą lasera. Taki właśnie modem ma trafić do roku 2020 na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przeczytaj też: NASA płaci mu za... wąchanie przedmiotów

 

Endgadget podkreśla, że urządzenia NASA mogłyby stać się prawdziwym, realnym przełomem w transmisji danych. Nawet jeśli na początku miałby on dotyczyć komunikacji pomiędzy Stacją a węzłami na Ziemi. Prace NASA mają charakter nie tylko teoretyczny, ale praktyczny, mogą więc sprawić, że następne łaziki wysłane na Marsa będą w stanie przesyłać nam filmy, nie tylko zdjęcia, i to z prędkością setki razy większą, niż dzisiaj.

Fot. NASA/YouTube

Fot. NASA/YouTube

 

Docelowo jednak fotoniczne modemy mogą przynieść rewolucję również nam.

"Google i Facebook zaczynają dostrzegać tę technologię. Kiedy korzystanie z chipów fotonicznych stanie się bardziej efektywne niż korzystanie ze światłowodów świat zacznie z nich korzystać". - stwierdził Mike Krainak z NASA.

Miejmy nadzieję, że NASA osiągnie sukces w pracach nad technologią, która może zastąpić światłowody i sprawić, że zapomnimy o problemach związanych z przepustowością łącz, a pojęcie "prędkości internetu" zniknie. Sądzę, że taki przełom nastąpi maksymalnie w ciągu dwóch dekad.

Więcej o:
Komentarze (70)
NASA pracuje nad następcą światłowodu. Fotoniczny modem ma trafić na ISS
Zaloguj się
 • bronek77

  Oceniono 63 razy 59

  Znowu artykuł z mojej branży, a ja nie wiem, co autor miał na myśli. Wiedzony doświadczeniem sprawdzam, czy to przypadkiem nie jest mój ulubiony autor. Niespodzianka - to jednak on.
  Naprawdę trzeba mieć talent do takiego bełkotu.

 • sztucznypolak

  Oceniono 66 razy 50

  Czy dotychczas dane z ISS przesylali swiatlowodem?
  Niezle poplatanie w tym artykule.

 • dokowski

  Oceniono 36 razy 36

  Urządzenia zasilane światłem - taki jest efekt, gdy ignorant pisze artykuł za kolegę z innego działu

 • qqben

  Oceniono 33 razy 31

  Artykuł powinien być napisany tak:
  Bedzie takie coś że internet bedzie szybki, tak że nie wiem co. Bo internet bedzie w laserze ,a wiecie że laser jest szybki, choć w "Gwiezdnych Wojnach" działa laserowe są wolne, to naprawde laser jest szybki. No to za kilka lat internet bedzie szybki jak laser

 • pe1

  Oceniono 29 razy 25

  Panie Robercie Kędzierski, proszę zmienić dział, lub zmienić zawód. Naprawdę.
  Pana artykuły w dziale "Technologie" zdradzają podstawowe braki w wiedzy technicznej, logice, i znajomości reguł języka polskiego. Proszę się przestać kompromitować, a czytelnikom oszczędzić nieprzyjemności czytania tego, co Pan nieudolnie skompiluje z zagranicznych portali (które również mogą publikować bzdury).

 • kocurxtr

  Oceniono 17 razy 17

  niezły bełkot
  Redakcjo, przesuńcie tego Pana np do działu 'sport'
  tam nie trzeba rozumieć tego, co się pisze...

 • litecode

  Oceniono 13 razy 13

  Prędkość a przepustowość - w przypadku internetu jak widzę, funkcjonuje zamiennie.
  Ale chyba ciężarówki nie są szybsze od bolidów wyścigów dlatego, że w tym samym czasie są w stanie na tą samą odległość dostarczyć więcej ładunku?
  To, że mogę zabrać kilkanaście dysków terrabajtowych i zjechać windą do sąsiada, nie czyni jeszcze tej windy "szybszej od sieci lokalnej" ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX