Jeśli zobaczysz to na ekranie swojego komputera lepiej szykuj grubą gotówkę...

Uwaga na nowy wirus, który krąży po Polsce. Jedna z ofiar musiała zapłacić jego twórcom... 4000 złotych okupu. Niepotrzebnie.

Wirusy typu ransomware należą do jednych z najgroźniejszych. Ich twórcy uderzają bowiem w najczulszy punkt: blokują dostęp do danych. Ofiara tego typu ataku widzi na ekranie informacje o tym, że jej dysk został właśnie zakodowany, a uzyskanie klucza kosztuje.

Przeczytaj też: Korzystasz z bankowości online? Prowadzisz firmę? Strzeż się BANATRIX

O kolejnym ataku donosi Zaufana Trzecia Strona. Z początku wydawał się mniej groźny - sądzono, że kod, którego żąda twórca może być przypadkowym ciągiem liczb. Okazało się jednak, że szkodliwe oprogramowanie stworzone przez grupę DMA-Locker wcale nie działa tylko psychologicznie, ale realnie blokuje dane. I bez zapłaty są naprawdę marne szanse, by je odzyskać samodzielnie. Na portalu Elektroda pojawił się wpis, który dowodzi tego, że jedna z ofiar musiała zapłacić aż 4000 złotych. Niektórzy nasi czytelnicy sugerują, że to 'podpucha' - wpis opublikowany przez twórców wirusa

Zaufana Trzecia Strona

Fot. za ZaufanaTrzeciaStrona

 

Co robić?

Jeśli wasz komputer zostanie zablokowany przez dobrze zrobiony ransomware jedynym wyjściem jest skontaktowanie się z firmą specjalizującą się w bezpieczeństwie i odzyskiwaniu danych. Koszty mogą być niestety wysokie. Najrozsądniejszym wyjściem jest tworzenie kopii zapasowych. Cybeprzestępcy kuszą jednym: zapłać, dane odzyskasz w sekundę. Nie ulegajmy tej pokusie. A sprawę, bez wzgledu na to czy zaplaciliśmy, czy nie, zgłaszajmy na Policję.

Więcej o:
Komentarze (110)
Jeśli zobaczysz to na ekranie swojego komputera lepiej szykuj grubą gotówkę...
Zaloguj się
 • komix1

  Oceniono 163 razy 149

  Cóż, stare porzekadło mówi, iż ludzie dzielą się na tych, co robią backupy i na tych co będą robić backupy.

  Wszystkim życzę, by znaleźli się w tej pierwszej grupie...

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 68 razy 64

  Tylko idiota albo desperat zglosi takie cos na policje ............. bo wtedy oprocz zawartosci dysku straci takze kompa ................. bo policja zabezpieczy go jako dowod i zeby poddac analizie kto i z kim sie "laczyl" ........... tak w polskich realiach jest to rok - dwa po tym xczasie odzyskamy kompa z informacja ze sledztwo zostalo umorzone ze wzgledu na niewykrycie sprawcow.

 • wmc-33

  Oceniono 107 razy 61

  Charakterystyczne, że w tekście nie pojawia się nawet słowo "POLICJA" Czy autor próbował chociaż zapytać, co na to stróże prawa? Może ich to przerasta? Może warto zgłosić ewidentne przestępstwo? Może nie? Kędzierski, czy ty musisz spie...ć absolutnie każdy temat, jakiego dotkniesz???

 • tupeciarz_xx

  Oceniono 44 razy 32

  Ciekawe co myślał autor pisząc: ... dysk został właśnie odkodowany ...
  Ja bym się chyba ucieszył.
  A na serio, kotlet odgrzewany, a autor ma chyba już weekend w głowie.

 • i.l

  Oceniono 68 razy 26

  Redaktor namawia do płacenia przestępcy. To nowa specjalność gazeta.pl?
  Macie układ z tymi bandziorami?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 21 razy 19

  Za 4 patyki można sobie fajnego NAS-a na kopie zapasowe złożyć...

 • Anna Kidawa

  Oceniono 14 razy 14

  Zgłaszać na Policję? Moja przyjaciółka w ubiegłym roku padła ofiarą tego wirusa. Dzwoniła na Policję to ją wyśmiali! Wkurzona zadzwoniła też do spec wydziału Policji ds. walki z cyberprzestępczością.... jedyną osobą, która była w pracy była sekretarka, która błyskotliwe jej poradziła żeby skontaktowała się z "jakimś informatykiem" o przyjęciu zgłoszenia przestępstwa nie było mowy!

 • Henry Mig

  Oceniono 23 razy 13

  Skandaliczne jest, że portal gazety pozwala publikować takie brednie. Gdzie informacje aby zgłosić się na Policję?! Przecież to wyłudzenie kasy. To ma być zachęta do zapłaty?! Inaczej nie da się odczytać tego newsa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX