Koniec z fałszywymi przyciskami Download. Google wypowiada im wojnę

Google mówi dość! Dość fałszywym linkom, zwodniczym przyciskom Download, Play, Install i tym podobnym. Wypowiada internetową wojnę wszystkim, którzy w ten sposób chcą nas oszukiwać. O co chodzi?

Komu z nas nie zdarzyło się, że przez przypadek kliknął przycisk Download czy Play, który okazał się podpuchą? Mniejsza z tym, jeżeli była to reklama. Gorzej, jeżeli przez tak nieopatrzny ruch zaczynamy pobierać złośliwe oprogramowanie lub dzielimy się poufnymi danymi. Problem ten jest niemal tak stary, jak Internet. Google postanowiło z nim walczyć. Firma poinformowała na jednym ze swoich blogów, że poszerza program Safe Browsing i bierze pod lupę treści, które według niej mają na celu oszukiwanie użytkowników.

Jeżeli algorytm uzna, że dana treść udaje wyglądem czy charakterem, że jest częścią danej strony i można jej ufać (a tak nie jest), lub też próbuje cię oszukać i zachęca do, np. podania hasła, mimo że nie powinna tego robić, Google wyświetli specjalny komunikat informujący o zagrożeniu.

Google tym samym chce walczyć z reklamami lub innymi formami treści, które wykorzystują socjotechnikę, by w rzeczywistości oszukać użytkownika. Oto, jak często wyglądają tego typu treści:

 

ErrorGoogle

downloadGoogle

 

Bardzo dobrze, że Google w końcu postanowiło wypowiedzieć wojnę tego typu zagrywkom i firmom/podmiotom, które je stosują. Powinno to nieco oczyścić sieć z podobnych przekrętów. Zapewne, jak to zwykle bywa, zdarzy się, że po drodze dostanie się stronom, które wcale nie stosują takich metod. Niemniej jednak ostateczny wynik tej akcji zapewne zostanie przyjęty przez użytkowników z ulgą i radością. Szkoda, że dopiero teraz Google się za to zabiera, ale lepiej późno niż wcale.

Więcej o:
Komentarze (48)
Koniec z fałszywymi przyciskami Download. Google wypowiada im wojnę
Zaloguj się
 • joanna_can

  Oceniono 155 razy 137

  A ja mam nadzieje, ze gazeta wreszcie wypowie wojne trollom i zacznie kontrolowac praktyki wysylania nieskonczonej ilosci plusow/minusow przy pewnych postach.

  Oraz (co jest latwiejsze) zacznie szybciej reagowac na wulgarne posty (opcje polityczne - niewazne).

 • bonifacy_40

  Oceniono 76 razy 74

  i jeszcze żeby blokowali strony z samostartujacymi filmami i reklamami :)

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 28 razy 28

  To pierwszy do wycięcia serwis - dobreprogramy.pl - kiedyś można było stamtąd ściągać różne programiki typu Winrar, Filezilla, CCleaner itp.
  Niestety z 2-3 lata temu postanowili "dorobić" i do każdego ściąganego pliku "doklejają" malwary, spyware, upierdliwe, agresywne adware itp.

 • sigit

  Oceniono 43 razy 25

  A kto wyświetla w komórkach, w aplikacjach Google, kłamliwe reklamy typu: Masz 12 wirusów?
  GOOGLE. Wypowie wojnę SOBIE?

 • scibor3

  Oceniono 31 razy 17

  "Komu z nas nie zdarzyło się, że przez przypadek kliknął przycisk Download czy PLAY"

  Zanim zainstalowałem sobie flash stoppera portal gazeta.pl robił to za mnie.

 • lukask73

  Oceniono 24 razy 16

  Gazeta ma mnóstwo artykułów ze slajdami, a pod każdym reklama z fałszywym przyciskiem ze strzałką w prawo.

 • mlodypsz

  Oceniono 14 razy 14

  Jeżeli jesteś za nową inicjatywą Googla naciśnij przycisk DOWNLOAD.

 • honkers

  Oceniono 13 razy 13

  Najwyższy czas bo robi się chlew z internetu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX